Елиът Арънсън е американски психолог, университетски преподавател, автор на книги и активен популяризатор на социалната психология.
Арънсън е създател на емблематични психологически теории, концепции и методики, сред които “Човекът като социално животно”, “Първи закон на Арънсън”, “Класна стая на мозайката” и др.
Каква е биографията на Елиът Арънсън? Какви са неговите открития? И какво е значението на идеите му в наши дни?
Биография на Арънсън
Елиът Арънсън е роден през 1932 г. Детството му преминава в бедност и нищета в Ривиър, Масачузетс, САЩ.
По време на Голямата депресия семейството му е единственото, което живее в това място. Може би затова и Арънсън вярва, че животът на всеки се развива на основа на късмет, талант и интуиция.
Въпреки всички трудности, Елиът Арънсън посещава училище в съседно селище. Успехът му е висок, заради което получава стипендия. Изучава икономика в университета “Брандайс” като задочен студент.
Завладян от въвеждащия курс по психология на Ейбрахам Маслоу, който посещава, Арънсън осъзнава, че психологията е наука, която дава отговорите на много въпроси и се преориентира да учи именно психология. Маслоу оказва огромно въздействие върху мирогледа и кариерата на Арънсън.
След като завършва бакалавърска програма по психология през 1954 г., Арънсън продължава обучението си в магистърска програма на университета “Уеслейн” и остава там да работи като преподавател. През 1959 г. защитава докторска научна степен в Станфордския университет под ръководството на Леон Фестингър.
В своята преподавателска кариера, Елиът Арънсън преподава в редица университети – Харвард, Минесота, Тексас, Калифорния, Санта Круз, Станфорд. Включен е в списъка с 100-те най-влиятелни психолози на ХХ век на списанието „Списание по обща психология“. Носител е на много награди за забележителни постижения в областта на психологията и експерименталната социална психология. Автор е на повече от 20 книги.
Арънсън се жени за своя колежка – изследовател и преподавател по психология. Заедно отглеждат четири деца, някои от които поемат по кариерния път на своя баща.
През 2003 г. Елиът Арънсън губи своето зрение. Оттогава се придвижва със специално обучено куче.
Арънсън и човекът като социално животно
Теорията на Арънсън за социалната природа на човека е основана на древната теза на Аристотел за “дзоон политикон” – човекът като социално животно.
Аристотел е считал, че човекът е социално животно по силата на своята естествена природа, а не под влияние на случайни обстоятелства.
Аристотел казва:
“Всеки, който не е способен да общува, или пък се смята за самодостатъчен и не чувства потребност от общуване, вече не представлява елемент на обществото и става или звяр, или бог.”
Основните елементи на теорията на Елиът Арънсън за социалната същност на човешката природа са изложени подробно в неговата книгата “Човекът като социално животно” (1972):
Ето някои от главните акценти:
- Където и да сме, ние сме обградени от други хора. За нас е присъщо т.нар. “социално познание” – това са нашите оценки, умозаключения и изводи за различни събития, явления, процеси, хора, включително и за нас самите, на основа на които мислим и постъпваме по един или друг начин.
- Ние се влияем от другите хора и сме зависими от качеството на собствените си ежедневни интеракции с другите. Приемаме да се приспособяваме към поведението на другите, за да се чувстваме “приети” от тях или да се чувстваме като част от групата, дори когато осъзнаваме, че нещата са неприемливи.
- Ние сме склонни да оправдаваме собствените си решения, постъпки и действия. Не винаги разбираме чуждото поведение и вярваме на слухове, стереотипи и предразсъдъци.
- Ние харесваме, обичаме и имаме вродена междуличностна чувствителност.
Теорията за човека като социално животно на Арънсън ни насърчава да сме фокусирани в своята социална същност. Елиът Арънсън счита, че това е основното, което ще ни предпазва винаги от обезчовечаване или най-малкото от чувството на срам.
Научи повече в статията “Теория за човека като социално животно на Арънсън”.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Първи закон на Арънсън
Първият закон на Арънсън е известна социално-психологическа концепция на Елиът Арънсън относно предразсъдъците, конформизма и агресията.
