Напоследък започнах да се изморявам да пиша за лъжите, ето защо днес реших да хвърля светлина върху истините за иновациите. Смятам, че тези истини не са добре познати и именно поради тази причина всички ние сме свидетели на толкова малко иновации.
1. Скочете върху следващата крива
Твърде много компании се движат по една и съща крива. Ако всички те бяха като производителите на матрични принтери, те щяха да смятат, че иновация означава към принтера да се добави възможност за печат със шрифт Helvetica 24 пункта. Вместо това, тези компании е трябвало да изобретят лазерния принтер.
Истинската иновация се получава тогава, когато компанията скочи върху следващата крива – или още по-добре, ако изобрети следващата крива. Така че, поставяйте си високи цели.
2. Не се безпокойте, ако качеството не е добро
Иновативната компания, ако наистина е иновативна, няма да се притеснява, ако продава иновативен продукт с елементи на лошо качество.
Първообразът на всяка иновация рядко е перфектен – компютрите Macintosh например нямаха софтуер (благодарение на мен), твърд диск (което нямаше значение при липсата на софтуер), слотове и цветен монитор.
Ако компанията чака, докато всичко стане перфектно – например, ако инженерите са убедили мениджмънта, че трябва да се добавят нови характеристики, тогава продуктът никога няма да влезе в продажба и пазарът просто ще го подмине.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Действие, бейби, действие
Твърдя, че е ОК да продавате некачествен продукт, не твърдя, че е ОК да си останете некачествени. Една компания трябва да подобрява първата версия 1.0 на продукта си и да създава версии 1.1, 1.2, …. 2.0.
Това е труден за научаване урок, защото наистина е трудно да се продаде иновация, следователно последното нещо, което персоналът иска е да се сблъсква с оплакванията на клиентите. Иновацията не е събитие, а процес.
4. Не се страхувайте да поляризирате хората
Повечето компании искат да създадат продукт тип „Свещен Граал”, който да е подходящ за всяка демографска или социално-икономическа група клиенти, навсякъде по света. Ако се опитвате да сторите това, посредствеността ви е гарантирана.
Вместо това, създайте страхотни продукти за специфични категории хора, за да направите сегмента си от потребители щастливи. Най-лошият вариант е да не предизвикате никаква емоционална реакция, а това се случва тогава, когато компаниите се стремят да задоволят всички вкусове.
5. Разрушете бариерите
Животът трябва да е устроен така, че да е лесно да се продават иновативни продукти. Ако вярвате в това, продължавайте да сънувате. Животът не е справедлив. Вместо това, колкото по-иновативни сте, толкова повече бариери ще препречва пред вас статуквото. Предприемачите трябва да разбират съвсем ясно това и да не се отчайват, когато реакцията от пазара идва бавно.
Открих, че най-добрият начин да се разрушат бариерите е да предоставите възможност на хората да тестват иновативния ви продукт: да си свалят софтуера ви, да занесат в домовете си хардуера ви, независимо колко ще ви струва това.
6. „Нека разцъфнат стотици цветя”
Откраднах това от вожда Мао. Иноваторите трябва да са гъвкави относно начините, по които потребителите използват техните продукти. Avon създаде продуктът Skin So Soft, за да омекотява кожата, но когато родителите започнаха да го използват като средство против насекоми, Avon отговори адекватно на това търсене.
Apple смятаха, че са създали компютър за работа с електронни таблици, бази данни и текстов редактор, но в последствие откри, че потребителите го използват за дизайн, предпечат и издателска дейност.
Урокът е: не бъдете горди. Нека разцъфнат стотици цветя.
7. Мислете дигитално, действайте аналогово
Да мислиш дигитално означава, че компаниите трябва да използват всички дигитални оръжия, с които разполагат – компютри, уеб сайтове, инструменти – всичко, за да създадат страхотни продукти. Но компаниите трябва да действат аналогово, т.е. да не забравят, че целта на иновацията не е да се създадат оригинални продукти или оригинални технологии, а щастливи хора. Щастливите хора несъмнено са аналогова цел.
8. Никога не искайте от хората да направят нещо, което самите вие не бихте сторили
Това е страхотен тест за всяка компания. Да предположим, че една фирма изобретява най-добрия кашан за мишки в света. Той убива мишките два пъти по-добре от всяко друго нещо, познато до този момент в историята на човечеството. На практика, капанът е задвижван с ядрена енергия.
Проблемът е, че клиентите ще трябва да притежават докторска степен, за да слобят капана, той струва 500 000 долара, а умрелите радиоактивни мишки трябва да се изхвърлят на 500 мили, далеч в пустинята. Нито един служител от компанията – производител няма да успее да се справи с този капан – не бива да се очаква и че клиентите ще се справят.
9. Не позволявайте на глупаците да ви повалят на земята
Ще се намерят много глупаци, които ще ви кажат, че това, което правите не може да се направи, не бива да се прави и не е необходимо да се прави. Някои глупаци са чиста проба неудачници – това са глупаците, които е лесно да се игнорират.
Опасните глупаци са богати, известни и влиятелни – толкова са успешни, че иноваторите могат да си помислят, че „онези” имат право. Не, нямат право. Просто са били успешни в предишната крива и поради това не могат да разберат новата крива, камо ли да скочат върху нея.