Анри Файол е френски инженер и един от изтъкнатите теоретици и практици на управлението от началото на ХХ век.
Преди повече от 100 години Файол е автор на ключови идеи за управлението, които имат своето значение и приложение и в наши дни. Става известен със своя принос към административната теория и практика на управление на предприятието.
За разлика от Фредерик Тейлър, който се занимава с проблемите, характерни за работната площадка, Файол се фокусира върху проблемите на мениджмънта, в частност на висшия мениджмънт на една организация.
Как преминава животът на Анри Файол? Какви са неговите открития? И какво е значението на идеите му в наши дни?
Биография на Файол
Въпреки, че е французин, Анри Файол е роден в Константинопол на 29 юли 1841 г. Причината е, че бащата на Файол, инженер по професия, по това време е назначен на работа в Османската империя и отговаря за надзора по строителството на мост “Галата”, който свързва двете части на Златния Рог.
Семейството се прибира обратно във Франция през 1847 г. и Анри Файол първо завършва лицея в Лион, след което продължава образованието си в Националното висше училище по минно дело в Сент Етиен. На 19 годишна възраст се дипломирал като минен инженер.
През 1860 г. Анри Файол постъпва на работа в компанията “Compagnie de Commentry-Fourchambault-Decazeville”, която притежава работи в сферата на минния добив, както и притежава металургически заводи. С тази компания Файол свързва 65 години от своя живот, чак до 1925 г., когато умира.
Първоначално Файол заема обикновени длъжности в компанията. В периода 1860-1872 г. той провежда изследвания в сферата на минното дело и по-конкретно свързани с пожарната безопасност в мините.
През 1872 г. Файол е повишен и става директор на група мини. Съвсем логично, с оглед на новата си длъжност, той започва да се интересува от геоложки въпроси и проучва факторите, определящи срока на експлоатация на мините.
През 1888 г. “Compagnie de Commentry-Fourchambault-Decazeville” е изправена пред банкрут. Собствениците търпят сериозни загуби вече няколко години и не получават дивидент. Точно в този тежък период те назначават Файол за Изпълнителен директор на фирмата, а той на свой ред не само оздравява фирмата, но и я прави просперираща.
От момента на встъпване в длъжност на Файол, всичко във фирмата започва да се променя в положителна посока. Файол закрива някои производства, реорганизира други, придобива трети. Когато на 77 годишна възраст Файол се оттегля от директорския пост, фирмата е в цветущо финансово здраве. Освен това, компанията е прочута и със своите превъзходни административни, технически и научни кадри. Един от тях например – М. С. Е. Гуилъм, печели Нобелова награда през 1921 г.
Последните години от живота си Файол посвещава на популяризиране на своите управленски идеи и теории. Основава “Център за административни изследвания” и председателства ежеседмични срещи, на които присъстват видни индустриалци, държавни чиновници, военни, писатели и философи.
Тези срещи оставят отпечатък върху членовете на Центъра. Например, френският маршал Лиоте отпечатва 2000 броя от брошура, в която са записани принципите на Файол, но отнесени към ръководството на армията. Брошурата се разпространява сред френските офицери, с цел да им се помогне да повишат своята компетентност като ръководители.
Като цяло, идеите на Файол за административно управление получават много сериозен прием във Франция. Неговата управленска философия става известна като “файолизъм”.
Главният труд на Анри Файол – книгата “Индустриална и обща администрация” (“Administration Industrielle et Générale”), е публикувана през 1916 г., когато Файол е на 75 г. Той планира да издаде книгата в четири части, но бял свят виждат само първите две от тях, в общ обем малко над 100 страници. И въпреки, че Файол е безспорен авторитет във Франция, влиянието му в англоезичните страни е слабо, поради липсата на превод на книгата му на английски език.
Едва през 30-те години на XX век книгата на Файол е преведена на английски език. Тя незабавно се превръща в задължителен стандарт за изучаване от ръководителите на предприятия в САЩ и Великобритания.
Файол и административното управление
Една от най-големите заслуги на Файол за школата на административно управление е доктрината му за функциите на администратора. Тя предизвиква широк отзвук сред промишлените кръгове. Можем да я открием в редица негови доклади, изнесени пред конференции още в периода 1900-1908 г.
Файол е радетел за обособяването на т.нар. “административната дейност” в управлението на едно предприятие. В този смисъл, той има безспорни заслуги в научното разработване на принципите на организиране на административната дейност.
Какво означава това и как Файол стига до идеята за административната дейност в управлението на предприятието?
Според Файол, една организация следва да бъде разчленена на различни отдели и служби, които да изпълняват различни функции – производство, продажби, счетоводство и т.н.
За Файол дейностите, които имат място в едно предприятие, попадат в шест отделни групи:
- Технически дейности – това са производството, заготовките, преработката;
- Търговски дейности – това са покупката на суровини, продажбите, обмяната;
- Финансови дейности – това са търсенето на капитали и тяхното управление;
- Охранителни дейности – това са охраната на имуществото и хората;
- Счетоводни дейности – това са инвентаризацията, балансът, издръжката, статистиката;
- Административни дейности – това са планирането, организирането, разпореждането, координирането и контролирането.
