През последните 25 години работя като копирайтър и маркетингов консултант. За това време констатирах, че собствениците и мениджърите на фирми попадат в една от общо четири категории по отношение на компетентността и уменията си в сферата на маркетинга.
Като установите в коя категория попадате и предприемайки стъпките, препоръчани по-долу, вие ще можете да се придвижите към следващото ниво на компетентност и значително ще увеличите възвращаемостта върху инвестициите за маркетинг, които правите.
1. Неосъзната некомпетентност
Най-ниското ниво на маркетингова компетентност е НЕОСЪЗНАТАТА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ: вие не знаете какво правите и още по-лошо – не знаете, че не знаете. Може би дори си мислите, че сте доста добри в маркетинга, дори когато другите виждат ясно, че това не е така. Егоистичните собственици на малки фирми, които се появяват лично на своите рекламни материали и клипчета, както и много от „креативните” рекламни агенции могат да попаднат в тази категория.
Смятате ли, че сте достатъчно добри в маркетинга и отдавате ли липсата на резултати от маркетинговата ви дейност на външни фактори като например лошо време за излъчване на рекламата, лошо разположение на рекламното каре или лош късмет? Ако да, вероятно вие сте на етапа на неосъзната некомпетентност.
Осъзнайте, че не знаете какво вършите и че това вреди на бизнеса ви. Потърсете помощ. Наемете професионалист от агенция или се запишете на курс по маркетинг или изберете друга форма на образование/обучение.
2. Осъзната некомпетентност
Следващото ниво в стълбицата е ОСЪЗНАТАТА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ. Вие сте осъзнали, че причината за това, че маркетингът ви не дава резултати е, че не знаете какво правите. Отново, предприемете стъпките, описани по-горе.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Осъзната компетентност
Придвижвайки се по-нагоре в стълбицата на компетентността вие достигате нивото на ОСЪЗНАТАТА КОМПЕТЕНТНОСТ. Прочели сте книгите, завършили сте курса и вече разбирате кое работи и кое – не. Но опитът ви да приложите познанията си на практика е малък. Това означава, че винаги когато искате да организирате промоция, вие ще трябва да спрете, за да помислите какво и как ще правите. Това не става бързо и от само себе си.
По време на осъзнатата компетентност, дръжте под ръка книгите, чеклистите, записките и изрезките си (с примери за успешни промоции, на които се възхищавате). Моделирайте вашите усилия по примера на чуждите успехи. Не се опитвайте да изобретите колелото! Наблюдавайте кое, при кого и как работи и го адаптирайте към вашия собствен продукт и пазар. Направете това достатъчен брой пъти и малко по малко ще се превърнете в истински експерт в маркетинга. Така ще достигнете най-високото ниво на маркетингова компетентност – НЕОСЪЗНАТАТА КОМПЕТЕНТНОСТ.
4. Неосъзната компетентност
Достигайки това ниво, вашата втора природа са страхотните оферти, идеите за промоции, заглавията на брошури, листовките, каталозите. Правите всичко по естествен начин, без дори да поглеждате книгите и записките си. Качеството на работата ви е по-добро и резултатите идват по-бързо и по-лесно.
Известният копирайтър Майкъл Мастерсън казва, че са нужни 1000 часа практика, за да станете истински компетентен в копирайтинга, маркетинга или всяко друго нещо. Ако разполагате с експертни съвети, може би ще успеете да съкратите това време до 500 часа.
Еднозначно обаче, вие се учите от практиката – и то сериозната практика. Ако сте на нивото на неосъзната компетентност, правете все повече и повече маркетинг. Когато „навъртите” 5000 часа, вие ще сте велики (не просто добри) и резултатите, които постигате ще са още по-добри от преди.
Време за действие: Оценете се, използвайки класификацията за четирите нива на маркетингова компетентност и последвайте препоръките ми, независимо кое е вашето ниво.
Прочети повече: Четирите нива на компетентността.