Един от основните принципи на човешката природа е, че човек има свободата да избира. Този принцип е валиден за всеки аспект от живота ни.
Ако отнесем резултатите от експеримента “Кучето на Павлов” на академик Павлов към хората, бихме могли да направим твърде крайния извод, че като човешки същества сме програмирани да реагираме по определен начин на определени стимули. Можем прибързано да заключим, че действаме първосигнално – подават ни храна и започваме да слюноотделяме.
Човешката природа обаче е различна от тази на кучетата и на останалите живи същества на Земята. Ние притежаваме четири уникални човешки дарби, с помощта на които да правим определени съзнателни избори.
Три теории за природата на човека
Съществуват три разпространени детерминистични теории, които обясняват природата на човека:
- Генетичен детерминизъм, който казва, че всичко е по вина на предците ни. Наследили сме от нашите предци всички хубави и лоши черти и качества на характера.
- Психологически детерминизъм, който казва, че всичко е по вина на родителите ни. Нашето възпитание и детството ни предопределят структурата на нашия характер и личните ни качества.
- Социален детерминизъм, който казва, че всичко е по вина на нашето обкръжение – съпруг или съпруга, деца, приятели и роднини, шефове и подчинени, икономическата или политическата ситуация и т.н. Някой или нещо от заобикалящата ни среда е виновен за нашата ситуация.
И трите теории обясняват природата на човека с неща, които са извън неговия контрол, т.е. извън него самия. Тези теории изключват, че човек може да избира и по-скоро акцентират на предпоставката, че важните неща в нашия живот са предопределени. От съдбата, може би?
Четири уникални човешки дарби
В книгата си “Седемте навика на високоефективните хора” Стивън Кови обръща внимание, че в сърцевината си човешката природа не е ограничена от определени предопределености (детерминанти), а че човек има свободата да избира, дори когато се намира в безнадеждни или невъзможни ситуации.
Стивън Кови се позовава на драматичен пример от живота на известния психиатър Виктор Франкъл, попаднал в нацистки концлагер през Втората световна война. Там Франкъл, въпреки нечовешките обстоятелства около него, които го лишават от най-елементарни човешки права, съумява да съхрани себе си, достигайки до вътрешната свобода и сила да упражнява своите възможности за избор. Пълната история Франкъл описва в известната си книга “Човекът в търсене на смисъл”.
Свободата да избираме ни прави уникални същества. Тази свобода се базира на четири уникални човешки дарби:
- Самоосъзнаване
- Съвест
- Въображение
- Независима воля
Дори и най-интелигентните животни не притежават някоя от тези дарби. Заслужава си да ги разгледаме по-подробно.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.1. Самоосъзнаване
Самоосъзнаването (саморефлексията) е първата уникална човешка дарба. Тя ни дава възможност да изследваме нашите парадигми, да мислим за мислите си и по този начин да увеличаваме пространството между стимула и реакцията, което при кучето на Павлов просто отсъства.
Хората, които се самоосъзнават добре са обикновено проактивни и отговорни хора, които поемат нещата в свои ръце и правят самостоятелни избори как да живеят живота си.
Хората, които не използват пълноценно тази уникална човешка дарба са по-скоро реактивни, пасивни хора. Те позволяват на външни причини и обстоятелства да управляват живота им, което ги лишава от свободата да избират.
2. Съвест
Съвестта е втората уникална човешка дарба. Тя е дълбокото човешко усещане за добро и зло, за принципите, които определят поведението ни и чувство за степента, до която нашите мисли и действия са в хармония в тях.
Както отбелязва Стивън Кови, съвестта е онази дарба, която ни свързва с мъдростта на вечността и мъдростта на сърцето. Съвестта е вътрешния ни пътеводител, който ни помага да разберем кога действията ни са в разрез с най-дълбоките ни ценности и принципи.
Хората, които използват съвестта си действат, водени от дълбоки вътрешни убеждения и са наясно със своите ценности и вътрешна мотивация да правят онова, което правят. Това им носи чувство за баланс и удовлетворение от това, което вършат и представляват.
Хората, които не използват пълноценно тази уникална човешка дарба нерядко са объркани и несигурни в мислите и действията си.
