Известно е, че ако искаме трайно щастие, големи успехи и висока ефективност в живота си, трябва да умеем да се разбираме добре с важните за нас хора.
Човешките взаимоотношения обаче не са проста задача. За да са нужното ниво, те изискват определени усилия. Трудно се изграждат, но лесно се разпадат.
В тази връзка, има една полезна концепция, популярна под наименованието “Емоционална банкова сметка”. Тя ясно показва какво трябва да правим, за да се радваме на отлични взаимоотношения с другите хора, в професионалния или личния си живот.
Емоционална банкова сметка
Концепцията за “Емоционална банкова сметка” е предложена за пръв път от Стивън Кови в неговия бестселър “Седемте навика на високоефективните хора”.
Стивън Кови дава пример с една финансова банкова сметка.
Когато правим регулярни депозити в нея, банковата сметка се увеличава. По този начин изграждаме резерв, от който можем да теглим в случай на нужда. И обратното, ако вместо депозити ние правим системни тегления на различни суми, нашата финансова банкова сметка ще намалява и намалява до момент, в който изцяло ще се изпразни. В случай на нужда няма да можем повече да разчитаме на нея.
Емоционалната банкова сметка работи по съшия начин, само че вместо депозити и тегления на пари, както е в банката, тук се депозира или тегли доверие.
Стивън Кови отбелязва следното:
“Ако правя депозити в емоционалната си банкова сметка посредством уважително отношение към вас, любезност, честност и спазвайки обещанията си, аз безспорно изграждам резервен фонд. Доверието ви към мен става все по-голямо и аз мога да се възползвам от него, когато ми се наложи. Може дори да допусна грешка, но тогава това доверие, този емоционален резерв, ще я компенсира.
Но ако имам навика да не ви изслушвам, да показвам неуважение, да реагирам неадекватно, да ви игнорирам, да влизам в ролята на съдия, да ви предавам, да ви заплашвам… тогава емоционалната банкова сметка ще бъде на червено. Равнището на доверие ше е много ниско.
И каква гъвкавост бих имал тогава? Никаква. Ще бъде като преминаване през минно поле. Ще трябва да внимавам за всичко, което казвам, да претеглям всяка една дума. Напрежението ще витае из въздуха. И това често се случва в много организации, в много семейства и бракове.”
Или, така както в една финансова банкова сметка инвестираме в пари, в емоционалната банкова сметка инвестираме в доверие. Доверието е валутата на добрите взаимоотношения.
Доверието, за разлика от парите, изисква време.
Всеки може много бързо да депозира голяма сума пари във финансовата си банкова сметка, ако тя преди това е била празна. Същевременно, няма как за набързо да изградим доверие в някого. Изграждането и поправянето на взаимоотношения изисква време. Бързите “поправки” и преките пътища по отношение на доверието са мираж.
В тази връзка, Стивън Кови насочва към шест основни “депозита”, които изграждат емоционалната банкова сметка:
- Разбиране на другата страна;
- Обръщане на внимание на дребните неща;
- Спазване на обещания;
- Изясняване на очакванията;
- Ролята на личната цялостност;
- Искрено извинение, когато се извърши теглене от сметката.
Всеки един от тези депозити захранва емоционалната банкова сметка, т.е. увеличава доверието, което някой има в нас. Това на свой ред е предпоставка за по-добри и по-задълбочени отношения с него.
Нека разгледаме по-конкретно какво представлява всеки от шестте депозита.
1. Разбиране на другата страна
Това е един от най-важните депозити и е ключът към всеки друг депозит.
Да разберем друг човек е невъзможна задача, ако не го познаваме добре. Това, което ние смятаме, че може да е хубав депозит в емоционалната ни банкова сметка с някого, може изобщо да не е така за него. Необходимо е да познаваме другата страна наистина добре, за да знаем кое е важно и стойностно за него.
Тук много полезно е известното “Златно правило”:
“Отнасяйте се с другите така, както бихте искали те да се отнасят с вас”.
С други думи, важно е да се стараем да вникваме дълбоко в другите, като хора, по същия начин, по който ние искаме да бъдем разбрани, и след това да се отнасяме с тях съобразно това емпатично разбиране.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Обръщане на внимание на дребните неща
Дълбоко в себе си всички хора са много чувствителни.
Поради това, малките любезности и вежливости са много важни за всеки. Една добра дума или един неочакван, но мил жест могат да бъдат прекрасни депозити в емоционалната банкова сметка на важен за нас човек.
