Чувство за перспектива и разсъдливост е умението да анализираме ситуацията отстрани
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Чувството за перспектива и разсъдливост е една от тези сили, част от добродетелта “Мъдрост и познание”, свързана с усвояването на нови умения.
Какво значи да имаш чувство за перспектива и разсъдливост? Ти човек с чувство за перспектива ли си? Разсъдлив ли си? И ако не си, как да станеш такъв?
Що е “чувство за перспектива” и “разсъдливост”?
Нека започнем с дефиниция на чувството за перспектива:
Чувството за перспектива е способността за анализ на обстановката и претегляне на положителните и отрицателните страни на една ситуация.
Човек, който има чувство за перспектива умее да се дистанцира от събитията и по този начин успява да направи цялостен анализ на обстановката. Това означава, че такъв човек не се влияе силно от твърде емоционални или твърде рационални фактори и има мярка.
А ето и дефиниция на разсъдливост:
Разсъдливост е качеството или състоянието да мислиш или действаш така, че поведението ти да е съгласувано с разума.
Разсъдливият човек съгласува думите и действията си, следователно той е отговорен човек. Разсъдливият човек умее да разграничава това, върху което може да въздейства от онова, което не е в негова власт. Разсъдливият човек има чувство на перспектива и правилна преценка, следователно не се залъгва с илюзии нито за себе си, нито за другите.
Чувство за перспектива, разсъдливост и щастие
Чувството за перспектива и разсъдливостта са различни от интелигентността, но в същото време представляват високо ниво на познание, улесняват способността да се дават добри съвети на околните, както и да се претеглят различни гледни точки, преди да се вземе определено решение.
В тази връзка, чувството за перспектива и разсъдливостта помагат на човек да мисли върху важни въпроси, сред които и такива за смисъла на живота. Според позитивната психология темата за смисъла в живота има тясна връзка с темата за щастието.
Ето защо, ако искаме да се радваме на добър живот и да вървим уверено по пътя към щастието, следва да полагаме определени усилия да развиваме чувството си за перспектива и разсъдливост.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Притежаваш ли чувство за перспектива и разсъдливост?
И така – чувството за перспектива и разсъдливостта е сила, с чиято помощ анализираме ситуацията отстрани и откриваме смисъл в живота.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз разсъдлив човек с чувство за перспектива ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали си такъв човек, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Често ли искат от теб съвет?
- Отчиташ ли едновременно и разума, и чувствата си, когато мислиш по някаква тема или събитие от живота ти?
- Имаш ли собствен поглед към света и яснота относно възможностите за разрешаванне на проблемите му?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си човек с перспектива и разсъдливост, който умее да анализира ситуацията отстрани.
Как да подобриш чувството си за перспектива и разсъдливостта?
Как да подобриш чувството си за перспектива и разсъдливостта си, за да започнеш да анализираш по-добре ситуацията отстрани?
Ето няколко идеи:
- Живей седмица без интернет, телевизия, вестници. Ние сме заливани от всички страни с информация, но това може да бъде много изтощаващо, а и не на всеки източник на информация може да се вярва. Премини на “информационна диета” за една седмица, за да дадеш на ума си почивка, следователно възможност за подобряване на чувството за перспектива за важните неща.
- Определи си “Златен час” и го използвай всеки ден. Това е техника, която се препоръчва от много специалисти. Отделяй по един час дневно за себе си, за предпочитане рано сутрин веднага след събуждане, за да планираш деня или седмицата, да помислиш върху твоите основни цели и дори върху ключовите си ценности. Това ще помогне за подобряване на чувството ти за перспектива и за отсяване на истински важните неща в определени ситуации или процеси.
- Състави си собствено мнение за актуално събитие. Почти всяко значимо събитие има гласове “За” и “Против”. Запознай се с мненията на няколко души (твои познати, експерти и др.) и формулирай мнение по въпроса, като отчетеш всички гледни точки.
- Слушай емпатично. За да подобриш чувството си за перспектива и разсъдливостта си, трябва да умееш да изслушваш другите с емпатия и грижа. Ако другият се нуждае от съвет, дай му такъв, но понякога всичко, от което има нужда другата страна е просто да мси изговори каквото му е на сърцето.
- Наблюдавай емоциите си във връзка с някакъв проблем. Ако нещо те вълнува или опасява, назови го с ясно име – какво е то, за какво точно става дума? После анализирай плюсовете и минусите на текущата ситуация и ги резюмирай. Формулирайки всичко това, ще подобриш чувството си за перспектива и разсъдливостта си.
- Играй шах. Разбира се, можеш да играеш и друга мисловна игра, но шахматът е една от най-добрите. Той развива мисленето и в частност анализа на различни ситуации, с техните силни и слаби страни. Виж какво мисли Бенджамин Франклин за поуките от шаха. Ако предпочиташ игрите с карти, покерът е една отлична алтернатива.
В резюме
Чувството за перспектива и разсъдливостта е една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Вероятно всеки би могъл да се научи да да анализира ситуациите отстрани. Отделяйки си достатъчно време за размисъл и предпазвайки се от прекомерното влияние на външни фактори във формулирането на собствено мнение, всеки би могъл да развие усещането си за перспектива и способността си да анализира нещата от живота, респективно и да помага с добри съвети.
Прочети повече: Искреност и честност. Как да бъдем себе си и да се осмеляваме да кажем каквото мислим.