Едуард де Боно, авторът на известната книга “Шест мислещи шапки” и на едноименния метод за брейнсторминг, споделя идеите си за креативното мислене:
Ето накратко основните акценти от видеото и размислите му относно креативността:
- Според Едуард де Боно, ако се погледне на човешкия мозък като на компютър и се анализира какъв е софтуерът, който използва този компютър, ще се установи, (особено за т.нар. “Западна цивилизация”), че въпросният софтуер не се е развил спрямо 2400 години назад, когато е бил създаден първоначално от Сократ, Платон и Аристотел. Според де Боно, оттогава човешката цивилизация практически не е направила нищо по отношение на мисленето.
- Креативното мислене, според де Боно, е преди всичко умение, а не въпрос на личностен талант или внезапно осенение на вдъхновението.
- Креативността е въпрос на стойност, според де Боно. Една нова, креативна идея е истински креативна, когато е полезна с нещо, когато добавя реална стойност за някого. Де Боно дава пример с триъгълна врата – идеята за такава врата сама по себе си е нестандартна, но не е креативна, освен ако триъгълната врата реално не добавя стойност за хората, т.е. реално да е полезна с нещо в определени случаи. В същото време много хора си мислят, че са креативни само защото са различни, но това не е състоятелно.
- Един от най-големите бичове пред креативността за де Боно е фактът, че хората се страхуват да не сбъркат, да не допуснат грешка, или да не бъдат обвинени, че са допуснали грешка (въпреки, че са имали най-добри намерения, когато са се опитвали да бъдат креативни).
- “Провокацията” е един от начините да се стимулира креативното мислене, според де Боно. “Провокацията” като метод е тотална противоположност на традиционното логическо мислене и има за цел да предизвика догмите в мисленето.
Прочети повече: Кен Робинсън за креативността.