През цялата си история човешкият род си е задавал въпроси за природата на живота. Ето как, днес ние познаваме всевъзможни теории и системи, които обясняват различните измерения на съществуването.
По-долу бих искал да представя мои наблюдения и изводи след изследване на класически метафизични, медицински, психологически, професионално-личностни и бизнес теории и системи. Става дума за концепция, която наричам “Холистична матрица”.
Вярвам, че ако човек използва холистичната матрица в професионалния и личния си живот, той ще има пред себе си “голямата картина” на нещата и би могъл да действа цялостно, а не на парче. Нека обясня.
Прост и цялостен подход
Светът, който ни заобикаля, е сложен. Понякога – прекалено сложен. Природата на живота или човека може да се изследва по хиляди начини, с хиляди възможни перспективи и гледни точки. Това обаче не винаги е практично.
Алберт Айнщайн, когато разработва теорията за относителността, казва:
“Прави нещата толкова просто, колкото е възможно, но не по-просто”.
Неслучайно е популярен и принципът KISS, според който повечето неща работят най-добре, когато са прости, а не сложни.
Следователно, простотата следва да е ключова цел при създаването или обясняването на нещо. Ненужната сложност трябва да се избягва.
Нека тогава опростим нещата като изтъкнем, че всички обяснения за човека или света могат да се сведат практически до два подхода – редукционизъм/атомизъм, от една страна, и холизъм, от друга.
Редукционизъм е убеждението, че животът се обяснява най-добре чрез разбиването му на съставни части. Това е най-простото, най-лесното, най-икономичното ниво на обяснение. В допълнение, според атомизма цялото е равно на сбора на неговите части.
А какво е холизъм? Това е вярата, че свойствата на една система не могат да бъдат напълно разбрани единствено чрез изучаване на нейните съставни части в изолация. Вместо това, от решаващо значение е да се разгледат взаимовръзките и взаимодействията в рамките на цялото.
Великият философ Аристотел формулира главния принцип на холизма:
“Цялото е по-голямо от сбора на неговите части.”
Толкова много неща се усещат в тази формулировка – синергия, динамика, потенциал и дори мистика!
Личното ми убеждение е, че холизмът дава по-балансирано и реално обяснение на живота, въпреки, че е по-сложен и абстрактен подход в сравнение с праволинейните редукционизъм и атомизъм.
По-надолу ще анализирам прилагането именно на холистичен подход в няколко популярни философски и научни системи.
Нека въведем едно ново понятие – холистична матрица.
Холистична матрица
Холистична матрица наричам прост концептуален инструмент за разбиране на сложни системи, който се състои от четири квадранта, подредени в двуизмерна мрежа 2×2, всеки от които представлява отделен, но взаимосвързан аспект на изследваната система.
Ето пример за холистична матрица (празна засега):
Матрицата с четири квадранта е един от най-предпочитаните начини, използвани от световни философи, психолози, учени, лекари, експерти по бизнес и личностно развитие, да представят своите модели. Не е случайна приликата й с Декартовата координатна система, изучавана от всеки ученик по математика – проста е, но има място и за нюанси.
Нюансите ще разгледаме след малко. Главното сега е да запомним, че матрицата е холистична, т.е. разглежда елементите на системата в техните взаимни връзки и контекст, осигурявайки баланс и интегритет на цялата система.
По-долу ще обърна внимание на използването на холистичната матрица при представянето на модели от най-различни сфери на живота. Целта ми е чрез разнообразни примери да покажа, че е налице повтарящ се модел на холистична матрица.
Да видим.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Четирите елемента на Емпедокъл
Древногръцкият философ Емпедокъл предлага метафизичен модел, според който цялата материя на света е съставена от четири елемента – земя, огън, вода и въздух, като техните различни пропорции при взаимодействието един с друг определят свойствата на различните вещества.
Ето как изглежда холистичната матрица на Емпедокъл:
Емпедокъл счита, че качествата на четирите елемента могат да обяснят съществуването на всички познати субстанции. Теорията подчертава дълбоките взаимни връзки между четирите природни стихии, което предполага, че промените в една част от системата засягат цялото.
