Гуруто на мениджмънта Питър Дракър е казал:
„Всяка организация трябва да е подготвена да изостави всичко, което прави.”
Какво е имал предвид?
След десет години вашият бизнес ще бъде напълно различен от това, което представлява днес. През следващите десет години в бизнеса ви ще настъпят повече промени, отколкото са се случили през последните тридесет години.
Всяка стока или услуга, която продавате, всеки метод или процес, който използвате ще бъдат заменени с нещо по-добро. Ако това не се случи, шансовете да бъдете изместени от по-бързо променаща се конкурентна фирма са много големи.
В света, в който изборът на потребителите и мощните нови технологии определят правилата на бизнеса, ще се засили корпоративният Дарвинизъм. Ще оцелеят само компаниите, които „пипат” бързо и гъвкаво.
Най-добрият начин да създавате стойност е да иновирате непрекъснато, за да изпреварвате конкуренцията. Трябва да се стремите да създавате временен монопол в своята област, за да се откроявате като единствената компания в пазарната ви ниша.
Можете да сторите това, като впрегнете креативната сила на най-големия ви актив – вашите хора. Целта е да ги превърнете в инициативни предприемачи, които непрекъснато търсят нови начини за правене на бизнес.
Как можете да енергетизирате и вдъхновите хората си да се справят с промените и да гледат на проблемите като на възможности за иновации?
Започнете, като прегледате състоянието на бизнеса си, къде се намира той днес и къде искате да бъде в бъдеще. Изградете визия за своя бизнес.
За да изгради конкурентна организация, която е способна да ражда иновации, лидерът й трябва да постави пред всички ясна цел, която трябва да бъде постигната. Най-важното нещо е тази цел да се комуникира успешно на околните. Не можете да създадете мотивиран, съпричастен и ентусиазиран екип, ако хората в този екип не знаят към какво се стремят. Те трябва да виждат ясно крайната дестинация и да са включени активно в пътуването до нея.
Визията трябва да бъде вълнуваща, предизвикателна и възможна за осъществяване. Има три големи ползи, ако всички в организацията са съпричастни към такава визия.
- Първо, хората споделят обща цел и изпитват усещането, че не са сами в пътуването си, а са заедно. Това означава, че те ще са по-склонни да приемат промените, предизвикателствата и трудностите, което това пътуване ще им предложи.
- Второ, ако хората споделят визията, на тях може да им бъде делегирана повече отговорност. Персоналът може да е овластен и да притежава по-силен контрол върху собствената си работа. Това е напълно възможно, тъй като персоналът ще знае целта и посоката, по която е поел, следователно на него може да му се има доверие.
- Трето, хората ще бъдат по креативни и ще допринасят с повече идеи, ако знаят, че на пътя им към целта лежат нерешени предизвикателства. Хората са се включили в приключението, следователно ще са по-подготвени да търсят нови начини за преодоляване на препятствията.
Мисията на Lego е „Да се грижим за детето във всеки един от нас”. Формулировката на визията трябва да е кратка и вдъхновяваща. Тя трябва да избягва употребата на неясни клишета на тема „перфектно обслужване на клиента”. Визията следва да не е фокусирана към настоящия ни бизнес. Визията трябва да постави цел, която да даде на служителите свободата да открият начините за осъществяването й.
Визията на Tesco е „Да създаваме стойност за клиентите ни, за да спечелим лоялността им за цял живот”. Ако успее да направи това, Tesco ще остане водещата верига супермаркети във Великобритания и ще може да се развива и в други области.
Фармацевтичният гигант Glaxo Smith Kline има визията „Да подобрим качеството на човешкия живот, като позволим на хората да вършат повече неща, да се чувстват по-добре и да живеят по-дълго”. Glaxo Smith Kline не формулира визията си чрез понятия като „лекарства”, „медицина” или „пазари”, а чрез вдъхновяващата идея да подобри живота на хората.
Визията е отправната точка за стратегическите планове, тактическите краткосрочни цели и измерванията. Ключовите индикатори за дейността на бизнеса ще измерват какъв е прогресът в изпълнението на целите, които произтичат от визията.
Стремежът към постигане на визията винаги ще изисква някаква промяна. Това е пътуване от днес към бъдещето. Да се правят промени е рисковано, но лидерът трябва да убеди хората си, че да стоят на едно място е още по-рисковано. Организациите, които нямат визия за бъдещето си или нямат желание да се променят са обречени на бавна смърт.
Не е достатъчно само да обрисувате визията. Тя бързо ще изчезне от погледа, ако не се грижите за нея. Поради тази причина, добрите бизнес лидери прекарват времето си със своите служители. Те илюстрират с примери визията, целите и предизвикателствата. Те обясняват на хората си колко решаваща е тяхната роля за постигане на визията и за справяне с предизвикателствата. Те вдъхновяват персонала да бъде предприемчив и да открие иновативните пътища към успеха.
Прочети повече: Изкуството на иновацията.