Човешките взаимоотношения не са проста работа.
Обикновено стартираме една връзка изпълнени с най-добри намерения към другия човек, но нерядко се получава така, че с течение на времето нещата не тръгват по начина, по който ни се иска, а завиват в съвсем различна посока.
Звучи ли ти познато?
Забързани в напрегнатото ежедневие можем да отделяме време и да полагаме усилия да комуникираме и развиваме взаимоотношения с какви ли не хора (клиенти, доставчици, колеги, шефове, роднини, близки и по-далечни познати и т.н.), а в същото време бихме могли да сме тотално немарливи към връзката ни с един от най-важните за нас хора – нашия партньор в живота.
Особено, ако така сме свикнали с този партньор, че сме го приели за даденост.
Не е необходимо да имаме богат речник или дар слово, за да поддържаме хармонична комуникация и стойностни взаимоотношения с партньора си. Нужно е само да намираме смисъл и сила в себе си, за да изричаме три думи – Извинявай, Благодаря и Обичам те.
За пръв път чух за две от тези три думи от майка ми преди няколко години. Обсъждахме нещо във връзка с мои лични проблеми и тогава тя ми разказа за това колко важно е в една връзка партньорите да умеят да казват “Извинявай” и “Благодаря” един на друг. Знаела за това от своята майка, а и срещнала тези две думи в книгите.
Тогава въпросните две думи ми направиха силно впечатление, защото не се срещаха често в онзи конкретен момент от живота ми. Разсъждавах дълго върху тях и тяхната символика – защо са важни, по какви поводи се използват, как се изговарят, какво олицетворяват.
Стигнах до извода, че “Извинявай” и “Благодаря” са изключително необходими за всякакви взаимоотношения, не само между партньори. Освен това открих, че за да са нещата между двама партньори наистина трайни и хармонични, е нужно да има място и за една трета дума (фраза) – “Обичам те”.
Убеден съм, че когато се използват искрено и в подходящите моменти, “Извинявай”, “Благодаря” и “Обичам те” могат да изиграят решаваща и силно позитивна роля за характера на взаимоотношенията и качеството на връзката между двама души.
Ще разгледам всяка една от тези три думи малко по-подробно.
1. Извинявай
За да се развиват по един отличен начин взаимоотношенията в една връзка, двамата партньори следва да могат да използват “Извинявай” винаги, когато почувстват, че думите или действията им са наранили другата страна.
“Извинявай” изразява съжаление и е първата стъпка към разкаянието. Няма безгрешни хора. Допуснем ли грешка, редно е да се извиним и с това да поискаме прошка, за да възстановим (поне отчасти) доверието в другата страна.
“Извинявай” значи също и поемане на лична отговорност. Извинявайки се, ние показваме на другата страна, че осъзнаваме какво сме направили и че стига това да зависи от нас, няма да повторим грешката си.
Въпреки, че нерядко (непрекъснато?) грешим, не винаги сме склонни да кажем “Извинявай” на другата страна. Това, което ни пречи най-често е прекомерната ни гордост, която се подхранва от егото ни. Тук вероятно се крие и разковничето за много влошени взаимоотношения и разрушени връзки.
А всъщност, когато допуснеш грешка и се извиниш, това не те прави малък или жалък. Извинявайки се, ставаш по-добър човек и печелиш уважението и доверието на другата страна.
Много важно е да сме искрени, когато казваме “Извинявай”. Другата страна обикновено не е глупава и ще усети неискреността и манипулацията. Може би не първия път, и не втория, но в дългосрочен план ще разбере. Дори дете ще се усети рано или късно, ако го пързаляш. Ако връзката ни с партньора е наистина важна за нас, няма смисъл от престорени извинения.
Важно е също да се извиним възможно по-скоро. Колкото по-дълго отлагаме едно извинение, толкова по-трудно ни става да се извиним след време, а това е сигурен начин за разрушаване на доверието и влошаване на взаимоотношенията между партньорите.
“Извинявай” е трудна дума за хората, чиято парадигма във взаимоотношенията с други хора е “Печеля – Губиш”. За тези хора извинението е признак за слабост, който саботира желанието им да доминират във връзката.
Тук мисля е мястото да цитирам Стивън Кови, който в книгата “Седемте навика на високоефективните хора” отбелязва, че искреното извинение е голям депозит в Емоционалната Банкова Сметка на другия човек:
Когато теглим от Емоционалната Банкова Сметка, трябва да поднесем извинение, и то от сърце. Големите капиталовложения се правят чрез искрени думи:
- “Не бях прав.”
- “Не беше любезно от моя страна.”
- “Не ти засвидетелствах никакво уважение.”
- “Накърних достойнството ти, наистина няма да се повтори.”
- “Поставих те в неудобно положение пред приятелите ти и наистина не биваше да го правя. Приеми извиненията ми.”
Изисква се сила на характера, за да се извиниш веднага, и то от сърце, а не от съжаление. Човек трябва да владее себе си и да бъде вътрешно убеден в основните си принципи и ценности, за да е в състояние искрено да се извини.
Хората с недостатъчна вътрешна сигурност не могат да го направят.