Подобно разделение на дейностите в една организация е известно като “функционален принцип на организацията”. Той е благоприятен за определяне на дейностите и способства за специализацията. Логичен и ясен е.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Файол и функциите на управлението
Файол всъщност се интересува най-вече от последната група дейности в едно предприятие – административните дейности. Счита, че това е важна част от управлението на всяко предприятие.
Съставните функции на администриране (управление) на едно предприятие според Файол са:
- Планиране – изучаване на бъдещето и съставяне на програма с действия;
- Организиране – привеждане в действие на хората, на персонала;
- Разпореждане – изграждане на материалния и социален механизъм на предприятието;
- Координиране – свързване и обединяване на усилията и действията на хората;
- Контролиране – наблюдаване, така че всичко да протича съобразно установените правила и разпореждания.
Защо Файол счита дейността “администриране” за толкова важна?
Според него администрирането има решаващо значение за успеха, съответно и за провала на работата в една организацията. Файол е на мнение, че функциите планиране, организиране, разпореждане, координиране и контролиране са неделими и следва да се разглеждат като едно цяло, а не като отделни и независими едно от друго.
Според Файол принципите на администрирането са универсални. Те са приложими както за частни фирми, така и за държавни служби.
Файол счита, че компетентно администриране следва да има във всяко поле на човешките усилия: училище, църква, болница или банка. Спазването на определени принципи за администриране, като например единство на разпореждането, са задължителни както за малки, така и за гигантски организации.
Прочети повече в статията “Петте функции на мениджмънта на Файол”.
Файол и изискванията към ръководителя
На основа на вижданията си за дейностите в предприятието и функциите на администрирането, Файол дефинира две задължителни условия, на които следва да отговаря всеки ръководител на предприятие.
Те са:
- Ръководителят да бъде администратор, т.е. способен да планира, организира, разпорежда, координира и контролира;
- Ръководителят да бъде компетентен в областта на техническата функция, характерна за предприятието.
Или, ако се подцени техническата компетентност, а се заложи само на знанията и уменията за администриране, ръководителят няма да бъде успешен. Същото се случва, ако се подцени аднимистративната компетентност на ръководителя.
Освен това, Анри Файол настоява, че един ръководител следва да притежава висока нравственост и морални качества. За Файол самата дейност на предприятието следва да е основана на морални и етични принципи – нещо, от което съвременният свят изглежда има особена нужда.
14-те принципа на Файол
В основата на административната доктрина на Анри Файол са положени 14 принципа, от които зависи “здравото функциониране на социалния организъм” (по думите на самия Файол). Тези принципи не са загубили своята актуалност и днес.
14-те принципа на Файол са:
- Ясно разделение на труда, което да доведе до ясна специализация на функциите и разделението на властта в предприятието;
- Власт на ръководителя, който трябва да има правото да дава разпореждания и да изисква тяхното изпълнение;
- Дисциплина от всеки, т.е. подчинение, усърдие, активност и изразяване на уважение към ръководителя от страна на неговите сътрудници;
- Единство на разпореждането, т.е. никой не бива да получава разпореждане от повече от един началник;
- Единство на ръководството, т.е. хората, които работят за постигане на някаква цел трябва да спазват един план за действията, които предстоят да бъдат осъществени;
- Подчинение на личния интерес на общия, в смисъл, че интересът на индивида или на групата не може да бъде по-важен и за сметка на интереса на предприятието;
- Възнаграждение, т.е. трудът на персонала трябва да е справедливо заплатен и да удовлетворява както работника, така и работодателя;
- Централизация, т.е. централизацията и децентрализацията на властта трябва да са в съотношение, което е най-благоприятно за преприятието;
- Йерархия – ясен път, по който преминават съобщенията от “горе-надолу” и “отдолу-нагоре”;
- Ред – предварително определяне на мястото, което всеки и всичко имат в предприятието;
- Справедливост, в смисъл съчетаване на доброжелателност с правосъдие, което позволява да се постигне една умерена степен на строгост в разпорежданията, без това да изключва предаността на работниците и добрата им воля в работата;
- Стабилност на състава на персонала, така че служителите да бъдат задържани на една и съща длъжност за по-продължително време;
- Инициатива на работниците, която трябва да се поощрява, защото така се превръща във важен стимул на поведението;
- Единство на персонала, т.е. сред работещите трябва да има хармония и общ дух, които следва да се създават и развиват.
Виж по-подробно 14-те принципа за управление на Файол.
И днес тези принципи са надежден източник на полезни насоки за мениджърите. Много от тях звучат логично и близко до ума, но за времето си са били революционни концепции в теорията за управление.
В резюме
През първите 25 години на XX век, когато във фирмите започва въвеждането на научни методи за управление, Анри Файол за Европа е фигура, съпоставима с тази на Фредерик Тейлър в САЩ.
Редица изследователи след Файол доразвиват доктрината за администрирането и приниципите на управление. И все пак той е родоначалник на идеи, които нямат аналог в теорията и практиката на мениджмънта към този момент.
Прочети повече: Кратка история на мениджмънта.