Всяка средна или голяма организация има отдели и екипи, а в тях работят различни хора.
За тези хора е трудно да се предскаже предварително как ще се държат един с друг и как ще си взаимодействат. Не са редки случаите, в които дори когато всички в един отдел са с висока компетентност, между тях липсва достатъчно добро отношение и сътрудничество. Защо се случва това?
В опит да установят характерните поведения на хората, изследователите Бени и Шийтс откриват 26 групови роли, които могат да се изпълняват от членовете на една група или екип. Познанието за тези роли дава обяснение за това какво помага на групата да прогресира, както и какво й пречи.
Нека разберем повече.
Групови роли на Бени и Шийтс
През 1948 г. образователният философ и експерт по организационна промяна Кенет Бени и професора по педагогика Пол Шийтс публикуват своя статия със заглавие “Functional Roles of Group Members” (“Функционални роли на членовете на група”). Трудът им служи за основа на по-нататъшни изследвания върху темата за груповите и екипни роли.
Бени и Шийтс идентифицират 26 роли, които членовете на една група изпълняват. Тези групови роли са разпределени в три категории:
- Роли, свързани със задачата;
- Личностни и/или социални роли;
- Дисфункционални и/или индивидуалистични роли.
Да разгледаме трите категории и съответните им групови роли.
Роли, свързани със задачата
Ролите, свързани със задачата са полезни роли, които се отнасят до свършване на някаква работа в групата/екипа и постигане на определена екипна цел. Това са общо 12 роли, необходими за завършването на проект или реализацията на идея.
Тъй като буквалните преводи на някои от имената на ролите в групата звучат малко тромаво или неясно на български език, по-долу ще се използват оригиналните им наименования на английски език, придружени от кратък превод на български език.
И така, ролите, свързани със задачата са следните:
1. Човек, който инициира (Initiator)
Това е ролята на “Човек, който инициира”.
Приносите на този човек в групата са, че предлага нови идеи и оригинални подходи за изпълнение на груповата задача. Тази роля стартира дискусии и улеснява групата да изследва нови възможности и начини за действие.
2. Човек, който търси информация (Information Seeker)
Това е ролята на “Човек, който търси информация”.
Приносите на този човек в групата са, че постига пълна яснота относно идеите и предложенията, търси факти и експертна информация. Тази роля е фокусирана не само към липсващата информация, но и към това тя да попадне на правилното място.
3. Човек, който дава информация (Information Giver)
Това е ролята на “Човек, който дава информация”.
Приносите на този човек в групата са, че предоставя факти и информация на групата. На него останалите гледат като на експерт по темата, който с охота споделя личен опит, когато той има отношение към груповата задача.
4. Човек, който търси мнение (Opinion Seeker)
Това е ролята на “Човек, който търси мнение”.
Приносите на този човек в групата са, че изяснява отношения, мнения и ценности на членовете на групата. Тази роля е насочена към изясняване на мненията на хората.
5. Човек, който дава мнение (Opinion Giver)
Това е ролята на “Човек, който дава мнение”.
Приносите на този човек в групата са, че изразява мнението или убежденията си относно някаква идея или предложение. Това се прави по-скоро на база на лично усещане, не толкова на факти.
6. Човек, който разработва (Elaborator)
Това е ролята на “Човек, който разработва”.
Приносите на този човек в групата са, че подхваща една идея, предложена от другите и я разработва и надгражда с подходящи примери, полезни факти и данни. Също така, този човек прави и прогнози относно последиците и възможностите от приложението на идеята.
7. Човек, който координира (Coordinator)
Това е ролята на “Човек, който координира”.
Приносите на този човек в групата са, че прави връзка между различните идеи и предложения, които се обсъждат, като се опитва да обедини и използва заедно няколко от тях. Тази роля е фокусирана също и към координиране на общите действия на отделните членове на групата.
8. Човек, който ориентира (Orienter)
Това е ролята на “Човек, който ориентира”.
Приносите на този човек в групата са, че оценява и изяснява мнението на групата. Тази роля обобщава всичко казано и сторено до този момент, така че всички членове да знаят каква е позицията на групата относно задачата и пътя за нейното постигане.
9. Човек, който оценява/критикува (Evaluator/Critic)
Това е ролята на “Човек, който оценява/критикува”.
Приносите на този човек в групата са, че оценява идеите и предложенията обективно и безпристрастно и ги подлага на критичен анализ. Не се страхува да влиза в принципни дискусии.