“Извинявай” е дума, която може и трябва да се използва често. Тази дума не девалвира с времето, не губи стойността си. Ако трябва да се извиним за десет неща днес, по-добре нека го сторим, а не да се извиним само за едно-две, а за останалите да смятаме, че не е необходимо. Ако сме допуснали грешки, е необходимо да се извиним колкото пъти е нужно.
2. Благодаря
За да са взаимоотношенията между двама души на високо ниво, втората важна дума, която трябва да се чува по-често е думата “Благодаря”.
“Благодаря” означава най-вече признание – на усилия, постъпки, резултати, отношение. А е наистина важно да отдаваме признание, при това дълбоко от сърцето си. Другият вероятно очаква това признание, а дори и да не го очаква изрично, вътрешното му чувство за справедливост и достойнство със сигурност копнее за малко признание.
За жалост, думата “Благодаря” не се среща толкова често, колкото трябва. Някои смятат, че няма смисъл от “Благодаря”, че това се подразбира от само себе си.
Да кажеш “Благодаря” на партньора си всъщност не е толкова трудно. Необходимо е да се каже на място, в нужния момент. И не бива да се чака много дълго време, за да се изрече тази дума. Няма смисъл да се отлага. След време можем да съжаляваме за пропуснатите възможности.
Стига да идва право от сърцето, “Благодаря” е лесна за казване дума. Колкото по-често благодарим, толкова по-силна става връзката ни, толкова по-захранена става и нашата Емоционална Банкова Сметка, която сме “отворили” в партньора си.
Познавам хора, които не обичат да благодарят. Дори когато има за какво да се благодари, дори когато става дума за очевидни неща, те не искат да отдадат дори елементарно признание.
Нерядко това са хора, които разсъждават от позицията на парадигмата “Печеля – Губиш”. За тези хора изказването на благодарност е признак за слабост, който възпрепятства стремежа им да доминират във връзката.
А всъщност, когато благодариш, това не те прави по-слаб или по-малко важен. Благодарейки, не губиш нищо, а само печелиш. Ставаш по-добър човек и печелиш уважението и доверието на своя партньор.
Когато кажеш “Благодаря” на партньора си, все едно му даваш парченце любов. И колкото по-често изказваш благодарност, толкова повече започваш да обичаш и да бъдеш обичан.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Обичам те
За да е една връзка трайна и хармонична, е просто задължително да можем да казваме “Обичам те” на партньора си. Може би не толкова често, колкото казваме “Извинявай” и “Благодаря”, и все пак е важно да го казваме.
“Обичам те”. Защо е така трудно да го кажем на човека до нас (освен, ако наистина не го обичаме – нека помислим и за това…)?
Една от причините е, че не сме чували често тези думи преди това в живота ни. Например, ако сме израснали в семейна среда, в която тези думи не са били използвани от родителите ни. Или бившите ни партньори много-много не са ги използвали. Или настоящият ни партньор не ги използва.
Друга причина да е трудно да изречем “Обичам те” е, че когато кажем тези думи, не можем лесно да си ги вземем обратно. Не можем да се престорим, че не сме казали това. Подобно признание е своеобразен ангажимент и ни прави максимално открити към партньора ни, за добро или лошо. И максимално уязвими. А ние не обичаме да сме уязвими, тъй като другата страна би могла да се възползва от това, нали?
Трета причина би могла да е ако си мислим, че просто няма нужда да казваме “Обичам те”, тъй като действията ни го демонстрират и партньорът ни вижда, чувства и усеща обичта ни.
В крайна сметка обаче, за да развиваме дълготрайна и хармонична връзка с партньора ни, трябва да намерим кураж и да изричаме с думи “Обичам те”.
Вътре в себе си нашият партньор има нужда да чуе тези думи и те могат да му дадат криле.
Нима ти нямаш потребност да чуеш тези думи по свой адрес?
Освен това, ние имаме нужда и да изричаме тези думи, не само да ги чуваме, тъй като те могат да дадат криле и на нас.
Да обичаш някого и да можеш да споделиш мига, като му го кажеш от сърце е нещо, което би могло да те свърже още по-силно с другия и да ти позволи да общуваш на дълбоко емоционално и духовно ниво – отвъд нормалното ежедневие и битовизмите.
Показвай любовта на партньора си и не забравяй да му казваш, че го обичаш.
Моят опит с “Извинявай”, “Благодаря” и “Обичам те”
Моят опит с трите най-важни думи за една връзка се изчерпва със следното:
- Винаги, когато съм употребявал “Извинявай”, “Благодаря” и “Обичам те” съм се чувствал по-добре след това.
- Винаги, когато съм усещал, че трябва да изрека някоя от трите думи, но не съм го правил, съм съжалявал за това по-късно.
- Винаги, когато съм чувал по мой адрес някоя от тези думи, съм се чувствал по-добре.
- Винаги, когато съм осъзнавал, че не мога да изрека някоя от тези думи съм разбирал, че нещата във връзката не са наред.
Три думи – “Извинявай”, “Благодаря” и “Обичам те”.
Какво е мястото им в твоя живот?
Колко често ги чуваш по свой адрес?
А колко често ги изричаш?
Прочети повече: Теория за любовта на Стърнбърг.