Искреност и честност е умението да бъдем себе си и да се осмеляваме да кажем каквото мислим.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Искреността и честността е една от тези сили, част от добродетелта “Смелост”, свързана с емоционалните и физическите сили, които подтикват човека към действие за осъществяване на намеренията му и му позволяват да преодолее трудностите и препятствията.
Какво значи да си искрен и честен? Ти искрен човек ли си? Честен човек ли си? И ако не си, как да станеш такъв?
Искреност, честност и щастие
Има една стара истина, а именно, че да се живее искрено и честно, според убежденията ни, без лицемерие и измама, е основният път към простичкото щастие.
Важно е да осъзнаваме, че да се живее без лъжа е не само невъзможно, но и крайно нежелателно. Ако всички на този свят не лъжехме никога, взаимоотношенията ни с много от хората около нас щяха да бъдат влошени и непрекъснато да сме в някаква война с някого. Не винаги, когато казваме истината, другата страна е готова да я приеме.
Но да спестяваме или смекчаваме дипломатично някои неща не означава, че не можем да живеем искрено и честно, напротив! Важно е да сме честни изобщо, в общия смисъл на думата. Това е, което допринася да се чувстваме добре.
Как може да се поддържа искреност и честност в ежедневния живот? Като приемаме и другите, и себе си каквито сме. Като живеем според ценностите и убежденията си. Като спазваме ангажиментите и обещанията си. Като се държим уважително към околните и към себе си. Така не създаваме погрешни очаквания в другата страна и сме искрени.
Всичко това има пряка връзка с щастието. Като се придържаме към искрено и честно поведение, ние сме сигурни и спокойни в себе си. Държим нещата под контрол. Не се оплитаме в лъжи. А стига да се натъкнем на някакви проблеми, по-вероятно е да ги решим още в зародиш.
Ето защо, ако искаме да се радваме на добър живот и да вървим уверено по пътя към щастието, следва да полагаме определени усилия да развиваме своята искреност и честност.
Искрен и честен човек ли си?
И така – искреността и честността е сила, с чиято помощ можем да бъдем себе си и по този начин да се чувстваме щастливи.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз искрен и честен човек ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали си искрен и честен човек, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Живея ли съобразно моите лични ценности и убеждения?
- Мога ли да кажа “Не” на някого, като в същото време ясно му покажа, че отхвърлям искането му, а не него като човек?
- Спазвам ли обещанията и ангажиментите си?
- При сблъсък предпочиташ ли да кажеш на хората това, което мислиш?
- Честен ли съм към себе си?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си искрена и честна личност.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Как да станеш по-искрен и честен?
Как да бъдеш себе си и да се осмеляваш да казваш каквото мислиш?
Ето няколко идеи:
- Наблюдавай се. Започни да се вглеждаш във взаимоотношенията ти с околните, например с най-близките ти хора. Честни и открити ли са тези взаимоотношения? Има ли помежду ви искрени чувства или обратното – има нещо лицемерно или прикрито? Няма как да станеш по-искрен и честен човек, ако не започнеш от искрено и честно наблюдение на самия себе си.
- Живей според ценностите си. Ако те попитат кои са твоите ценности и кое е най-важното за теб в живота, какво ще отговориш? Важно е да знаеш отговора, за да живееш в унисон със собствените си ценности, принципи и убеждения, а не с тези на някой друг. Така ще можеш да вземаш последователни решения и да предприемаш съзнателни действия във всяко отношение. Ако не си сигурен, определи своите ценности още сега.
- Дръж на думата си. Уважавай ангажиментите, които поемаш към хората. Ако си обещал нещо – изпълнявай го. Това, освен всичко друго, е и огромен депозит в т.нар. “емоционална банкова сметка”, която следва да поддържаш във всеки важен за теб човек. Може да ти се струва, че това, което си обещал не е особено важно за теб, но то може да е страшно важно за другата страна.
- Научи се да казваш “Не”, но с уважение към другата страна. Това е умение, което не всеки притежава. Умението да отказваш е присъщо на хората, които се уважават повече. В същото време, отказвайки, трябва да правиш така, че да не накърниш чувствата на другата страна, така че тя да не се почувства отхвърлена. Важно е да правиш разлика между отхвърляне на предложение/идея и отхвърляне на самия човек. Стреми се към първото, ако една идея не ти допада, но като правило избягвай второто, ако взаимоотношенията с въпросния човек са важни за теб.
- Не бъди длъжник. Плащай дълговете си навреме. Ако си взел нещо назаем, върни го. Ако си получил добрина от някого, върни жеста. Отплащай се щедро и отдавай признание за хубавите неща, които срещаш в живота си – постъпки, думи, дарове, съвети и уроци…. Така ще живееш по-леко, без чувство за вина и без гузна съвест.
В резюме
Искреността и честността е една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Благодарение на тази комбинация ние сме себе си и можем да казваме онова, което мислим, като при това съхраняваме добри взаимоотношения с важните за нас хора в живота ни.
Прочети повече: Борбеност. Как да поемаме предизвикателствата и да се изправяме срещу трудностите.