10. Човек, който енергетизира (Energizer)
Това е ролята на “Човек, който енергетизира”.
Приносите на този човек в групата са, че мотивира и насърчава останалите. Това е най-жизненият човек в групата, който с личен ентусиазъм вдъхновява и стимулира останалите да действат за изпълнение на поставената цел.
11. Човек, който подкрепя логистично (Procedural Technician)
Това е ролята на “Човек, който подкрепя логистично”.
Приносите на този човек в групата са, че помага с нужната логистика за това всички ресурси да са осигурени, за да може хората да работят безпрепятствено. Например, по време на работна среща този човек се грижи нужните материали да са раздадени, мултимедията да работи, да е осигурена интернет връзка в залата и т.н.
12. Човек, който регистрира (Recorder)
Това е ролята на “Човек, който регистрира”.
Приносите на този човек в групата са, че регистрира и записва всички най-важни неща – идеи, предложения, протокол в края на работна среща и т.н. Това е нещо като “секретарката на групата”.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Личностни и/или социални роли
Личностните и/или социалните роли са полезни роли, които се отнасят до позитивните междуличностни отношения в групата, които на свой ред са много важни за успешното й функциониране. Това са общо 6 роли, нужни за завършването на проект или реализацията на идея.
Личностните и/или социалните роли са следните:
13. Човек, който насърчава (Encourager)
Това е ролята на “Човек, който насърчава”.
Приносите на този човек в групата са, че насърчава останалите членове. Той подкрепя, окуражава и откроява приносите на своите колеги. Проявява топло, приятелско и позитивно отношение.
14. Човек, който въвежда хармония (Harmonizer)
Това е ролята на “Човек, който въвежда хармония”.
Приносите на този човек в групата са, че помага за избягване или изглаждане на конфликти или напрежение между членовете на групата. За тази роля хармонията в групата е важна и тя се поддържа с помощта на повече общуване и хумор.
15. Човек, който търси компромиси (Compromiser)
Това е ролята на “Човек, който търси компромиси”.
Приносите на този човек в групата са, че търси компромисни решения в ситуации, в които има противоречащи си гледни точки. Тази роля говори с различните членове и сондира тяхното мнение, за да се намери приемливо за всички решение. Този човек е склонен да промени гледната си точка в името на общ компромис за доброто на всички.
16. Човек, който управлява комуникацията (Gatekeeper/Expediter)
Това е ролята на “Човек, който управлява комуникацията”.
Приносите на този човек в групата са, че упраавлява комуникационния поток и прави така, че всички членове да получат възможност да представят свои идеи и да дадат своя принос при обсъждане на идеи и решения, дори и най-тихите членове.
17. Човек, който наблюдава/коментира (Observer/Commentator)
Това е ролята на “Човек, който наблюдава/коментира”.
Приносите на този човек в групата са, че дава на останалите членове обратна връзка как работи групата. Тази роля съумява да прави наблюдение отстрани и го съобщава на останалите.
18. Човек, който следва (Follower)
Това е ролята на “Човек, който следва”.
Приносите на този човек в групата са, че приема това, което останалите членове предлаггат и решават, дори и без да е допринесъл със свое мнение. Добър слушател, без обезателно да допринася с лични идеи.
Дисфункционални и/или индивидуалистични роли
Дисфункционалните и/или индивидуалистичните роли са поведения, които нарушават прогреса на групата и пречат на доброто сътрудничество между членовете й. Малко или много, подобни поведения има във всяка група или екип, но те не са полезни. Бени и Шийтс идентифицират общо 8 подобни роли.
Дисфункционалните и/или индивидуалистичните роли са следните:
19. Човек, който проявява агресия (Aggressor)
Това е ролята на “Човек, който проявява агресия”.
Този човек често е снизходителен към другите и се опитва да саботира техни идеи. Той атакува членовете на екипа директно с обидни забележки, подкопавайки груповата атмосфера. Например, типичен коментар от подобен човек е “Това е най-тъпата идея, която някога съм чувал!”.
20. Човек, който блокира (Blocker)
Това е ролята на “Човек, който блокира”.
Този човек се противопоставя на всяка чужда идея или мнение, но в същото време отказва да прави собствени конструктивни предложения. Такъв член възпрепятства прогреса на групата, тя не успява да преодолее съпротивата му и да продължи напред. Например, типичен коментар от подобен човек е “Това не е добра идея”, но без да се даде по-добро предложение.
