На 23.09.2009 в Зала 1 на НДК се проведе семинар с Филип Котлър – “бащата на маркетинга”. Темата на семинара бе “Мениджмънт и маркетинг в нестабилни времена”.
По-долу ще узнаеш накратко какви са моите впечатления от това събитие. Приготвил съм и много снимки и видео.
Ще започна с това, че за мен срещата с Филип Котлър на живо бе първа. Професор Котлър е провеждал и друг семинар у нас, през 2007г., но на него аз не присъствах. Радвам се обаче, че имах възможността да посетя този негов семинар и тук е мястото да изкажа благодарност към организаторите от LifeTime Events и лично към Изпълнителния директор Дима Костова, която ме покани да присъствам.
Преди началото на семинара
Пристигнах в Зала 1 на НДК първи (тъй като пристигнах в София в 5 сутринта и нямаше какво друго да правя, освен да се отправя към залата) и ето как изглеждаше тя преди секциите за посрещане на участниците да отворят официално:
Организацията на семинара на Котлър бе отлична! Хората, които стоят зад провеждането на това събитие бяха хвърлили значителни усилия в организационен план. Първото нещо, което силно ме впечатли още на входа на НДК бе огромният брой сътрудници (поразпитах ги и разбрах, че са членове на AIESEC от УНСС и ТУ-София), които се грижеха да раздават баджове, папки с информационни материали, упътваха участниците до местата им в залата…
Отделно от LifeTime Events бяха се погрижили за всички VIP участници в залата да има специални пакети с материали, в т.ч. и последната книга на Котлър, “Хаотика”, в паузите имаше достатъчно напитки и храна за всички. Видях и чух и за 1-2 дребни пропуска, но те са толкова незначителни на фона на това грандиозно само по себе си събитие, че е безсмислено да се коментират.
Ето как изглеждаше една от секциите за регистрация малко преди нейното официално отваряне, когато все още в НДК нямаше и помен от 1800 души – слушатели на Филип Котлър:
Самият семинар бе открит след кратко приветствие от страна на организаторите. На снимката по-долу съм успял да запечатам това:
Дима Костова от LifeTime Events приветства участниците в семинара на професор Котлър.
След като маркирах накратко наблюденията си върху от организацията на семинара (с очите на редови посетител), време е да продължа по същество.
Моите впечатления от семинара на Филип Котлър
Впечатленията ми от съдържанието на семинара са много добри. За мен бе интересно както да видя Филип Котлър на живо (това е рядка възможност в нашите ширини), така и да слушам неговата обширна беседа по въпросите на маркетинга и мениджмънта в днешните нестабилни времена. Тази беседа, между другото, бе изнесена пред рекордния брой от 1800 души, сред които представители на 515 компании.
Зала 1 на НДК, 23.09.2009
Самият Котлър не пропусна да направи комплимент на хората в залата и да отбележи рекордната за него посещаемост, както личи в следното видео:
През 2009г. Филип Котлър е на 78 години, но те не личаха на сцената. Професорът имаше подготвена презентация на Keynote (презентационният софтуер на Apple), която ползваше както за да показва различни неща на хората в залата (графики, текст, ключови думи и послания), така и за собствен ориентир в хода на беседата си.
Презентацията на Филип Котлър под Keynote бе изготвена с класически сиво-черен фон, изчистен шрифт и зелени и жълти графични елементи.
Беседата на Котлър бе продължителна и за мен ще е трудно да ви разкажа всичко, за което говори той. Ако трябва да обобщя обаче, Филип Котлър направи един сериозен обзор на всички най-важни стратегически моменти в съвременния маркетинг, които всеки един собственик или управител на фирма, както и маркетингов мениджър или специалист следва да отчита, за да ръководи маркетинговите процеси по възможно най-професионален, систематичен и с поглед в бъдещето начин.