3. Въображение
Въображението е третата уникална човешка дарба. Това е умението да прекрачваме отвъд настоящия момент и да творим реалност в ума си. Въображението е горивото, което захранва принципа “Мислите стават реалност” и е т.нар. “първото създаване на нещата” – умственото създаване, след което обикновено следва и “второто създаване” – физическото.
Хората, които използват своето въображение съумяват да си формулират лична мисия, да имат визия за живота си, да си поставят цели, да правят планове, да визуализират определени хубави неща, които искат да им се случат. Въображението е безкрайно, то ражда творчество и подпомага хората в техните избори в настоящето и бъдещето.
Хората, които не използват пълноценно тази уникална човешка дарба пропиляват добри възможности да променят живота си. Те са по-склонни да се отдават на спомени от миналото, отколкото да живеят в настоящето и да планират (избират) бъдещето.
4. Независима воля
Независимата воля е четвъртата уникална човешка дарба. Тя е способността ни да действаме така, както ни подсказва нашето самоусещане, независимо от всякакви външни влияния.
Хората, които използват независимата си воля са ориентирани към правенето (физическото създаване) на нещата. Те умеят да преценяват кои задачи са спешни и кои важни и се фокусират към важните, за да постигат най-високи резултати.
Хората, които не използват пълноценно тази уникална човешка дарба по-скоро намират причини защо нещо не може или не трябва да бъде свършено. Тези хора рядко могат да превърнат един план, колкото и да е добър, в реалност.
Приложение на четирите уникални човешки дарби
Четирите уникални човешки дарби дават възможност да човека да избира и да постига високи резултати. Нека разгледаме два примера.
1. Пример от бизнеса
Да си представим, че си собственик на фирма и че в нея ръководиш група служители. Нека също си представим, че във фирмата от много време има определени проблеми – хората ти не работят с особено желание и е налице текучество над средното за бранша, в т.ч. напускат и компетентни служители със знания, умения и опит.
Като много други мениджъри в твоята ситуация, можеш да не предприемеш абсолютно нищо. Вместо това ще направиш констатации как на служителите не им се работи, как “няма хора”, как нелоялната конкуренция краде персонал и т.н.
Ти обаче решаващ да използваш четирите уникални човешки дарби, за да се справиш със ситуацията.
Започваш със самоосъзнаване. Най-после си даваш сметка, че текущата ситуация във фирмата ти не е никак добра и е път без изход. Не можеш да си позволиш да губиш още опитни хора. Не можеш да си представиш как ще се работи качествено и продуктивно, ако служителите ти са все така неангажирани. Вглеждаш се в текущата си практика за управление на хора. Поглеждаш себе си отстрани – възможно по-обективно и безпристрастно. Стигаш до извода, че твоят собствен стил на управление, в съчетание с правилата и процедурите, които си създал, са коренът на проблема.
Сега на дневен ред идва съвестта. Тя ти подсказва, че има конкретни неща, които вършиш, но не трябва да вършиш, както и неща, които трябва да вършиш, но не вършиш. Например, изповядваш прекалено праволинеен и авторитарен лидерски стил. Отношението ти към твоите сътрудници не е достатъчно гъвкаво. Системата за оценка и възнаграждение не е достатъчно справедлива.
Време е въображението да влезе в употреба. Представяш си как би изглеждала една подобрена ситуация. Стигаш до извода, че следва да станеш по-добър мениджър, което изисква да четеш повече и да преминеш подходящо обучение, за да повишиш квалификацията си. Решаваш да направиш нужното, за да станеш по-гъвкав спрямо служителите си. Планираш да създадеш система за оценка и възнаграждение, която да е по-справедлива и да насърчава по-осезаемо индивидуалните и екипни приноси.
И най-накрая, впрягаш независимата си воля. Купуваш си няколко книги по управление на хора. Записваш се на семинар и онлайн курс по мениджмънт. Започваш да управляваш по системата на ситуационното управление. Актуализираш длъжностните характеристики, обявяваш ясни критерии за оценка и възнаграждение. Поставяш на хората си конкретни SMART цели и им подаваш ефективна обратна връзка чрез похвали или порицания.
