Всеки човек в наши дни има нужда от пари.
Не всеки обаче осъзнава достатъчно добре, че съществуват различни начини за генериране на приходи, т.е. на пари.
Една от най-популярните концепции по отношението на парите, която обяснява различните възможности за печелене на пари и плюсовете и минусите, свързани с всичко това, е идеята на Робърт Кийосаки за т.нар. “Четири потока на парите”.
Нека я разгледаме.
Четирите потока на парите
Концепцията за четирите потока на парите е дело на Робърт Кийосаки – известен американски автор, инвеститор и учител в сферата на финансовата грамотност и автор на бестселъра “Богат татко, беден татко”.
През 2008 г. Кийосаки публикува за първи път тази концепция в едноименната си книга “Четирите потока на парите”, написана съвместно с Шарън Лехтър.
Четирите потока на парите са четири основни метода за генериране на приходи.
Накратко, всеки човек може да печели пари, като бъде:
- Наемен служител;
- Самонаето лице (или собственик на микро/малък бизнес);
- Бизнес собственик (предприемач)
- Инвеститор.
Повечето от хората имат потенциал да генерират приходи и от четирите потока и даден човек може да печели една и съща сума чрез всеки от четирите начина, но на практика всеки начин е различен.
Така например, всеки от четирите потока е свързан с различни ценности и мисловна нагласа, различни знания и умения, различни силни и слаби страни, различни интереси и дори различен тип личност.
Четирите потока на парите на Кийосаки са представени на диаграмата по-долу.
Какво представляват четирите потока на парите на Кийосаки? Нека разгледаме по-подробно четирите квадранта от диаграмата.
1. Наемен служител
В първия квадрант от схемата на Кийосаки попадат наемните служители. Те генерират своите приходи, като работят на заплата за някой друг – техен работодател.
За наемните служители е от най-голям приоритет да имат сигурна и безопасна работа, с добра заплата и осигуровки. Характерно за мисленето на тези хора е страхът, който изпитват от икономическата несигурност, поради което и отдават толкова голямо значение на фактора “сигурност”.
За наемните служители сигурността често е по-важна и от самите пари. За тези хора нерядко изглежда твърде рисковано да си самонает, да си предприемач или инвеститор.
Наемни служители могат да бъдат всякакви хора – от управители на фирми до чистачки. Не става дума за това колко важна или отговорна е длъжността им, а че са сключили договор с работодателя си и работят по-скоро за него, не толкова за себе си.
Най-големият минус да генерираш пари чрез този поток на парите се крие в обстоятелството, че приходите ти са фиксирани. Ако си наемен служител, то работиш за заплата, върху която нямаш контрол. Без значение колко усърдно работиш, твоята заплата ще бъде една и съща.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Самонаето лице
Във втория квадрант от схемата на Кийосаки попадат самонаетите лица (свободни професии), които понякога могат да бъдат и собственици на микро или малък бизнес.
Това са хората, за които е от най-голям приоритет да си бъдат сами шефове или да си вършат сами работата, без да зависят от друг. На тях не им допада идеята да работят на заплата за някой друг, особено, ако са усърдни и проактивни хора.
Или, самонаетите хора най-често са с независим дух и свободата в работата често е по-важна и от самите пари. Те осъзнават добре, че всичко е в техните ръце и че ако работят много, ще печелят повече, но ако не работят здраво, няма да имат много пари.
В групата на самонаетите хора влизат лекари, адвокати, стоматолози, частни учители, продавачи на собствена практика, брокери недвижими имоти и др., както и най-различни собственици на дребен бизнес като магазин, ресторант, химическо чистене, сладкарница, консултанти, фрилансъри, терапевти, водопроводчици, дърводелци, електротехници, автомонтьори, фризьори и хора на изкуството.
Самонаетите хора не обичат да наемат и обучават други хора, тъй като, след като бъдат обучени, те често се отделят и им стават конкуренти. В резултат на това, самонаетите хора продължават да работят здраво и да правят всичко сами, според собствените си разбирания.
Големият проблем да генерираш пари чрез този поток на парите се крие в обстоятелството, че самонаетите хора, подобно на наемните служители, “продават” своето време. Ако те спрат да работят, спират и да генерират приходи.
3. Бизнес собственик
В третия квадрант от схемата на Кийосаки попадат бизнес собствениците, известни в наши дни и като предприемачи.
Собствениците на бизнес са почти пълна противоположност на самонаетите хора. Те наемат други хора, които притежават определени специализирани умения, и разпределят работата си между тях. Приоритет на бизнес собствениците е да не работят лично една работа, ако някой друг може да я свърши вместо тях, при това и по-добре.
В групата на бизнес собствениците попадат всякакви бизнесмени, които управляват една или повече собствени компании. Хора като Хенри Форд или Акио Морита са бизнес собственици, например. Такива хора притежават силна амбиция, предприемачески нюх, отлични организационни и лидерски умения, както и способности да влияят, убеждават и продават.
За бизнес собствениците рискът е норма и да се рискува е напълно нормално. Те не се страхуват да тръгват по неутъпкани пътеки, дори съзнателно търсят нови и нестандартни начини за правене на бизнес, тъй като осъзнават, че именно там някъд се крият възможности за големи печалби.