Законът за Арънсън гласи, че трябва да помним, че хора, които вършат лудости, не са непременно луди и че е нужно да се разберат техните мотиви и обстоятелства.
Под “лудости” Елиът Арънсън има предвид актове на насилие, жестокост, прояви на крайни предразсъдъци и други постъпки, които се проявяват при определени условия от здравомислещи хора.
Законът на Арънсън акцентира на ролята на т.нар. “когнитивен дисонанс” – състоянието на вътрешен конфликт, който се развива вследствие на противоречива информация и убеждения и води до неприятното чувство на познавателна и мисловна обърканост.
Слуховете и предразсъдъците сътворяват точно това. Според Арънсън, предразсъдъците са враждебна или отрицателна нагласа към определена група, формирала се въз основа на обобщения, извлечени от погрешна или непълна информация.
Елиът Арънсън отбелязва:
“Силен фактор, определящ предразсъдъка у човека, е потребността да оправдаем собственото си поведение и усещането за себе си…
Ако сме проявили жестокост към даден човек или група от хора, ние се опитваме да подценим този човек или група, за да оправдаем собствената си жестокост.”
Арънсън и Класната стая на мозайката
Класната стая на мозайката на Арънсън е методика за намаляване на вътрешното напрежение, породено от ниско самочувствие.
Елиът Арънсън разработва тази методика по повод на постоянното расово и етническо напрежение между учениците в едно училище в щата Тексас, САЩ. Те не умеели да си помагат едни на други, когато им били възлагани общи задачи и понякога стигали до физически сблъсъци.
Методиката „Класна стая на мозайката“ създава мотивация у децата да изслушват информация от другите деца, а впоследствие да я споделят с други. По този начин се подсилва тяхното самочувствие, че вършат нещо полезно, макар и да е само някакво “малко парченце от цялата мозайка”, с което способстват да се стигне до по-голямата крайна цел.
Хиляди училища в САЩ прилагат с успех тази методика за обучение.
Арънсън и междуличностните отношения
В своето творчество, Елиът Арънсън отделя голямо внимание на междуличностните отношения – харесване, привличане, приятелство, любов, обвързване в някаква връзка. Неговите идеи по тези въпроси можем да открием както в книгата му „Човекът като социално животно, така и в други негови творби.
Арънсън счита, че междуличностните отношения са най-съществената част от социалната природа на човека.
Той казва:
“Като социални животни, хората са способни да се отнасят помежду си по най-различни начини — любезно, жестоко, услужливо, егоистично, внимателно, нежно, грубо и т.н. По-мрачните страни на човешкото поведение са подчинението, агресивността, предразсъдъците. По-меката, по-вълнуваща и по-ведра страна на социалното поведение е междуличностното привличане. Както и това, което кара хората да се харесват. Или още по-загадъчната част – какво ги кара да се влюбват един в друг?”
Елиът Арънсън акцентира на два ключови акцента в човешките междуличностни отношения:
- Хората се привличат, харесват, влюбват и вземат решение да се обвържат в приятелска и брачна връзка най-вече заради привлекателната физическата външност на другия, неговата компетентност и сходството във възгледите.
- Междуличностните отношения зависят до голяма степен от баланса между това какво даваме и какво получаваме в общата връзка. Самият факт, че някой ни харесва, увеличава вероятността и ние да го харесаме. За нас е важно също така да изразяваме чувствата си прямо и открито, включително и своите отрицателни чувства като гняв, ревност, фрустрация.
В резюме
Елиът Арънсън е забележителен социален психолог и автор на емблематични теории, концепции и методики.
Неговата теория за човека като социално животно, която обобщава най-важните открития за социалната природа на човека, е обогатена със собствени научни доказателства и интересни анализи на примери от истинския живот. Тази теория ни помага да се фокусираме върху социалните си корени, които ни правят хора с човешко лице.
В този дух са и останалите творби и идеи на Елиът Арънсън.
Прочети повече: Социална психология. Идеи и приноси.