Използвайки четирите уникални човешки дарби – самоосъзнаване, съвест, въображение и независима воля, ти правиш своя съзнателен избор да бъдеш компетентен ръководител. Това на свой ред се отразява благотворно на поведението и отношението на служителите в твоята фирма.
2. Пример от личния живот
Да си представим, че си мъж на средна възраст със застоял стил на живот, работа на бюро и 20кг. надмормено тегло. Пушиш и обичаш да си хапваш и пийваш. Дрехите ти са с два номера над тези, които си носил преди 15 години. Задъхваш се, когато ходиш по улицата, трудно ти е да изкачваш стълби, не можеш да пробягаш и 200 метра.
Като много други хора в твоята ситуация, можеш да не предприемеш абсолютно нищо. Вместо това ще направиш констатации как вече не си млад, как на твоята възраст е нормално човек да е по-пълен, как метаболизмът вече не е същият, как цигарите всъщност са полезни за храносмилането, как обилното хапване и пийване всяка вечер са една от малкото останали радости в живота, как твоят прадядо навремето е пиел и пушил и въпреки това е доживял до 95 годишна възраст и т.н.
Ти обаче решаващ да използваш четирите уникални човешки дарби, за да се справиш със ситуацията.
Започваш със самоосъзнаване. Даваш си сметка, че си със сериозно наднормено тегло. Най-после се поглеждаш честно в огледалото и откриваш един затлъстял мъж, който не е нито нито така елегантен, нито така привлекателен, както преди. Признаваш, че външният ти вид влияе зле на самочувствието ти, че и на сексуалния ти живот.
Сега на сцената стъпва твоята съвест. Тя ти подсказва, че всичко, което правиш в момента е погрешно и че ако не направиш сериозни промени, не те чака нищо добро в бъдеще. Признаваш си, че се храниш твърде хаотично, безразборно и еднообразно. Осъзнаваш, че ти липсва елементарна двигателна активност. Освен това, даваш си сметка, че пушиш прекалено много (1 кутия цигари на ден), както и че изпиваш по 1-2 бутилки концентрат всяка седмица. Всичко това на свой ред вещае проблеми с кръвното, сърцето, черния дроб, белия дроб, имунната система, потентността, психиката и др.
Идва ред на въображението. То ти чертае една много по-благоприятна картина на бъдещето – картина, в която ти си здрав, енергичен, втален, привличащ погледите на другия пол. Решаваш, че ще се вземеш в ръце и че ще отслабнеш с 20 килограма. Обещаваш си да започнеш да се храниш здравословно, да ограничиш калориите и да скъсаш с вредните навици пушене и пиене. Даваш си срок от 6 месеца да реализираш плановете си.
За да се случи тази промяна се нуждаеш от твоята независима воля. Тя ти помага още на следващия ден да отидеш във фитнес салона и да си купиш месечна карта, за да тренираш по 5 пъти седмично. Тя ти дава сила да спреш да пушиш. Тя те окриля да контролираш количеството на храната, както и да се придържаш към разделно хранене. Тя те стимулира да започнеш да четеш книги за хранене и здраве.
Използвайки четирите уникални човешки дарби – самоосъзнаване, съвест, въображение и независима воля, ти правиш своя съзнателен избор да бъдеш здрав човек. Това на свой ред се отразява благотворно на физическата ти форма, външния вид и самочувствието ти.
В резюме
В книгата “Седемте навика на високоефективните хора” Стивън Кови отбелязва следното:
“Нашите уникални човешки дарби ни издигат над животинския свят. Степента, до която ние упражняваме и развиваме тези дарби, ни дава силата да реализираме нашия уникален човешки потенциал. Между стимула и реакцията лежи нашата най-голяма сила – свободата да избираме.”
Четирите уникални човешки дарби – самоосъзнаване, съвест, въображение и независима воля, ни дават възможност да живеем съзнателно и ни помагат по-уверено да се развиваме, изкачвайки едно по едно трите нива на зрелостта.
Прочети повече: Седемте навика на високоефективните хора на Кови.