“Малкото е красиво” е прекрасно мото, но реалността е, че в света на бизнеса виждаме много примери, в които максимата “Голямото е най-добро” важи с пълна сила.
Идеята е, че когато дадена фирма расте и се развива, тя произвежда или търгува с повече продукция, при което средната себестойност на единица продукция намалява, а това на свой ред увеличава маржа на печалбата.
Подобно състояние е известно като “Икономия от мащаба”. Нека разгледаме какво точно е това и как може да се постигне подобен ефект във фирмената дейност.
Икономия от мащаба
Икономия от мащаба е намаляване на разходите за производство на единица продукция в резултат на увеличаване на обема на производство.
С други думи, колкото повече една фирма произвежда нещо, толкова по-малко струва неговото производство.
Производството е една от най-очевидните сфери, в които икономията от мащаба има значение. Важна концепция тук е разликата между постоянни и променливи разходи. За разлика от променливите разходи, постоянните не се увеличават с размера на производството.
Например, ако една фирма инвестира в закупуването на нова машина, с която да произвежда продукцията си по-качествено, по-бързо и/или по-евтино, това ще доведе до намаляване на средната себестойност на единица продукт, независимо от увеличението на променливите разходи за производство, тъй като постоянният разход (сумата за машината) ще се разпредели върху по-голям брой произведени единици от продукта.
Така, произвеждайки с по-ниска себестойност, фирмата ще увеличи печалбата си, без да се налага да увеличава крайните си продажни цени.
Концепцията за икономия от мащаба е представена на диаграмата по-долу:
Икономията от мащаба е фундаментален принцип, който се явява двигател за много икономически явления като например индустриалната революция и масовото производство.
Икономията от мащаба често е причината много големи компании да притежават важно конкурентно предимство – да съумяват да доставят стоки и услуги на по-ниски цени, като в същото време регистрират добри печалби. Много често се наблюдава подобни компании да възприемат конкурентна стратегия на “Разходно лидерство”.
Класически пример за икономия от мащаба е въвеждането на непрекъсваема поточната линия и много други инициативи от страна на Хенри Форд, с което компанията му Ford Motor Company става безспорен лидер на пазара със своя достъпен “Модел Т”.
Икономия от мащаба наблюдаваме и във всички операции на веригата за бързо хранене McDonald’s, с което тя утвърждава характерния си начин на правене на бизнес, известен като “макдоналдизация”.
Като говорим за икономия от мащаба, следва да отчитаме, че тя може да е вътрешна и външна.
1. Вътрешна икономия от мащаба
Вътрешната икономия от мащаба е свързана с фактори, които спестяват разходи и са специфични за организацията, без значение в какъв бранш или среда оперира тя.
Има пет вида вътрешна икономия от мащаба:
- Техническа икономия от мащаба. Свързана е с постигане на по-висока производствена ефективност, въвеждане на масово производство, оптимизация на логистични процеси и складови площи, повишена компетентност и специализация на персонала и др.
- Покупателна икономия от мащаба. Свързана е със закупуването на по-големи количества на по-ниски цени. Колкото по-голям е един производител, толкова по-голяма власт над доставчиците упражнява той в сравнение с по-малките си конкуренти.
- Мениджърска икономия от мащаба. Свързана е с нивото на управленска експертиза на организацията. С колкото по-компетентни мениджъри разполага организацията, толкова по-ефективни процеси има тя, с което се увеличава производителността и се снижават разходите за производство.
- Финансова икономия от мащаба. По-големите организации често имат по-добри кредитни рейтинги, тъй като разполагат с повече активи, които служат за обезпечение. Така те получават по-изгодни кредити, които инвестират и регистрират икономии от мащаба.
- Рискова икономия от мащаба. Колкото повече дадена фирма диверсифицира дейността си и разпределя постоянните си разходи си в различни области, толкова по-нисък е рискът, който поема във всяка отделна част от дейността си, което намалява разходите.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Външна икономия от мащаба
Външната икономия от мащаба е свързана с фактори, с чиято помощ организациите спестяват разходи и получават предимства поради събития в техния бранш и заобикаляща среда.
Примери за подобна външна икономия от мащаба са например ситуации, в които:
- Целият пазар е във възход, което позволява откриване на по-специализирани или изгодни в ценово отношение доставчици;
- Слабото търсене и голямото предлагане свалят цените на доставчиците;
- Появява се нова технология, с която производствените разходи се намаляват;
- Налице е добра транспортна инфраструктура, което сваля разходите и подпомага растежа;
- Много сходни компании работят в близост, което обезпечава повече потенциални кандидати за работа.
Намаляване на икономия от мащаба
С течение на своя растеж, дадена фирма увеличава производството си и получава икономии от мащаба, но съществува потенциална заплаха фирмата да се разрасне и да стане прекалено голяма. Това може да доведе до намаляване на икономия от мащаба.
Обикновено, прекалено голямата организация страда от влошена ефикасност. В йерархията й има твърде много нива, бюрокрацията расте, мениджърският контрол отслабва, координацията на отделните звена се затруднява, комуникациите се влошават… В подобна ситуация фирмата обикновено започва да губи от своята икономия от мащаба.
Загубата на икономия от мащаба започва в точката, в която средната себестойност на продукцията спира да се снижава и започва да расте. Веднъж, когато тази точка бъде премината, производствените разходи за създаване на всяка следваща единица продукция започват да нарастват, с което икономията от мащаба започва постепенно да се намалява.
Загубите на икономия от мащаба са представени на диаграмата по-долу:
В подобни случаи често е по-добре организацията да се преструктурира или дори да бъдат създадени нови и по-малки предприятия, които да бъдат по-ефикасни.
В резюме
Икономията от мащаба е ситуация, при която една фирма намалява разходите за производство на единица продукция в резултат на увеличаване на обема на производство.
Икономията от мабаща може да възникне в резултат на вътрешни фактори, а така също и на външни. И в двата случаят, това обикновено е свързано с растеж на самата организация и по-висока ефикасност на нейните операции.
Икономията от мащаба носи важно конкурентно предимство и може чувствително да увеличи печалбата.
Прочети повече: 4 основни пазарни структури.