Вместо да правя дълбок анализ на всичко, изговорено и показано на екран от Филип Котлър (което е практически невъзможно), предпочитам да поставя по-долу повечето видео клипове, които успях да направя с камерата си, както и снимки.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Филип Котлър за глобализацията
Видеото по-долу е откъс от анализа на Котлър за глобализацията и връзката й с маркетинга и бизнеса:
Филип Котлър за параноиците в бизнеса
Филип Котлър засяга темата за кризите и оцеляването в бизнеса. Той привежда цитати от Далай Лама и Изпълнителният директор на Intel:
Филип Котлър за разрушителната промяна и турбулентността на външната среда
Разрушителната промяна (Disruptive Change) и турбулентността във външната среда бяха теми, на които бе отделено подобаващо време в беседата на Котлър. Видеото по-долу показва част от неговите думи и разсъждения:
Коктейл с Филип Котлър
По средата на семинара бе направена пауза, в рамките на която всички притежатели на VIP баджове, в т.ч. и моя милост, бяхме поканени на коктейл с Филип Котлър на терасата на НДК. Мнозина по-съобразителни участници си бяха приготвили копия на книгата на професора – “Хаотика”, за да получат автограф или да се снимат за спомен:
Като истински папарак успях да пробия кордона от желаещи да видят професор Котлър по-отблизо и да му направя няколко кадъра. Това мое старание се отплати с две снимки, но пък изпуснах възможността самият аз да получа автограф от професора, както и да се заснема с него. Тежка жертва, но какво ли не прави човек, за да е от полза за читателите си?
Още когато Котлър влезе в залата за коктейла, той бе грабнат от всякакви хора, за автографи и снимки. Така и не видях дали успя да обядва нещо.
Дима Костова (по средата) държи в ръка чаша розе. Вече бях изпил своята чаша, подейства ми отпускащо след изморителното и неудобно среднощно пътуване до София.
Филип Котлър за битката между малките и големите фирми
Някъде след средата на презентацията си Котлър подхвана тема, която бе по своята същност пълноценен отговор на въпроса, който му бях задал преди седмица, когато организирахме състезание за спечелване на два безплатни пропуска в залата за читатели на NovaVizia.com.
Въпросът, който бях задал тогава и който бе одобрен от организаторите бе:
“Г-н Котлър, кои според вас са основните неща, на които следва да заложи една по-малка фирма, която има амбициите на по-големите си конкуренти, но няма достатъчно ресурси като тях?
Бихте ли очертали 2-3 основни, най-важни принципа в маркетинга на подобни по-малки фирми и в управлението им като цяло, за да бъдат те конкурентни?”
Ето коментарът на професор Котлър по повод битката между малките и големите (в т.ч. мултинационалните) фирми:
Филип Котлър за маркетинговите цели и философия
Няколко интересни термини и маркетингови концепции, свързани с маркетинговите цели, процеси и философия на работа:
Филип Котлър за обичаните фирми
Всеки собственик на фирма се блазни от възможността фирмата му и продуктите й да бъдат не просто купувани, но и обичани от потребителите. Това е признак за отличен маркетинг. Филип Котлър показа списък с най-обичаните компании в САЩ, след което направи обстовен анализ защо това е така и кои са обединяващите принципи между всички тези компании:
Филип Котлър за иновациите в Shell
Когато се дискутираше темата за ролята на иновациите в маркетинга и по-конкретно – за иновационните процеси, които стоят зад успеха на една или друга компания, Котлър приведе многобройни примери от практиката на известни фирми. Някои от тях бяха Whirlpool, Samsung и Shell, като видеото по-долу е запечатало примерът на Котлър за иноваците и Shell:
Два (а не един) маркетингови отдела
В хода на презентацията си Филип Котлър приведе и пример със Samsung, след което изложи тезата си за полезността от два маркетингови отдела в една фирма. Единият маркетингов отдел е този, който работи по текущите продукти, а вторият – по “създаване на бъдещето”, както се изрази професорът.
Няколко снимки от семинара
В презентацията си Филип Котлър практикуваше кратки прекъсвания от основната си беседа, за да отправи въпрос към публиката. Тези въпроси (около 6-7) не бяха задавани, за да им отговаря някой още там, на място в залата, а по-скоро бяха като въпроси за размисъл.