Бизнес собствениците обичат да вземат самостоятелни решения и на практика имат пълен контрол върху бизнеса си. Дори в ситуации на икономически кризи и рецесии, когато много наемни служители са уволнени или освободени, предприемачите запазват пълен контрол да вземат решение как да постъпят, за да оцелее и просъществува тяхната фирма, евентуално.
Бизнес собствениците нямат големи ограничения върху тавана на своите приходи. Ако искат да печелят повече пари, те създават нови продукти или завоюват нови пазари или усъвършенстват своята система за работа така, че да генерира повече пари.
4. Инвеститор
В четвъртия квадрант от схемата на Кийосаки попадат инвеститорите.
Инвеститорите правят пари с пари и за разлика от трите предишни групи хора, не трябва да работят, за да генерират пари, тъй като парите работят за тях.
Според Кийосаки, именно квадрантът на инвеститорите е игрището на богатите хора. Независимо в кой квадрант изкарва човек парите си, ако се надява един ден да забогатее, той рано или късно трябва да премине в квадранта на инвеститора. Парите се превръщат в богатство именно там.
Инвеститорите по правило притежават най-добро финансово образование спрямо хората от останалите три квадранта. Те непрекъснато търсят изгодни възможности да инвестират в активи, които да им носят стабилен паричен поток под формата на пасивен доход, при което най-често се използват парите и времето на други хора. След това, инвеститорите използват този доход, за да инвестират в още повече активи, и по този начин богатството им нараства.
Инвеститорите по правило печелят от инвестиции в активи като недвижими имоти, ценни книжа, скъпоценни метали, авторски права и др.
Инвеститорите знаят как да се възползват максимално от данъчни облекчения, а в същото време не им се налага да управляват хора или дори да работят изобщо, ако желаят. Едни от най-богатите хора на света са инвеститори, като дори и да са собственици на бизнес или самонаети лица, над 70% от доходите им се генерират по линия на инвестиции.
Когато инвеститорът иска да печели повече пари, той търси нови възможности за придобиване на активи, които да генерират допълнителен пасивен доход.
Сигурност или свобода?
Полезно е да се разгледат четирите потока на парите, като се разделят на две половини – лява и дясна.
В лявата половина попадат квадрантите на наемните служители и самонаетите лица. Тези хора печелят пари в замяна на своето собствено време.
В дясната половина попадат квадрантите на бизнес собствениците и инвеститорите. Тези хора печелят пари благодарение на времето и парите на други хора.
Една от големите поуки от концепцията за четирите потока на Кийосаки е свързана с разбирането на понятията “сигурност” и “свобода”, отнесени към темата за финансите и парите.
Връзката между тези две понятия и четирите квадранта на парите е, че квадрантите в лявата част са свързани с идеята за “сигурност”, докато квадрантите в дясната част са свързани с идеята за “свобода”.
За наемния служител въпросът с финансовата сигурност е ясен – тя е от топ приоритет. Но, Кийосаки обръща внимание на факта, че самонаетите лица също са обвързани силно с финансовата сигурност. На пръв поглед такива хора считат за себе си, че са избрали свободата, но това е измамно усещане. Те са до известна степен свободни, тъй като нямат шеф, но на практика не са кой знае колко свободни, тъй като за да печелят пари, трябва да влагат непрекъснато лично време, което е ограничен ресурс.
Например, ако един зъболекар (самонаето лице) се разболеее от грип и това го повали на легло две седмици, в рамките на тези две седмици той няма да може да работи и да генерира приходи. Това рязко ограничава финансовата независимост, която подобен човек може да има.
Истинската финансова свобода идва, когато се използва времето и дори парите на други хора. Това е възможно най-вече за предприемачите и инвеститорите. За първите работят други хора, а за вторите – парите, при това нерядко взети на кредит или с външно финансиране (чужди пари).
Или, ако разглеждаме нещата по финансовата хоризонтала с нейните две крайности “Сигурност” и “Свобода”, най-голяма сигурност търсят и получават наемните служители, а след това и самонаетите лица, но те съответно имат най-малко свобода. Най-голяма свобода имат инвеститорите, а след това и собствениците на бизнес, но те съответно имат най-малко сигурност.
Голямата идея на четирите потока на парите на Кийосаки е, че ако човек се стреми към финансова свобода, той в някакъв момент от живота си трябва да премине от лявата в дясната половина на диаграмата и да стане бизнес собственик и/или инвеститор.
Разбира се, за да осъществи това, човек може да действа в няколко квадранта едновременно, т.е. да генерира парични потоци по различни начини по едно и също време. Например, човек може да бъде наемен служител или самонает и в същото време да има свой собствен бизнес и/или инвестиции, който да му носят пасивен доход.
В резюме
Четирите потока на парите на Кийосаки са четири основни метода за генериране на приходи:
- Наемен служител;
- Самонаето лице (или собственик на микро/малък бизнес);
- Бизнес собственик (предприемач)
- Инвеститор.
Повечето от хората имат потенциал да генерират приходи и от четирите потока. Пари могат да се печелят чрез всеки от четирите начина, но на практика всеки начин е различен, свързан с различни ценности, начин на мислене, знания, умения и личностни черти.
Прочети повече: Робърт Кийосаки. Биография и идеи.