21. Човек, който търси признание (Recognition Seeker)
Това е ролята на “Човек, който търси признание”.
Този човек е индивидуалист и се стреми да привличе лично внимание по време на срещите на групата. Той постоянно се хвали с постиженията си и се стреми да бъде в центъра на вниманието.
22. Човек, който се изповядва (Self-Confessor)
Това е ролята на “Човек, който се изповядва”.
Този човек е донякъде подобен на търсещия признание и използва общите срещи на групата, за да сподели и признае свои лични чувства и проблеми. Той свързва всичко със себе си и следователно е пречка по пътя към крайната цел. Например, типичен коментар от подобен човек е “Това ми напомня на една история, която ми се случи, когато…”
23. Човек, който пречи (Disrupter)
Това е ролята на “Човек, който пречи”.
Този човек смята, че срещите на екипа са отлична възможност да отвлича вниманието на другите от работата им. Той се опитва да блесне чрез шеги, закачки и странични теми на разговор,с което не допринася с нищо за постигане на крайната цел.
24. Човек, който доминира (Dominator)
Това е ролята на “Човек, който доминира”.
Този човек се опитва да контролира дискусиите и да диктува какво трябва да правят останалите. Често преувеличава знанията си. Стреми се винаги да предложи най-добрата идея, заявявайки, че знае повече по темата и има по-добри решения от всеки друг.
25. Човек, който търси помощ (Help Seeker)
Това е ролята на “Човек, който търси помощ”.
Този човек търси съчувствие и/или съжаление от членовете на групата. Действа безпомощно, не може да допринесе с нищо и обича да играе ролята на жертва. Например, типичен коментар от подобен човек е “Не мога да ви помогна, аз съм прекалено объркан с тези неща.”
26. Човек, който лобира (Special Interest Pleader)
Това е ролята на “Човек, който лобира”.
Този човек прави предложения въз основа на това, което смята, че другите членове на групата искат, мислят или чувстват. Сслужи си с общи фрази, избягва да заема категорични становища и не излага своите собствени възгледи и мнения.
Как да се използват груповите роли на Бени и Шийтс?
Бени и Шийтс не дават предписания кои роли (и в каква степен) да присъстват в една група/екип и кои – не. Те просто идентифицират въпросните 26 роли в групата.
И все пак, на база на тяхната класификация може да се направи извод, че за да функционира една група ефективно, в нея следва да има подходящ баланс от роли от първите две категории, но да отсъстват роли от третата категория.
За целта е полезно ръководителят на групата да направи преглед на всички 26 роли и да прецени кои от тях присъстват в поведението на членовете на групата и кои – отсъстват. В подобен преглед могат да се включат дори и членовете на групата.
Тази преценка може да установи, че групата има нужда от определени поведения. Бени и Шийтс отбелязват, че ролите, от които една група може да има нужда, варират в зависимост от етапите на развитие на групата.
Например, в първоначалния етап на сфомиране на групата не е задължително в нея да присъстват роли като “Човек, който оценява/критикува” или “Човек, който ориентира”. В този етап обаче групата ще се нуждае от “Човек, който енергетизира”, “Човек, който подкрепя логистично” и “Човек, който регистрира”.
За сметка на това, когато групата се намира в по-напреднала фаза на обсъждане на алтернативи относно груповата задача, е полезно в нея да присъстват възможно повече роли от категорията на личностните и/или социални роли.
От ключова важност е също така в групата да се идентифицират дисфункционалните и/или индивидуалистични роли, за да започне тяхното съзнателно неутрализиране и отстраняване. Членовете на групата, които изпълняват такива роли, трябва да узнаят за значението на своето поведение и да поемат отговорност за него. Това ще ги накара да осъзнаят отрицателния си принос, в резултат на което те могат да започнат да подобряват поведението си и да го насочат към изпълнението на по-продуктивни роли.
В резюме
За да е успешна една групова или екипна дейност, в нея следва да има подходящ баланс от характерни роли, поведения и приноси.
Ролите в групата, очертани от Бени и Шийтс, са полезен модел за диагностика на една група/екип, за осмисляне на приносите на отделните членове и за управление на групата в посока на ефективно постигане на набелязаните цели.
Това, с което е полезна класификацията на Бени и Шийтс е също така обособяването на характерни дисфункционални роли, които имат навика да се изявяват в груповата работа, но не са полезни за нея и трябва да се елиминират.
Прочети повече: Десетте роли в екипа.