Светът е пълен с наши проекции върху различни равнини и повърхности. Какво е снимката в любимия албум, какво е Facebook профилът ви, какво са най-добрите приятели, дрехите ви, ценностите… Всичко това са проекции на вашите тяло или личност върху различни реални или виртуални повърхности.
А каква е проекцията ви върху повърхността на бизнеса?
Чували сте за Стив Джобс. Чували сте за Джон Кехоу, Джордж Сорос… Вероятно познавате биографията им, чели сте техни книги, използвате продуктите им. Тези хора имат невероятно ярки проекции на личността си в бизнеса, но биха ли били проекциите толкова ярки, ако бяха оставени от нещо семпло, сиво и безлично?
Нека разгледаме бизнес средата като повърхност, върху която се отразяват различните личности. Нека даден бизнес бъде отражение на личността, която го е създала. Във всички случаи от досегашния ми опит бизнесът на даден човек зависи изключително от личните му качества.
Нещо повече, разглеждайки бизнеса като отделен организъм откриваме много прилики между личността, създала го и самия него. Приликите са изразени в много области и личностни качества:
- Предмет на дейност
- Начин на вземане на решения
- Новаторство/инертност
- Отношение към партньори
- Отношение към клиента
- Гъвкавост
- Планиране
Тогава какво е необходимо, за да развиете бизнеса си? Ако искате сянката ви върху асфалта да порасне, трябва и вие да пораснете. Така е и с бизнеса. Необходимо е да не спирате да се развивате, за да може създадената от вас компания да ви следва. Тя не бива да ви изпреварва.
Историята е пълна с хиляди примери за хора, стартирали компания, минала през някакво развитие и фалирала, защото основателят й е на същото ниво, на което е бил при старта на компанията. Нима вашето отражение в огледалото може да съществува без вас? Или искате то да расте, а вие да си седите същите?
В тази ситуация е нормално размиването на понятията за личностно развитие и бизнес развитие, което наблюдаваме напоследък.
Може би терминът „душа” на даден бизнес да не е точен, но какво е фирмената култура на дадена компания (визирам реалната, а не разпечатаните красиви приказки в брошури)? Не е ли тя групово отражение на всички работещи в дадената фирма?
Разбира се, всеки участва с различна тежест във формирането на груповия образ. В една формална или не група хора тежест има всеки един от тях. Всеки участва и сам е отговорен за участието си! Понякога това е трудно забележимо в компании със силно изразена йерархия, но винаги е така.
И какво, ако тази теория е вярна?
За предприемачите, които сами създават бизнеси това значи, че имат две алтернативи. Трябва да са в непрекъснат процес на развитие и обучение (1) или да се примирят с бизнеса си на това му ниво и да не се опитват да го разширят сами (2).
За хората, работещи като служители в компания верността на теорията би означавала, че е време да поемат отговорността си за случващото се. Да не търсят покровителство под нечия решителност, а сами да проявят инициативност и решимост за действие.
Много често пренебрегваме личностните си качества и се „вкопаваме” във фирмени проблеми, търсейки решение от нивото, на което е създаден проблема. Да, но за да намерим решението, трябва да се издигнем над проблема, да го погледнем в перспектива, тоест да се откъснем от проекцията си и да се вгледаме в оригинала.
Значи всичко зависи от нас самите! Няма оправдания за евентуални проблеми. Не са виновни клиентите, които искат повече, отколкото ни се иска да им дадем, или партньорите, които … също искат повече, отколкото ни се иска да им дадем.
Колкото и да бягаме и да търсим решенията навън, те никога не са плод само на външни фактори. Най-често проблемите са микс от външни и вътрешни, които не могат да се решат с модел само за едните. За всеки проблем е необходим индивидуален подход, безмислено е да търсим панацея!
Прочети повече: Здрава работа.