“Човек се учи, докато е жив”, казва народната мъдрост.
Всички се учим – в училище, в университета, на работа, в семейството, от родители, от приятели, на улицата… Навсякъде, където придобиваме нови знания и умения, ние повишаваме нашата компетентност, но тя не възниква просто изведнъж.
Съществува модел, който разкрива кои са четирите нива на компетентността. Всички преминаваме през тези етапи и поради това е полезно да ги познаваме.
Нека видим кои са нивата на компетентността.
Четири нива на компетентността
Моделът с четири нива на компетентността е разработен за пръв път през 1974 г. от Ноел Бърч – служител в американската фирма за обучения Gordon Training International.
С течение на времето моделът придобива голяма популярност и е известен с различни имена, като например “Стълба на компетентността”, “Матрица на ученето” и “Четири етапа на ученето”.
Четирите нива на компетентността са:
- Неосъзната некомпетентност;
- Осъзната некомпетентност;
- Осъзната компетентност;
- Неосъзната компетентност.
Четирите нива на компетентността са показани на диаграмата по-долу:
Ако познаваме и разбираме нивата на компетентността, ще разбираме по-добре емоциите, които изпитваме, когато учим нови неща. Ще можем да бъдем по-полезни на другите, когато им помагаме да учат, в качеството ни на мениджъри, наставници или ментори. Ще управляваме по-успешно собствената си мотивация и очаквания към ученето, както и тези на хората, чиято компетентност развиваме.
Да разгледаме четирите нива на компетентността с повече подробности.
1. Неосъзната некомпетентност
Неосъзнатата некомпетентност е първото ниво от стълбата на учене. Не знаем, че не владеем някакво умение или че трябва да го усвоим.
В този етап ние сме абсолютно невежи и дори арогантни в невежеството си. Липсва ни каквато и да е било компетентност, но не осъзнаваме това. Следователно, увереността в собствените ни сили превъзхожда способностите ни. Морето ни се струва до коленете.
Нека да си спомним как някои хора търсят работа и колко смело си подават документите за кандидатстване, без да знаят за какво точно кандидатстват и подценявайки това, което ги очаква. Затова и редица новоназначени служители се объркват силно още от първия ден, когато се сблъскат с реалността – с нещата, които не са знаели, че не знаят.
За да преодолеем нивото на неосъзната некомпетентност, трябва да се познаваме малко по-добре. Полезно е да си направим честен SWOT анализ, да изясним силните и слабите си страни. Полезно е също така да формулираме (заедно или с наш наставник) конкретни цели за учене, както и методи за учене, съобразени с пирамидата за учене.
Без осъзнаване на слабостите ни и без цели за учене няма да можем да разберем защо трябва да научим едно или друго умение.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Осъзната некомпетентност
Осъзнатата некомпетентност е второто ниво от стълбата на учене. Знаем, че не владеем някакво умение, но разбираме, че то ни е необходимо.
В този етап разбираме, че трябва да научим определено ново познание или умение. Осъзнаваме, че има други хора, които са много по-компетентни от нас и че те с лекота вършат неща, които за нас са трудни или невъзможни. Сега вече признаваме некомпетентността си.
В контекста на една работна ситуация, ако един мениджър единствено разказва и показва на някой нов служител как да върши нещо, това по-трудно може да го подтикне да осъзнае, че компетентността му е ниска. Както показва Моделът за учене и развитие 70:20:10, без практика компетентността много трудно може да се повиши.
Това, което мениджърът трябва да стори още е да остави служителя да пробва и (съвсем очаквано) да допусне грешка. Наблюдавайки това, мениджърът следва да направи разбор на служителя, да му посочи грешката и да обясни, че би могъл да се справя много по-добре, стига да усвои определено ново знание или умение. В завършек, мениджърът трябва да обещае на своя сътрудник своята безрезервна подкрепа.
Защо подкрепата е важна? Защото именно осъзнатата некомпетентност е етапът, в който човек получава най-силен удар по увереността и самочувствието си, а това може да бъде много деморализиращо. Ето защо, именно по време на този етап е нужно позитивно отношение, експертна и морална подкрепа.
3. Осъзната компетентност
Осъзнатата компетентност е третото ниво от стълбата на учене. Знаем, че владеем някакво умение.
На този етап осъзнаваме, че сме усвоили необходимото знание или умение. Можем редовно да практикуваме наученото и постигаме висока ефективност. Това още повече затвърждава увереността в собствените ни сили. Наясно сме, че трябва да учим още, за да станем истински експерти в съответната сфера, но до голяма степен действията ни вече са рутинирани и автоматизирани.
На работа подобно усещане за увереност в служител с осъзната компетентност е много важно да бъде стимулирано от мениджъра. Увереността може да се бъде стимулирана с думи – “Браво!”, “Чудесно!”, “Справяш се много добре!”, както и с усмивка, дружеско потупване по рамо, поздрав с ръка и всякакви позитивни емоции и чувства.
4. Неосъзната компетентност
Неосъзнатата компетентност е четвъртото ниво от стълбата на учене. Не знаем, че владеем някакво умение – толкова лесно изглежда да се справяме с нашите задачи и да постигаме високи резултати.
На този етап, ние използваме безпроблемно знания и уменията си и не изпитваме никакви трудности. Напълно сме уверени в собствените си сили. Всичко, каквото правим, ни се струва толкова лесно и естествено. Изградили сме трайни навици да бъдем успешни.
От значение е да продължим да учим нови умения, за да се развиваме. Един добър начин за това е да учим други хора на знанията и уменията, които притежаваме. Това ще разширява и задълбочава собствената ни компетентност по темата и ще отваря вратата за ново познание. Освен всичко, ще ни носи и удовлетворение и допълнителна мотивация.
В резюме
Четирите нива на компетентността са:
- Неосъзната некомпетентност;
- Осъзната некомпетентност;
- Осъзната компетентност;
- Неосъзната компетентност.
Нивата на компетентност са полезни за разбиране на потребностите и емоциите на хората, които са в процес на научаване и усвояване на нещо ново. Моделът може да е полезен и за разбиране на нашата собствена компетентност по определени теми.
Не на последно място, четирите нива на компетентността помагат за по-доброто оказване на коучинг и менторство спрямо други хора.
Прочети повече: Наполеон Бонапарт за компетентността.