През началото на XX век психологът Джон Уотсън предлага идеята, че вроденото поведение или инстинктите могат да се променят чрез кондициониране – подаване на специфични стимули от външната среда.
В психологията е известен т.нар. “Експеримент с котка и мишка”, който довежда до крайност тази бихевиористична идея и демонстрира, че вродени инстинкти, които да регулират поведението, не съществуват.
Да разгледаме този експеримент.
Експеримент с котка и мишка
Бихевиористкият експеримент с котка и мишка е дело на Цинян Куо – китайски психолог, който провежда своите проучвания в периода между 20-те и 60-те години на XX век, като изследва произхода на поведението, или както е прието да се нарича – “поведенческа епигенеза”.
Според Куо, инстинкт не съществува и по-скоро той е удобен начин психолозите да обясняват поведение, което не се вписва в общоприетата теория.
В тази връзка, Цинян Куо критикува психологическите изследвания, провеждани дотогава, като отбелязва, че:
“Вместо да открием как да изградим природа в животното, ние се опитваме да намерим природата в животното.”
Идеята на Куо е, че е възможно да съществуват хармонични връзки между животни, за които традиционно се смята, че са врагове, тласкани към агресия и борба от вродените им инстинкти. Тези хармонични връзки могат да се породят чрез осигуряване на подходящи фактори във външната среда.
Цинян Куо експериментира с малки котенца, които поставя още от раждането им в клетки заедно с мишки, както и с други котенца, които събира с мишки на по-късен етап от развитието им.
Куо установява, че ако котенцето от съвсем малко се отглежда в една и съща клетка заедно с мишка, то проявява толерантност към нея, щом поотрасне – не само не я напада, но я приема като свой “приятел”, играе си и дори се сближава с нея.
Експериментите на Куо разкриват още и кои фактори от външната среда влияят на агресивното поведение, когато животните биват поставени в условия на съвместно съжителство. За тази цел психологът изучава поведението на хищни риби, пиленца, пъдпъдъци, птички, зайци, морски свинчета и откроява двадесет и три вида прояви на агресия под влияние на фактори като храна и хормонално развитие.
Цинян Куо провежда експерименти и върху ембриони, за да открие има ли някакво значение факторът “развитие” за поведението на вече зрелите животни. Психологът счита, че поведението се променя постоянно дори под влияние на преживяванията на ембриона.
Основни изводи
Експериментите на Цинян Куо с котки, мишки и други животни предизвикват интерес не само сред привържениците на бихевиоризма в психологията, но и сред биолозите, заради откритията му в сферата на животинското поведение.
На преден план излизат два извода:
- Експериментите на Куо отхвърлят съществуването на вродени инстинкти. През 20-те години на ХХ век Джон Уотсън провежда т.нар. “Експеримент с малкия Албърт” и обявява, че вроденото поведение може да се промени чрез кондициониране, т.е. възможно е предизвикване на ново поведение чрез някакво условие или обстоятелство. Цинян Куо довежда до крайност тази теза, като отхвърля съществуването на вродени инстинкти в качеството им на обяснение на поведението.
- Експериментите с котки и мишки на Куо предполагат специфичен начин за възпитание на определено поведение. Куо поставя котенцата от малки да живеят заедно с мишките, за да възпита в тях чувствата на толерантност и съжителство в хармония с мишките.
Може би най-яркият цитат, който характеризира концепцията на Цинян Куо е от творбата му “Отказ на психологията от инстинктите” (1922):
“Няма нищо по-естествено от това котката “да обича” плъха.”
Въпреки че ние не сме нито котки, нито мишки, а хора, нашето собствено поведение също има свой генезис – причини и обстоятелства от външната среда, които го насочват в една или друга посока и дори го персонализират.
Инструментариумът на “дисциплиниране”, който използва Цинян Куо в своите изследвания, съществува и при хората – в семейството, в училището, в работната среда, в обществото. Възпитанието и дисциплината се появяват в човека под формата на стандарти, норми, закони, както и неписани правила в отношенията.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Бихевиористичната концепция за котката и мишката на Цинян Куо разкрива, че е възможно да съществуват хармонични връзки между живи организми, за които традиционно се смята, че са естествени врагове.
По този начин, концепцията на Куо отрича съществуването на вроден инстинкт.
Прочети повече: Закон за ефекта на Торндайк.