Как постъпват мениджърите, когато се сблъскат със сериозен проблем?
Някои веднага започват да търсят нови идеи. Други се опитват да приложат в действие различни умения за разрешаване на проблеми. Нерядко обаче, търсенето на решения се случва “на парче” или с фокус върху погрешни проблеми. Понякога проблемът, който се решава, е само симптом на друг, много по-голям проблем.
За да е сигурно, че бизнес ръководителите няма да се фокусират само в един или друг аспект от ситуацията и възможните решения, може да се използва т.нар. “CATWOE анализ” – полезна техника за идентифициране на реални проблеми и справяне с тях.
CATWOE анализ
Основите на CATWOE анализа първоначално са положени от британския експерт по мениджмънт и системно мислене Питър Чекланд – преподавател в Университета Ланкастър. През 60-те години на XX век той създава методологията за организационно моделиране и управление на промяната, известна като “Soft Systems”.
През 1975 г. Дейвид Смит – член на екипа на Чекланд, разработва техниката CATWOE, за да направи методологията “Soft Systems” по-ефективна. Самият Чекланд също участва в развитието на тази техника, а двамата публикуват за първи път разработката си през 1976 г.
CATWOE е акроним, зад който се крият шест ключови понятия:
- Клиенти (Customers);
- Действащи лица (Actors);
- Трансформационен процес (Transformation process);
- Голяма картина (World view);
- Собственик (Owner);
- Ограничения на външната среда (Environmental constraints).
Любопитното е, че акронимът CATWOE в буквален превод означава нещо като “Котка в беда” – “Cat” + “Woe”.
По своята същност, CATWOE анализът идентифицира проблемни области в бизнеса, преглежда целите на организацията и преценява в каква степен ще бъдат повлияни различните заинтересовани страни – клиенти, собственик, персонал.
С други думи, CATWOE анализът отправя поглед към определена ситуация от различни ъгли и гледни точки.
CATWOE анализът за разрешаване на проблеми е представен графично на диаграмата по-долу:
Нека разгледаме по-подробно шестте елемента на анализа CATWOE.
1. Клиенти
Клиентите са първият елемент, който се разглежда в CATWOE анализа.
Ако е налице някакъв проблем и за него се търси решение, е важно да се установи как решението ще се отрази на клиентите на организацията.
Клиентите без съмнение следва да спечелят, ако в организацията се извърши определена положителна промяна. В същото време, нужно е да се отчете и с какви нови проблеми биха могли да се сблъскат те в резултат на нововъведенията.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Действащи лица
Действащите лица са вторият елемент от CATWOE анализа.
Това са обикновено служителите в организацията, от които зависи дали ще се изпълнят взетите решения за преодоляване на проблема. Те са отговорни за изпълнението на поставените задачи и осъществяване на реален прогрес в системата за работа.
За да преценят добре един проблем и възможните решения, ръководителите следва да познават добре състоянието на компетентността и мотивацията на всеки от своите служители.
3. Трансформационен процес
Трансформационният процес е третият елемент, който следва да се отчита в CATWOE анализа.
Трансформацията е промяната, която се случва при работата на определена система, процедура или процес в организацията. Това е процес, при който на входа влизат ресурси (суровини, материали, човекочасове и т.н.), които се трансформират на изхода в резултати (краен продукт или решение на проблем).
За да разрешат даден проблем, ръководителите следва да решат предварително от какви ресурси имат нужда и какъв точно следва да бъде крайният резултат и по какъв начин ще се стигне до него.
4. Голяма картина
Голямата картина е четвъртият елемент на CATWOE анализа.
Тук следва да се обмисли цялостната ситуация през призмата на интересите и мненията на различните заинтересовани страни от обкръжението на организацията – доставчици, институции, групи в обществото и др. – и влиянието, което те притежават.
Счита се, че това е една от най-важните стъпки в анализа CATWOE. В една и съща ситуация различните заинтересовани страни имат различно мнение и поглед върху нещата, а това нерядко води до взаимноизключващи се интереси. Необходима е яснота по мнението и оценката на всяка заинтересована страна.
5. Собственик
Собственикът е петият елемент, който е нужно да се отчете при извършване на CATWOE анализ.
Под собственик се има предвид предприемачът или инвеститорът в организацията, като това могат да бъдат повече от един човек – няколко съдружници или множество инвеститори.
Обикновено в една организация собственикът има най-висша власт по отношение на вземаните решения. Един или друг значим проблем, който се решава, не може да бъде преодолян, без да се отчете мнението на собственика.
6. Ограничения на външната среда
Ограниченията на външната среда са шестият и последен елемент в CATWOE анализа.
Тук не става дума за различните заинтересовани страни – те са част от елемента “Голяма картина”, а за елементи от външната среда, които обективно ограничават желаната промяна за разрешаване на даден проблем.
Става дума за неща като държавни регулации, финансови ограничения, етични съображения, ограничения, свързани с околната среда и др.
В резюме
CATWOE анализът е полезна техника за разкриване на реални проблеми и справяне с тях, която отправя поглед към определена ситуация от различни ъгли и гледни точки.
CАТWOE анализът включва обмисляне на проблема в шест направления:
- Клиенти;
- Действащи лица;
- Трансформационен процес;
- Голяма картина;
- Собственик;
- Ограничения на външната среда.
По същество, CATWOE анализът е холистичен подход към разрешаването на проблеми, който помага да се отчетат всички важни аспекти на една ситуация, преди да се вземе финално решение.
Прочети повече: Метод FOCUS за разрешаване на проблеми.