И обратното – малките нелюбезности и дребни форми на неуважение са големи тегления от емоционалната банкова сметка. Хората забелязват подобни форми на невнимание/неуважение и дори да не го показват, дълбоко в себе си остават огорчени.
Стивън Кови отбелязва, че ако искаме да се радваме на успех във взаимоотношенията с другите не бива да забравяме, че:
“В човешките взаимоотношения малките неща са големите неща.”
3. Спазване на обещания
Спазването на дадено обещание е голям депозит в емоционалната банкова сметка. И обратно, неспазването на обещание е много голямо теглене.
Стивън Кови казва:
“Хората са склонни да градят надеждите си около обещания, по-специално обещания.”
Особено, когато даденото обещание е важно за другата страна, неспазването му срива доверието повече от всичко останало.
Затова човек трябва да е внимателен, когато дава обещания. Те следва да се дават пестеливо и обмислено, за да не се появи изведнъж нещо, което да попречи за осъществяването им. Веднъж дадени обаче, обещанията трябва да се спазят.
4. Изясняване на очакванията
Много от лошите взаимоотношения между хората произлизат от противоречащи си очаквания или от неясни очаквания за цели и роли.
Някои очаквания между хората се разбират от само себе си. Други очаквания обаче са скрити. Важно е да ги слагаме на масата и да ги изясняваме ясно. Много фрустриращо в едно взаимоотношение (професионално или лично) е да не разбираш какво се очаква от теб от другата страна.
Стивън Кови подчертава следното:
“Своеобразен депозит е да се изясняват очакванията още в самото начало. Това изисква голяма инвестиция от време и усилия, но спестява много време и усилия по-нататък.
Когато очакванията не са ясни и споделени, хората започват да реагират емоционално, изпадат в малки недоразумения, които с течение на времето прерастват във все по-остри конфликти.”
Оправдаване на очакванията е депозит, а неоправдаване на очакванията – теглене от емоционалната банкова сметка.
5. Ролята на личната цялостност
Личната цялостност създава доверие и лежи в основата на много и различни видове депозити в емоционалната банкова сметка.
Лична цялостност означава съгласуване на реалността с нашите думи, спазване на обещанията и изпълнение на очакванията. Личната цялостност изисква да се отнасяме с всички принципно, по един и същи начин.
И обратното, липсата на цялостност разбива доверието.
Няма как да имаме двойнствен характер, да говорим едно, а да вършим друго, да приказваме зад гърба или да не спазваме поетите ангажименти, и да очакваме да се радваме на доверие или добри взаимоотношения с другите.
Стивън Кови отбелязва следното:
“Един от най-надеждните начини да покажем цялостност, е да бъдем лоялни към тези, които в момента отсъстват.
С това ние увеличаваме доверието на тези, които са тук. “
Този цитат има предвид критиката или говоренето зад гърба на човек, който не е в стаята.
6. Искрено извинение, когато се извърши теглене от сметката
Когато извършим теглене от Емоционалната банкова сметка, е важно да се извиним, при това да се извиним искрено и от сърце. Това е депозит.
Това може да стане по различни начини:
- “Не бях прав.”
- “Не беше любезно от моя страна.”
- “Не ти засвидетелствах никакво уважение.”
- “Накърних достойството ти, наистина няма да се повтори.“
Стивън Кови отбелязва нещо важно:
“Искрените извинения увеличават депозита, но повтарящите се неискрени извинения го намаляват. Това се отразява на качеството на взаимоотношенията.”
Изисква се сила на характера, за да се извиним веднага, и то от сърце. Ако човек владее себе си и е убеден в основните си принципи и ценности, за него няма да е проблем да се извини искрено.
Не е случайно, че една от трите най-важни думи за една връзка е думата “Извинявай”.
В резюме
Концепцията за емоционалната банкова сметка е изключително важна за изграждането и поправянето на отношенията. Тази концепция е базирана на идеята за доверието между хората.
Шестте основни депозита на доверие в емоционалната банкова сметка са:
- Разбиране на другата страна;
- Обръщане на внимание на дребните неща;
- Спазване на обещания;
- Изясняване на очакванията;
- Ролята на личната цялостност;
- Искрено извинение, когато се извърши теглене от сметката.
Системното натрупване на малки и по-големи депозити в доверие е ключът към добрите взаимоотношения. Това са дългосрочни инвестиции, които не носят незабавни резултати, но със сигурност дават големи плодове в бъдещето.
Прочети повече: Седемте навика на високоефективните хора на Кови.