Прекъсванията си за отправяне на въпроси за размисъл Котлър наричаше “Station Break”:
Момент от “Station Break” в семинара на Филип Котлър.
В презентацията си Котлър се движеше непрекъснато по сцената, като за мой малшанс предпочиташе по-скоро лявата й част, отколкото дясната (която бе малко по-близка до моето място). Тук съм успял да уловя професора в един от по-редките моменти на “дясно” разположение на сцената:
Направих и няколко снимки на слайдове на Котлър, като например следната хубава мисъл, която има директно отношение към маркетинга:
“Когато се извият буря и силен вятър, някои строят защитни стени, а други – вятърни мелници”.
Още един слайд, на който се виждат 4-те типа компании според силата на техните финанси и маркетинг и какви стратегически ходове имат те в условията на рецесия в зависимост от състоянието, в което се намират:
Коя е най-добрата стратегия по време на рецесия? Зависи каква фирма сте.
Дискусионен панел с Филип Котлър
Последните 50 минути от семинара преминаха под формата на дискусионен панел. В него Филип Котлър бе в ролята на водещ, който задаваше въпроси, а негови символични гости бяха трима висши мениджъри – Красен Кюркчиев от “Фикосота Синтез”, Димитър Христов от дистрибуторската фирма “Авенди” и Никола Треанд от генералния спонсор на семинара – Aurubis, най-големият производител на мед в Европа.
От ляво на дясно: Филип Котлър, Красен Кюркчиев, Никола Треанд, Димитър Христов.
Дискусионният панел бе добра идея. Ръководителите на трите компании, за които споменах по-горе разказаха за своя опит, практики и постижения в маркетинга, а Котлър насочваше дискусията чрез въпроси, зададени му предварително от хора в залата.
Един от въпросите, които бяха зададени чрез Котлър към гостите на сцената бе от читател на NovaVizia.com – Ева Добрева, която бе задала въпрос дали по време на криза е добра идея да се намалят цените. Първоначално мислех, че Котлър сам ще отговаря на този и останалите въпроси, но и така, както се получи, не бе никак зле!
Отзиви от семинара на Филип Котлър
След края на семинара чух как една дама изкоментира зад гърба ми на излизане от залата как Котлър бил говорил за маркетинг, но точно този вид маркетинг не работел у нас и че у нас имало някакви други правила и принципи за маркетинг и мениджмънт. В интернет пък прочетох един коментар от сорта “Котлър не каза нищо ново”.
На тези хора мога да им кажа само едно – очевидно, че не е трябвало да посещават семинара на Филип Котлър. Най-вероятно подобни хора попадат в една от следните три категории:
- Хора, които са отлично запознати и отлично информирани за всичко, което се отнася до темата “маркетинг” по света и у нас и врят и кипят в тази материя, в т.ч. и работят за преуспяващи фирми със страхотни продукти, страхотен маркетинг, високи продажби и постоянни иновации.
- Хора, които вярват в тезата, че в България действат някакви по-различни правила на маркетинг и мениджмънт (ето една идея – може би вместо да харчат пари за да ходят на семинари, в които не вярват, е по-добре да спечелят пари, като сами провеждат семинари, след като са толкова навътре в нещата).
- Хора, които са очаквали на семинара на Филип Котлър да чуят някакви невероятни маркетингови тайни, стратегии и тактики, което е една сериозно погрешна нагласа за участие в подобни събития, доколкото нещата както в маркетинга, така и в другите бизнес сфери на живота са много ясни и много прости като концепции, просто трябва да се правят.
Това последното, между другото, го коментирахме в една от паузите с Красен Кюркчиев, собственик на Фикосота Синтез и гост-участник в заключителната фаза на семинара и той сподели позицията ми, че не бива да се очаква, че на подобен семинар ще се разкрият “велики маркетингови тайни” и че нещата, за които говори Филип Котлър са обяснени на достъпен и популярен език, но в същото време са същината на маркетинга и са принципи, които не само не бива да се пренебрегват, а следва да се обмислят и прилагат в действие.