Теорията набляга и на баланса и хармонията между отделните елементи, които са в постоянно движение и трансформация, движени от силите на Любовта (която обединява) и Омразата (която разделя). Това е типична холистична перспектива, която вижда противоположностите не като взаимно изключващи се, а като допълващи се аспекти на единна реалност.
Четирите хумори на Хипократ
Древногръцкият лекар и “баща” на медицината Хипократ развива медицински модел, базиран на концепцията за четирите елемента, приписвайки техните качества на четири течности в тялото, известни като “четирите хумори” – черна жлъчна течност, жълта жлъчна течност, слуз и кръв. Балансът между тези телесни течности е съществен за здравето.
Ето как изглежда холистичната матрица на Хипократ:
Централна идея за Хипократ е схващането му, че здравето на човек е цялостна система, която се състои от тяло и душа и че болестите са резултат от липсата на баланс в четирите човешки течности, които по принцип следва да са равномерно разпределени в тялото.
Хипократ вярва, че определени човешки настроения, емоции и поведения са причинени от излишъка или недостатъка на телесни течности.
Четирите темперамента на Гален
Римският хирург и философ Гален разширява теорията за хуморализма и създава една от първите теории за личността, според която има пряка връзка между нивата на течностите в тялото и емоционалните и поведенчески склонности, наречени “темпераменти” – меланхолик, холерик, флегматик и сангвиник.
Ето как изглежда холистичната матрица на Гален:
Според Гален, ако някоя от течностите в човешкото тяло получи значителен превес, започва да доминира и съответният личностен тип. Това може да доведе до дисбаланс в системата, т.е. до проблеми с темперамента.
Концепцията на Гален за четирите темперамента доминира в медицината векове наред, чак до Ренесанса, когато започва да отстъпва пред по-прецизни изследвания, но все пак притежава голяма историческа значимост.
Четирите психични функции на Юнг
Швейцарският психолог Карл Юнг въвежда концепцията за четирите психични функции – усещане, чувстване, мислене и интуиция. Всеки човек има доминираща функция, която е неговият предпочитан начин на взаимодействие със света, но така също има и спомагателна функция.
Ето как изглежда холистичната матрица на Юнг:
Карл Юнг възприема холистичен подход, като според него е полезно човек да развива и четирите психични функции, за да постигне по-голяма психологическа цялостност и баланс.
Юнг не предлага всеки да развива и четирите функции в една и съща степен, но подчертава важността на интегрирането на по-слабо изявените функции за насърчаване на самоосъзнаването и личностното израстване.
Четирите измерения на самообновяването на Кови
Един от най-влиятелните експерти в сферата на личностното развитие – Стивън Кови – формулира концепцията за непрекъснато холистично развитие с помощта на четири измерения на самообновяването – физическо, социално-емоционално, умствено и духовно измерение на живота.
Кови посочва, че всичко, с което се захващаме в живота, е свързано по някакъв начин с някое от тези четири измерения. Поради това е важно непрекъснато да инвестираме в себе си, като поддържаме и обновяваме балансирано четирите измерения, без едно или друго от тях да изостава.
Ето как изглежда холистичната матрица на Кови:
Ако човек полага грижи и за четирите измерения, без едно или друго от тях да изостават, това ще му осигури баланс, сила и вътрешен мир както в професионален, така и в личен план, счита Кови.
Това е холистична гледна точка към живота в завършен вид.
Четирите вида музика на Христов 😇
Преди години влечението ми към музиката ме провокира да напиша една скромна статия със заглавие “Четирите вида музика и тяхното значение за човека”, в която посочих, че музиката се разделя на четири основни групи: музика за тялото, за сърцето, за ума и за душата.
Всеки от четирите вида музика има своите представители – като жанрове, стилове, изпълнители, композитори. Всеки вид музика е полезен с нещо и дава нещо на нейния слушател. И всеки вид музика разкрива нещо за човека, който я слуша и за потребностите му, които се стреми да удовлетвори.
Ето как изглежда холистичната матрица на музиката:
Сам по себе си всеки от четирите вида музика – за тялото, за сърцето, за ума и за духа, е важен и необходим. В идеалния случай, всеки вид музика следва да има място в битието на човека.
