Екипна цел е бъдещо и желано състояние, което един екип иска да постигне. Целта на екипа е белег на екипността. Основава се на теорията за определяне на цели.
Изследователите на екипната работа Катценбах и Смит препоръчват екипната цел да се възприема като разграничител между групата, псевдоекипа, потенциалния екип, истинския екип и високопроизводителния екип.
Елементи на екипната цел
Екипната цел е съставена е от няколко елемента. Когато участниците я чуят от своя мениджър, те трябва да разберат:
- Какво се иска от тях да направят или какъв трябва да е техният екипен продукт.
- Защо трябва да създадат този екипен продукт и какъв ще е неговият принос за организацията.
- В какъв срок трябва да свършат работата.
- Защо трябва да се заемат сериозно с работата, която се иска от тях.
- Какви ще са критериите и начините за оценяване на постиженията им.
- Кой ще носи отговорност за изпълнението на целта. (Виж Христова, Т., Тодор Христов, Симеон Христов. 10-те златни правила за работа в екип, София, “Сиела”, 2006)
Пример:
“Целта на нашия екип е до края на годината да разработим нов модел бойлер, който да увеличи продажбите на компанията ни с 25 % до 2 години.”
Функции на добрата екипна цел
Ако е подходящо дефинирана, екипната цел изпълнява три важни функции:
- Енергетизира, насочва и мотивира поведението на екипа. Екип, който знае каква е неговата цел е мотивиран, работи в оживена атмосфера, постига видими резултати. Това е ефективен екип.
- Фокусира поведението на екипа върху най-подходящата организация на работа. Kогато екипът знае какво е това, което трябва да постигне (каква е целта), той се насочва по-бързо към конкретни практически задачи, в състояние е да планира и организира своите ресурси.
- Своевременно контролира и коригира своята работа, без някой да изисква това от екипа. Периодичният преглед на изпълнението на екипната цел отрезвява участниците в екипната работа и ги могивира да се коригират. Ако екипът няма цел (тази цел е неизвестна), не е коректно от управленска гледна точка да се оценява, че екипът е ефективен, съответно неефективен.
Практиката на компаниите показва, че целите на различни екипи са често пъти свързани и произтичат от стратегиите на компанията. Успешна техника за определяне на екипна цел е техниката SMART.