Георгий Челпанов е руски психолог и философ, основоположник на психологическата мисъл в Русия, който изиграва важна роля за формирането на висока изследователска култура в руската психология, в частност и в социалната психология.
За жизнения път и научната кариера на Челпанов са изписани противоречиви страници. Те разкриват неговото свободно творческо търсене, мъчителните му опити да се адаптира към социалните катаклизми, страстта му да развива научна дейност, отлъчването му от научна и преподавателска работа и борбата му за късче хляб.
Как преминава животът на Георгий Челпанов и какви са неговите основни идеи?
Биография на Челпанов
Георгий Челпанов е роден през 1862 г. в Мариупол, Руска империя, в многочислено семейство на гърци, преселници от Крим.
Като млад, Челпанов се отличава със своите способности сред останалите ученици и завършва Александровската гимназия в Мариупол със златен медал. Постъпва в Историко-философски факултет на Новоросийския университет в Одеса и завършва висше образование през 1887 г. Награден е със златен медал за отлична дипломна работа на тема философиятата Платон и Аристотел. Продължава обучението си в Московския университет в магистърска програма по философия, където отново се справя много успешно и получава предложение да работи като частен доцент.
Георгий Челпанов установява тесни професионални контакти с известния в научните среди в онези години професор Грот, който по стара руска традиция в университетските среди приема младия преподавател в семейството си, кани го на обяди и вечери и води с него продължителни беседи по философски теми. Грот съдейства Челпанов да бъде изпратен в командировка в Лайпциг, Германия, и му урежда работни срещи с немския психолог и философ Вилхелм Вунд. Проф. Грот стимулира Челпанов да пише и статии за списание “Въпроси на философията и психологията”.
През 1892 г. Георгий Челпанов постъпва на работа в Университета “Свети Владимир Киевский” в Киев. Там той защитава научна степен “доктор на науките”,публикува свои трудове “Мозък и душа” (1900) и “Въведение във философията” (1905), пише учебници по философия и психология, организира и провежда прочутия за това време семинар “Психологически семинар“. Отново в този период Челпанов пътува често до Германия, където овладява немски език до съвършенство, общува с немски преподаватели и впечатлява всички със своето трудолюбие.
Внезапната смърт на съпругата му става причина Челпанов да напусне Киев и да се установи отново в Московския университет като ръководител на катедра по философия. Като професор с голям авторитет в научните среди, в Москва той развива активна научна и организаторска дейност. Едно от главните му постижения е създаването на Психологически институт като научно-изследователско подразделение на Московския университет. Средства за строителството и оборудването му са дадени от московския меценат Щукин, който също спонсорира и посещенията на Челпанов до Германия и САЩ през 1910-1911г., за да опознае дейността на водещи университети и психологически лаборатории.
Психологическият институт към московския университет открива тържествено врати през 1914 г. и е наименуван на името на Щукин. В него Георгий Челпанов привлича на работа млади сътрудници, някои от които по-късно формират ядрото на психологическата наука в СССР.
Първата световна война прекъсва дейността на Психологическия институт, а малко след това съветската власт отстранява Челпанов с мотив, че е “идеалистически настроен”. За известно време той работи в Държавната академия по художествени науки, по покана на свой бивш студент, но през 1930 г. е уволнен, поради това, че Академията е закрита.
Научното наследство на Георги Челпанов се състои от над двеста труда, които на посветени на философията, психологията и педагогиката. Сред тях са “Мозък и душа” (1900), “Въведение във философията” (1905), “Психология” (1905), “Логика” (1906), “Психологията и училището” (1912), “Въведение в експерименталната психология” (1915), “Очерци по психология” (1926), “Цикъл от полемически брошури” (1924), “Психология и марксизъм”, “Обективна психология в Русия и Америка”, “Психология или рефлексология”, “Социална психология или условни рефлекси”. Голяма част от научните трудове на Челпанов са преиздадени след 1990 г., с което се възвръща и неговото име в науката.
Георгий Челпанов има два брака и четири деца.
Последните години на Георгий Челпанов са нерадостни. Той е болен, в изолация от активна научна дейност, забравен от колеги и приятели.
Умира през 1936 г.
Челпанов, философията, психологията и социалната психология
В различни източници наричат Георгий Челпанов “философ”, така както наричат и Вилхелм Вунд, при когото Челпанов за известно време провежда научен стаж.
Подобно твърдение по принцип е вярно, тъй като във времето на Вунд, а и на Челпанов, психологията все още се опира на мощните корени на философията. Във философско отношение, Челпанов е привърженик на трансцеденталния реализъм – схващане, според което човекът притежава вродени способности, които му гарантират достъп и усвояване на всяко познаниe. Такива способности са разсъдъкът и разумът.
Познавайки до съвършеност философията, Георгий Челпанов разработва методология и практика на психологията. Той защитава идеята, че психологията е наука, която изследва природата на душата и съзнанието.
Още в първата дискусия в съветска Русия за предмета и мястото на социално-психологическото познание, Георгий Челпанов се включва активно. С научни аргументи той защитава позицията, че човешката психиката има два полюса – материя (главен мозък) и субективни преживявания, и че това е предметът на психологията.
Гледната точка на Челпанов за социалната психология има особено важно значение. Той предлага разделянето на психологията на две части – психология и социална психология. Психологията, според Челпанов, има идеалистически фундамент, а социалната психология е “обществена” наука и би могла да се основава на принципите на марксистката философия.
Тези идеи на Георгий Челпанов са обект на критика от негови колеги – философи и психолози. Въпреки това, съвременните социални психолози считат, че знанията и богатият опит на Челпанов като философ и психолог са едни от основните приноси в научната мисъл на Съветска Русия от 20 и 30-те години на ХХ век, аргументирали правото на социалната психология да се развива като обществена наука.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Георгий Челпанов е руски психолог и философ, основоположник на психологическата мисъл в Русия, който изиграва важна роля за формирането на висока изследователска култура в руската психология, в частност и в социалната психология.
Прочети повече: Социална психология. Идеи и приноси.