Зад четирите вида музика стоят и четири групи основни човешки потребности, което ни води до една от най-влиятелните теории за мотивация – тази на Маслоу.
Йерархия на потребностите на Маслоу
Ейбрахам Маслоу създава мотивационна теория, според която човешките потребности са подредени в йерархия на потребностите – физиологически потребности, потребности от сигурност, от обвързване, от уважение и от самореализация.
Само когато човек задоволи една своя потребност, той започва да изпитва нужда да задоволи следващата и по-висока потребност. В по-късните си години Маслоу добавя още няколко потребности, една от които е потребността от самотрансцеденталност – важно липсващо парче от гледна точка на холистичния подход.
Позволих си волността да пренаредя елементите от теорията на Маслоу, за да ги съчетая по-добре в квадрантите на холистичната матрица. Ето как изглежда холистичната матрица на Маслоу:
На основа на модела на Маслоу е създадена сходна мотивационна теория на Алдърфър, която опростява нивата в пирамидата на Маслоу и която твърди, че основните човешки потребности се задоволяват едновременно.
Следователно, отпада нуждата от строга последователност на задоволяване на потребностите, което подчертава холистичната, интегрирана и взаимнозависима природа на тези теории.
Балансирана система от показатели за ефективност на Каплан и Нортън
Пионерите в сферата на стратегическото управление на бизнес организации Робърт Каплан и Дейвид Нортън създават идеята за балансирана система от показатели на ефективност, която се основава на четири направления за измерване на дейността на организацията – финанси, отношения с клиентите, вътрешни бизнес процеси, учене и растеж.
Балансираната система от показатели предоставя на мениджърите цялостна структура, която привежда визията и стратегията на организациите в последователен набор от показатели за нейната ефективност.
Позволих си волността да пренаредя елементите от модела на Каплан и Нортън, за да ги съчетая по-добре в квадрантите на холистичната матрица. Ето как изглежда холистичната матрица на Каплан и Нортън:
Балансираната система от показатели за ефективност е холистичен подход, който позволява баланс между краткосрочните и дългосрочните цели на организацията, между желаните резултати и механизмите за постигането им.
Повтарящ се модел
Дотук разгледахме множество примери от сферата на метафизиката, медицината, психологията, личностното развитие, бизнеса и изкуството.
Между всички тези разнообразни модели като червена нишка се проследява идеята, че налице е повтарящ се модел, основан на принципите на холизма, който се изявява чрез холистична матрица с четири квадранта.
Ако наложим всички холистични матрици в една-единствена, то би се получило следното:
Получаваме четири квадранта с четири отличителни групи елементи.
В Квадрант I (долу вляво) попадат следните елементи:
- Земя;
- Черна жлъчна течност;
- Меланхолик;
- Усещане;
- Физическо измерение;
- Музика за тялото;
- Физиологически потребности;
- Финанси.
В Квадрант II (долу вдясно) попадат следните елементи:
- Огън;
- Жълта жлъчна течност;
- Холерик;
- Чувстване;
- Социално-емоционално измерение;
- Музика за сърцето;
- Обвързване;
- Отношения с клиентите.
В Квадрант III (горе вляво) попадат следните елементи:
- Вода;
- Слуз;
- Флегматик;
- Мислене;
- Умствено измерение;
- Музика за ума;
- Уважение/Самореализация;
- Вътрешни бизнес процеси, учене и растеж.
В Квадрант IV (горе вдясно) попадат следните елементи:
- Въздух;
- Кръв;
- Сангвиник;
- Интуиция;
- Духовно измерение;
- Музика за духа;
- Самотрансцеденталност;
- Визия и стратегия.
Може да се констатира, че всеки от четирите квадранта притежава характерен облик. Елементите в квадрантите са сходни, понякога дори почти еднакви. Това не е случайно, доколкото някои модели стъпват на откритията на други, надграждат ги и ги развиват.
