Задавали ли сте си въпроса “Кое прави една организация по-успешна от друга в дългосрочен план”?
За мен това беше въпрос на търсения през последните години. Много автори са се опитвали да отговорят на този въпрос. Може би най-мащабното изследване е публикувано в книгата „Създадени вечни”. Там като успешни са определени „визия ориентираните” компании. На водещите места са посочени фактори като ценности, вярвания и култура. Неща все неразбираеми и като че ли доста абстрактни, за да бъдат работни инструменти приложими в нашата бизнес реалност.
Оказа се обаче, че това е само на пръв поглед.
Продължих с търсенията и попаднах на „Стратегически карти” на Каплан и Нортън. В тяхната концепция по един разбираем и много приложим начин са обхванати много сложни и трудно обясними понятия като мисия, визия, ценности, стойностно предложение за клиентите, стратегия, процеси и операции, нематериални ресурси – огранизационен капитал, информационен капитал и човешки капитал.
Изведнъж в съзнанието ми нещата се подредиха и намериха своето място и логическа обвързаност. Всички отделни елементи като лидерството, работата в екип, организационна култура, които са много важни, но са извън бизнес процесите и операциите намериха мястото си. Начинът, по който всички тези фактори влияят върху успеха на организацията също се изясни. Да ги управляваме в съответствие със стратегията също започна да изглежда възможно.
Веднага след тези прозрения приложих идеите им на практика при наши клиенти и допълних разбирането за ползата от тази концепция и видях практическото й значение за бизнеса и то в нашите родни условия.
Искам да споделя с вас някои неща свързани с организационната култура, защото мисля ще ви бъдат полезни.
От една страна е бизнесът като стратегически цели, бизнес процеси и операции или по друг начин казано работата, която трябва да се свърши.
От друга страна са хората от висшия мениджър до общия работник, хората, които трябва да свършат работата.
Хората са сложни същества. Няма да навлизам в детайли за всичките фактори, които влияят на хората в техния избор да направят нещо или да не го направят. Ще кажа само, че нито една цел на бизнеса не може да бъде постигната, ако хората в организацията не решат, че си струва да положат усилия за постигането на тази цел.
И така, стигаме до същността на въпроса „Как да въвлечем хората в постигането на фирмените цели?”.
Хората и фирмените цели
Много от съвременните автори дават различни отговори какво влияе върху мотивацията на индивида. Има и редица изследвания как групата, в която участва индивидът влияе върху неговия избор. Но все пак, като че ли нещо не достига, за да бъде достатъчно обхватно и да дава отговори за ръководителите как да се справят с управлението на хората и в постигането на синхрона между фирмените цели и личните цели на служителите.
Оказа се, че в основата на всичко стоят ценностите. Това са онези неща, в които човек искрено вярва. За индивида личните му ценности определят изборите, които той прави. Какво обаче се случва в организацията? Кои са ценностите, които определят изборите, които организацията прави?
След пет години работа с ръководители и собственици на фирми, мога с убеденост да кажа, че ценностите на индивида (индивидите) на върха са определящите ценности за бизнеса. Тези ценности се пренасят по управленските нива надолу до крайния служител във фирмата. Същите тези ценности са основата на организационната култура и на решенията, които се вземат във фирмата най-общо.
И за да не се питате защо ви разказвам всички тези неща, ще ви отговоря.
Умението да се създава организационна култура
В днешно време един от най-често споделяните проблеми е „Не знам как да се справя с хората? Как да ги мотивирам да вършат нещата, които трябва?”
Отговорът е, че освен най-общите умения, които ръководителят трябва да притежава, като умения за комуникация, общуване и изграждане на взаимоотношения, има и един много съществен фактор за постигане на въвличането на хората в целите на фирмата и той е създаване на подходящата организационна култура.
Подходяща организационна култура за дадена организация е тази, която е в синхрон с бизнес целите и стратегията на фирмата. В същото време обаче реалната орагнизационна култура е културата основана на истинските ценности на ръководителя (ръководителите) на върха.
И тук идва същинското предизвикателство пред ръководителите на върха. Ако във вашата организация хората не постъпват така, както вие искате, трябва да си зададете един много труден въпрос и да се опитате да си отговорите честно. А въпросът е:
“Аз вярвам ли наистина в това, което изисквам от подчинените си?”
Ако отговора е “Не”, вие няма да постигнете истински успех в това да накарате хората да работят по желания от вас начин. Те със сигурност са разбрали несъответствието между това, което казвате и това в което наистина вярвате. И със сигурност приемат за вярно второто. И се съобразяват с него. Останалите, тези които имат различни от вашите ценности, те няма да останат дълго на работа при вас.
Помислете. Вие, ако сте ръководители, определяте организационната култура във вашата фирма. Тя е такава, каквато вие я създавате. Ако не ви харесва и смятате, че не е подходяща за дългосрочните цели на фирмата, ще трябва най-напред да промените вашите вярвания и тогава ще успеете да промените и културата в организацията си.
Много сложна и трудна задача. Как мислите, струва ли си да се опитате?
Прочети повече: Модел за организационна промяна на Бърк и Литвин.