Бихме могли условно да разпределим всички неща в живота в две основни категории – прости и сложни.
Например, някои теории и модели могат да бъдат прости, а други да са сложни. Някои решения на възникнали проблеми могат да са прости, а други да са сложни. Някои взаимоотношения могат да са прости, а други да са сложни…
Под името “Бръснач на Окам” е известен принцип, който отдава предпочитание на простото пред сложното. Този принцип може да се прилага в най-различни сфери на професионалния и личен живот.
Бръснач на Окам
Уилям Окам (1288-1347) е францискански монах и философ-схоластик от средновековна Англия. Става известен с трудовете си, в които използва характерни дедуктивни разсъждения.
В наши дни под наименованието “Бръснач на Окам” имаме предвид онзи принцип на простотата, съгласно който от множеството теории, които обясняват един и същ проблем еднакво добре, за предпочитане е най-простата.
Уилям Окам казва следното:
“Напразно се опитваме да направим с повече това, което може да бъде направено и с по-малко.”
Популярният вариант на тези думи на Окам днес е: “Не умножавай същностите повече от необходимото”.
Идеята за простотата е много по-стара от Окам, разбира се.
Още в древността Аристотел отбелязва, че “природата работи по най-краткия възможен начин”, както и че “при равни други условия можем да допуснем превъзходството на едно доказателство, което произлиза от по-малък брой постулати и хипотези”.
Така или иначе, днес принципът на простотата се свързва именно с името на Окам. Метафората за “бръснач” идва по линия на схващането, че най-простото обяснение е за предпочитане. Останалите (и по-сложни) обяснения се “отрязват” като с бръснач, т.е. се премахват.
Като скромен и благочестив монах, Окам живее с обет за бедност, т.е. живее само с онова, което му е абсолютно необходимо. Възможно е именно този аскетичен стил на живот да обяснява привързаността му към идеята за простотата.
В своите философско-теологични разсъждения Окам аргументира идеята, че трябва да се изоставят опитите да се обясни с научни или логични средства всичко свързано с религията, а от друга – да се изоставят опитите да се обяснят с религиозни аргументи нещата, свързани с науката.
Окам отрича възможността чрез рационално разбиране на фактите на този свят да можем да стигнем до някакви изводи за съществуването на Бог. Той опростява нещата, като заявява, че е безсмислено науката да приписва на Бог, че се ръководи от някакви правила, тъй като, ако те съществуват, са непостижими за нас (защото са божествени) и следователно, ние не можем да ги разберем, т.е. все едно ги няма.
Лаплас и Наполеон
Един от най-известните примери за използването на Бръснача на Окам е диалога на големия математик и астроном Лаплас с императора на Франция Наполеон Бонапарт.
Според легендата, Лаплас разказва на Наполеон за своята теория за космогоничния произход на Слънчевата система, която е базирана на принципите на детерминизма и небесната механика.
– Но защо във вашата картина на света не видях Бог? – пита императорът.
– Аз не се нуждая, сир, от тази хипотеза, – отговаря Лаплас.
И действително, ако нещо може да се обясни с обикновените (и прости) закони на физиката, защо е необходимо да безпокоим висшите сили?
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Приложение на Бръснача на Окам
В наши дни Бръсначът на Окам е утвърден мисловен модел, който се използва в различни сфери на живота.
Например, Бръсначът на Окам се използва в науката. Основното му приложение е свързано със схващането, че когато са налице две или повече конкурентни теории, като всяка от тях се опитва да обясни едно и също явление, по-простата сред тях е по-добрата. Самият Айнщайн обръща внимание на Бръснача на Окам, когато разработва теорията за относителността, казвайки: “Прави нещата толкова просто, колкото е възможно, но не по-просто”. Исак Нютон също взема предвид Бръснача на Окам, като отбелязва: “Не бива да признаваме повече обяснения за природните явления от тези, които са едновременно верни и достатъчни, за да обяснят появата им.”
Също така, Бръсначът на Окам се използва в медицината. Съвременните лекари считат, че трябва да търсят възможно най-малко причини, за да обяснят симптомите на своя пациент, и да отдават предпочитание на най-вероятните причини на едно заболяване.
Бръсначът на Окам се използва и в правосъдието. Съвременната трактовка в това отношение е, че за да се извършва по-проста и ефективна превенция на нови престъпления, хората трябва да получават най-ниската справедлива присъда, свързана с техните престъпления. Това се прави с цел да се избегнат прекомерно строгите наказателни практики, които са били популярни в миналото. Например, през XIX век в Англия хората са лежали 5 години в затвор за кражба на малко храна.
Бръсначът на Окам също се използва много осезаемо и в редица други сфери на живота. В света на бизнеса, както и в сферата на професионалното и личностно развитие например е популярен т.нар. “Принцип KISS” – “Keep it Simple, Stupid!”, според който повечето неща работят най-добре, когато са прости, а не сложни. Това на практика е Бръсначът на Окам, в по-съвременен вариант.
Лесно ли е да се използва Бръсначът на Окам?
Нужно е да се направи едно важно уточнение – Бръсначът на Окам е полезно да се прилага, но не е лесно да се използва.
Какво означава това?
Светът е по-сложен, отколкото си мислим. Някои неща в него могат да ни се струват ненужни или излишни, но все пак те съществуват и имат своето значение. Понякога най-простият модел просто не е правилният и принципът на простотата не бива да се изповядва самоцелно, в името на самия принцип.
Това, че при равни други условия следва да се търсят по-прости решения или мисловни модели не значи, че те са панацея. Изисква се компетентност, креативност, усилия и време, за да се създаде или използва нещо просто и едновременно с това – то да бъде работещо и ефективно.
Ето защо е важно да се запомни, че изборът на по-прости обяснения или решения все още изисква работа. И че по-простото обяснение или решение, макар и да има по-голям шанс да бъде вярно, не винаги е вярно.
Бръсначът на Окам няма за цел да замести критическото мислене. Той е просто инструмент, който помага това мислене да стане още по-ефективно.
В резюме
Бръсначът на Окам е принцип на простотата, съгласно който от множеството теории, които обясняват един и същ проблем еднакво добре, за предпочитане е най-простата.
По своята същност, Бръсначът на Окам е мисловен модел, който може да се използва в широк кръг сфери на професионалния и личен живот, паралелно с други полезни мисловни модели и принципи.
Прочети повече: Картата не е територията.