Случвало ли ти се е да си мислиш за някаква започната, но недовършена задача? Тя периодично да изплува в съзнанието ти и да не ти дава спокойствие?
Ако да, то значи си изпитал върху себе си т.нар. “Ефект на Зейгарник”.
Какво по-точно означава това?
Ефект на Зейгарник
Ефектът на Зейгарник е известен в психологията благодарение на изследванията на руската психоложка Блюма Зейгарник (1901-1988).
Някъде през 20-те години на XX век, седейки на маса в популярен ресторант във Виена, Зейгарник забелязва, че сервитьорите запомнят успешно подробности за поръчките на маси, на които хората все още чакат да им бъде сервирана храната или да заплатят сметката. Веднага, когато храната е сервирана или сметката уредена обаче, спомените на сервитьорите за тези маси рязко избледняват.
Блюма Зейгарник провежда поредица от експерименти и изследвания на този феномен. В резултат, тя открива, че хората, без значение техния пол или възраст, си спомнят по-добре незавършените задачи, отколкото завършените задачи.
В един от своите експерименти, Зейгарник дава на група от 138 деца да извършат серия от прости задачи, пъзели и аритметични операции. Тя позволява на децата да завършат половината от задачите и прекъсва работата им точно по средата. След един час проверява какво помнят децата по отношение на задачите и открива, че 100 от 138 деца си спомнят по-добре незавършените задачи, отколкото завършените.
В сходен експеримент, само че с възрастни хора Зейгарник открива, че участниците си спомнят незавършените задачи на 90% по-добре от завършените.
Приложение на Ефекта на Зейгарник
Познанието за Ефекта на Зейгарник може да е от полза в различни професионални и житейски ситуации.
Например:
- Справяне с отлагането. Ние често сме склонни да отлагаме задачи и проекти, които ни се струват прекалено обемисти и трудни и дори се опитваме напълно да забравим за тях. Ефектът на Зейгарник насочва към идеята, че за да преодолеем отлагането и да увеличим продуктивността, трябва просто да започнем с нещо. Дори една малка и несъществена крачка е от голямо значение и може би е най-важното от всичко в ситуация на постоянно отлагане. Важното е, че задачата е започната, което ще повиши психологическата ни енергия и ще постави задачата право в центъра на мислите ни. Ние ще се подсещаме постоянно за това, че сме започнали нещо, което стои незавършено и в определен момент най-накрая ще се мотивираме и ще пожелаем да го свършим, за да се освободим от това чувство.
- Подобряване на ученето. Учениците и студентите могат да учат и запомнят информация за по-продължително време, като прекъсват ученето в определен момент и си вземат кратка почивка. Изследванията на Зейгарник показват, че ученици и студенти, които си вземат почивки по време на учене запомнят материала по-добре от онези, които не си вземат почивки.
- Върхови постижения в работата. Служителите в една организация могат умишлено да правят прекъсвания в определени етапи на своята работа, за да не свалят психологическото напрежение от себе си и по този начин да постигат по-добри резултати при творчески задачи и креативни дейности.
- Вземане на решения и справяне с проблеми. Организациите могат да създават по-добри решения и ефикасно да се справят с проблеми, като не бързат на всяка цена да приключат с една задача, а си дадат време да запознаят различни хора с нея и да изчакат тяхното мнение/решения. Да форсираш бързо едно решение не винаги е най-оптималният вариант.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Ефектът на Зейгарник е интересен психологически феномен, съгласно който сме склонни да помним по-добре незавършените задачи, отколкото завършените задачи.
Това, на свой ред, има значение върху психологическото ни състояние. Ако оставяме една задача несвършена твърде дълго време, това може да доведе до стрес, раздразнение и други проблеми.
Но, ако се мобилизираме и завършим задачата, съзнанието ни ще “изчисти” въпросната задача, което ще ни донесе чувство на удовлетворение и ще подобри благосъстоянието ни.
Прочети повече: Ефект на Златокоска.