В работата или живота много често ни се налага да вземаме важни решения, които могат да бъдат трудни, ако са свързани с някаква значима промяна от стратегическо значение.
В подобни ситуации е полезно да използваме доказан и ефективен метод, който да подобрява качеството на нашите решения и да увеличава шансовете ни за успех.
Известният от света на психологията метод “Анализ на силовото поле” помага именно в подобни ситуации. Нека го разгледаме.
Анализ на силовото поле
Анализът на силовото поле е изобретение на Курт Левин – баща на модерната социална психология, който публикува своя модел през 40-те години на XX век.
В своите психологически разработки, Курт Левин въвежда понятието “поле”, взаимствано от физиката. Зад това понятие стои идеята, че всички същества съществуват в контекста на своята обкръжаваща среда и си влияят взаимно с нея. В резултат на това никой не може да бъде разглеждан или разбран независимо от неговото обкръжаващо поле.
По подобен начин стоят нещата и в голям брой ситуации в работата или живота. В тези ситуации ние се намираме в определена среда, в която се проявяват разнообразни обстоятелства, фактори и сили.
Идеята на анализа на силовото поле на Левин е, че всяка една важна работна или житейска ситуация може да се разглежда като състояние на баланс между две противоположни сили:
- Сили, която предизвикват промяната;
- Сили, която се съпротивляват на промяната.
Балансът между тези две групи сили поддържа статуквото в дадена ситуация. Следователно, за да се случи определена промяна, трябва да се наруши балансът, т.е. трябва да се увеличат силите, които предизвикват промяната или да се намалят силите, които се съпротивляват на промяната.
С други думи, за да се осъществи една промяна, силите, които я предизвикват трябва да са по-силни от силите, които й се съпротивляват.
Анализът на силовото поле на Левин е представен на диаграмата по-долу:
За анализ на силовото поле, необходимо е да се предприемат следните стъпки:
- Дефиниране на желаната промяна;
- Определяне на силите, които предизвикват промяната;
- Определяне на силите, които се съпротивляват на промяната;
- Оценяване на двете групи сили;
- Анализ и действие.
Да разгледаме по-подробно всяка от петте стъпки за анализ на силовото поле по Левин.
1. Дефиниране на желаната промяна
Дефиниране на желаната промяна е първата стъпка при анализа на силовото поле.
Преди всичко друго, следва да се определи каква е целта, която искаме да постигнем.
Казано с други думи, нужно е да имаме визия за промяна. Тя следва да е максимално ясно и прецизно формулирана, в идеалния случай – в писмен вид.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Определяне на силите, които предизвикват промяната
Определяне на силите, които предизвикват промяната е втората стъпка при анализа на силовото поле.
Нужно е да се опишат всички фактори, които биха могли да са катализатор на промяната. Това могат да са вътрешни или външни за организацията неща като например:
- Остаряло продуктово портфолио, което се нуждае от обновление;
- Необходимост от увеличение на рентабилността;
- Увеличена скорост за производство;
- Поява на нови технологии;
- Промяна в демографските трендове.
Колкото повече сили, които предизвикват или катализират промяната се изброят, толкова по-добре. За целта може да се използва приносът на повече служители в организацията, както и брейнсторминг техники.
3. Определяне на силите, които се съпротивляват на промяната
Определяне на силите, които се съпротивляват на промяната е третата стъпка при анализа на силовото поле.
Нужно е да се изброят всички фактори, които възпрепятстват или са неблагоприятни относно промяната. Това могат да бъдат най-различни неща, сред който например:
- Необходимост от извършване на съществени разходи;
- Нужда от придобиване на нови умения за служителите;
- Необходимост от много време, за да се осъществи промяната;
- Съществуващи договорености с партньорски организации;
- Държавно законодателство.
Колкото повече сили, които се съпротивляват или възпрепятстват промяната се изброят, толкова по-добре. И тук е полезно да се използват мнения от повече служители в организацията, както и използване на брейнсторминг техники.
4. Оценяване на двете групи сили
Оценяване на двете групи сили е четвъртата стъпка в анализа на силовото поле.
Всяка отделна сила – за промяната и против промяната, трябва да се оцени по скала, например от 1 до 5, където 1 означава, че влиянието на съответната сила е “много слабо”, а 5 – че влиянието на съответната сила е “много силно”.
По този начин чрез количествен измерител се определя какво е влиянието на всяка отделна сила по отношение на обсъжданата или предлаганата промяна.
На финала, оценките за двете групи сили следва да се сумират, за да се получат две стойности – на силите, които предизвикват промяната и на силите, които й се съпротивляват.
Така двете стойности лесно могат да се сравнят и да се направи анализ и последващ извод кои от двете групи сили преобладават, т.е. дали промяната може да се осъществи или не.
5. Анализ и действие
Анализ и действие е петата и финална стъпка в анализа на силовото поле.
В резултат на оценките на двете групи сили, които действат в силовото поле, могат да се предприемат следните действия:
- Да се вземе решение дали да се даде ход на промяната или не.
- Да се обмисли кои сили, които предизвикват промяната да се увеличат, или да се обмисли кои сили, които се съпротивляват на промяната да се намалят.
Ако анализът покаже, че ситуацията е с благоприятно съотношение в полза на силите, които предизвикват промяната, следва да се пристъпи към т.1.
Ако обаче анализът покаже, че ситуацията е в баланс или че дори преобладават сили, които се съпротивляват на промяната, то следва да се пристъпи към т.2. В противен случай, опитът да се премине към внедряване на желаната промяна ще завърши с неуспех.
Предимства и ограничения на анализа на силовото поле
Предимствата на анализа на силовото поле са:
- Осигурява методика за анализ и вземане на решение;
- Идентифицира негативните сили, които следва да се неутрализират, за да се осъществи с успех желаната промяна;
- Очертава просто и ясно всички “за” и “против”, така че всеки служител да може да ги разбере;
- Може да се използва за индивидуални или групови решения.
- Методът е най-ефективен за стратегически и дългосрочни решения.
Ограниченията на анализа на силовото поле са:
- Качеството на анализ зависи от пълнотата на информацията, която се събере предварително за силите, които действат в “полето”;
- Субективна природа на оценките, които се използват;
- Може да отнеме време и да забави вземането на решение;
- Не е подходящ за всякакви решения, особено в случаите, свързани със здраве и лична безопасност;
- Методът е неефективен при ежедневни проблеми и задачи.
В резюме
Идеята на анализа на силовото поле на Курт Левин е, че всяка една важна ситуация може да се разглежда като състояние на баланс между две противоположни сили:
- Сили, която предизвикват промяната;
- Сили, която се съпротивляват на промяната.
За да се случи определена промяна, трябва да се наруши балансът, т.е. трябва да се увеличат силите, които предизвикват промяната или да се намалят силите, които се съпротивляват на промяната.
Прочети повече: Курт Левин. Биография и идеи.