Във всеки квадрант обаче елементите са твърде много, което може да е пречка за по-ясното запомняне и разбиране на холистичната матрица. Затова нека отново приложим подход на опростяване и с бръснача на Окам да отрежем някои повтарящи се или прекалено специфични елементи. За целите на опростяването във всеки квадрант ще оставим единствено по един метафизичен, психологически, физиологичен и общочовешки елемент.
Така холистичната матрица придобива следния вид:
Нека отново разгледаме квадрантите:
- Квадрант I. Тук основният елемент е земята, свързана с човешката сетивност, с външността и с всички материални неща, които ни заобикалят, към които се стремим или от които имаме нужда. Често използваме фразата “стъпил здраво на земята”.
- Квадрант II. Тук основният елемент е огънят, свързан с емоциите, чувствата и отношенията (семейни, делови, романтични) с другите хора. Известна е метафората “горещо сърце”.
- Квадрант III. Тук основен елемент е водата, свързана с умствената дейност, креативността, усвояването на нови знания и развитието. Често казваме “хладен ум”.
- Квадрант IV. Тук основен елемент е въздухът, свързан с духовното, интуитивното и вечното. Неслучайно боговете са на небето.
С помощта на подобна опростена холистична матрица с четири квадранта могат да бъдат обяснени и разбрани голям брой по-сложни сфери на професионалния и личния живот.
Това на свой ред може да създаде нови системи с набор от принципи, правила или процедури, според които да се извършва определена дейност.
В поредица от няколко нови статии планирам да представя подобни холистични системи.
Четирите въпроса на холистичната матрица
Бих искал да споделя една последна идея относно холистичната матрица, която считам за интересна.
В Древна Гърция философът Сократ е използвал характерна техника за усвояване на знания и придобиване на мъдрост, като чрез въпроси се опитвал да достигне до прозрения. Задаването на въпроси и водене на дискусия по тях е познато днес като “Метод на Сократ”.
Защо въпросите са важни? Защото когато човек си задава въпроси, той се провокира да изследва своите собствени идеи и да стига до прозрения. Разбира се, човек би могъл да задава въпросите и на други хора – колеги, преки подчинени, ръководители, членове на семейство, приятели – и да води конструктивна дискусия с тях.
Ако отнесем Метода на Сократ към холистичната матрица с нейните характерни четири квадранта, то бихме открили, че са налице четири генерални въпроса, които възникват в почти всяка една сфера на живота:
- Какво?
- Кой?
- Как?
- Защо?
Представени в квадрантите на холистичната матрица, тези четири въпроса намират своето място ето така:
Нека дам един финален пример, този път от света на предприемачеството и бизнеса.
През последните години нашумя една концепция, озаглавена “Златен кръг”. Тя е изградена на невронаучна основа и е дело на Саймън Синек – популярен бизнес консултант и автор от САЩ.
Моделът “Златен кръг” представя всичко, което една компания прави чрез три концентрични кръга. Всеки от кръговете съдържа един ключов за самата организация въпрос – “Какво?”, “Как?” и “Защо?”.
Синек съветва мениджърите и собствениците на бизнес най-напред да имат отговор на въпроса “Защо?” правят това, което правят, след което да знаят “Как?” трябва да го правят и най-накрая – “Какво?” точно да правят, за да го постигнат. Очевидно е, че са налице прилики и сходства между модела “Златен Кръг” и четирите въпроса на холистичната матрица.
Считам, че въпросите “Какво?”, “Кой?”, “Как?” и “Защо?” могат и трябва да се използват за по-добро осъзнаване и разбиране на сложни философски, психологически, професионално-личностни и бизнес системи и проблеми.
В резюме
Холистична матрица е прост концептуален инструмент за разбиране на сложни системи, който се състои от четири квадранта, всеки от които представлява отделен, но взаимосвързан аспект на изследваната система.
Холистичната матрица е по-скоро абстрактна концепция, която не претендира за абсолютна прецизност и математическа точност. Въпреки това, като се фокусира върху връзките и взаимодействията между отделните си части, тя дава по-нюансирана и цялостна перспектива, която е от съществено значение за разбиране и справяне със сложни проблеми в различни области.
Прочети повече: Кратка история на философията.