А Красен Кюркчиев разбира от маркетинг, тъй като притежава и управлява фирма, която притеснява сериозно мултинационалните си конкуренти, а в някои ниши ги побеждава:
Тук може би е мястото да поставя и още едно видео на Красен Кюркчиев, който отговаря на въпрос на Филип Котлър, свързан с иновациите и маркетинга в неговата фирма:
Мисля, че доминиращият процент участници в залата останаха доволни от видяното и чутото. Румен Костов например, изпълнителен директор на “Херти” бе много ентусиазиран от беседата на Котлър. От лявата ми страна двамата братя, собственици на “Denyl” не спряха да си водят записки през цялото време. Срещнах се с много познати и дори с клиенти на фирмата ми, които казаха, че са очаровани от начина, по който комуникира Филип Котлър, от достъпността на изложението му и от внимателния и систематичен подход, с който презентира.
Споделям тяхното мнение.
Финал на семинара
Това е последното видео, което поставям в този “кратък” репортаж, на което можете да видите как приключи семинара на Филип Котлър:
С кого се видях на семинара на Котлър
Както си му е редът на подобни събития, човек отива на тях не само за да слуша или да си води записки (т.е. да учи), а и за да се види с други хора. При мен второто определено не бе водещ мотив за участие на семинара, но се случи така, че успях да се видя или запозная с редица хора.
Най-напред, видях се с Огнян Младенов от Seom.bg, с когото изгледахме целия семинар седалка до седалка в залата:
Огнян Младенов (вдясно) и аз пред секцията за VIP регистрации минути преди началото на семинара на Котлър.
На следващата снимка съм с Кремена Методиева от Locus Publishing, които са издатели на някои от най-хубавите бизнес заглавия у нас, в т.ч. и книгата на Котлър “Хаотика”. Кремена ми сподели, че продажбите на книги в антрактите на семинара са надхвърлили очакванията й и че са продали всичко налично.
Кремена Методиева (по средата), аз (вляво) и сътрудник от Locus Publishing на щанда пред входа за залата. Радвам се, че продажбите на Locus, които са спонсори на NovaVizia.com, са били повече от успешни.
А ето какви материали получих в чантата за VIP гости:
Материалите основно включваха реклама и презентации на различни фирми, две списания, книгата на Котлър “Хаотика” и изданието B2B News, което искрено ме разсмя (в хубавия смисъл на думата) още преди началото на семинара и за което може би ще пиша допълнително.
На снимката по-долу съм с Жанет Найденова от JNN Консулт (благодаря й сърдечно за подаръка, който ми направи – книгата “Mastering the Hype Cycle”, Jackie Fenn, Mark Raskino, Gartner Inc, 2008) и Татяна Петрова от частното езиково училище и детска градина “Малкият принц”:
От ляво на дясно: Татяна Петрова, Тодор Христов, Жанет Найденова.
Видях се за кратко и със Светла Стоева, Председател на УС на Българската асоциация по управление и развитие на човеките ресурси (БАУРЧР) и Мениджър “Ключови клиенти и продажби” в JobTiger, които бяха спонсори на събитието.
Светла Стоева и аз.
Видях се също и с Иван Арнаудов от култовата инициатива Kato-Idiot.com. Поговорихме по-подробно с Иван (който е читател на NovaVizia.com) в обедната почивка, коментирахме идеи за маркетинга на един нов негов интернет проект, а накрая той ми подари стикер, който може да ми влезе в употреба:
Стикерът е много идеен за шофьори, които ви дразнят и искате по-деликатно да им кажете мнението си за тях.
В заключение
Доволен и удовлетворен съм, че посетих семинара по маркетинг и мениджмънт на Филип Котлър. Това е събитие, което ще помня и мисля, че ще се помни от участниците в него.
С моите снимки, видео клипове и текст се надявам, че съм успял да те направя съпричастен към случилото се в семинара, в една или друга степен.
Благодаря на професор Котлър за увлекателната и съдържателна беседа, която проведе пред всички нас! Ще запомня семинара му с добро чувство и с усещането за стойностно прекарано време.
Прочети повече: Филип Котлър. Биография и идеи.