От един семинар на Брайън Трейси в София, който посетих през 2011 г., ми остана следната негова мисъл:
Има една група от хора, които попадат в Топ 10% на работещите хора, които винаги са добре, независимо от икономическите условия (криза и т.н.) Те ходят редовно по ресторанти, имат хубав живот, ходят на почивка, имат спестявания в банката…
Ако искаме да сме успешни, нашата задача е да попаднем в тази група на Топ 10% от хората и няма никой, който да ни спира да сторим това, освен един единствен човек – самите ние.
Веднъж решим ли, поставим ли си за цел да сме в Топ 10%, ще го постигнем, ако сме достатъчно дисциплинирани и целеустремени.
Струва ми се, че спокойно можем да приемем, че въпросните Топ 10%, за които говори Брайън Трейси, са богати хора с високи доходи. Защото кой друг, ако не те ще попаднат в подобен Топ 10%?
Възниква въпросът – “Как човек да попадне в Топ 10%?”
Ако потърсим отговора в идеите на един друг много авторитетен експерт по въпросите на успеха в живота – Стивън Кови, автор на книгата “Седемте навика на високоефективните хора”, тайната на успеха (не само на богатството, разбира се) се състои в навиците – в ежедневните неща, които правим, за да изкачваме стълбата на успеха в живота (опряна на правилната стена). В книгата си Стивън Кови много убедително показва как няма бърз и лесен път към успеха в каквото и да е. И как всичко е въпрос на яснота, принципи и дисциплина – в ценностите, плановете, действията.
Подобна дисциплина има своите съвсем простички и практични измерения в ежедневието – малки или по-големи навици, които изграждат човешкия характер и определят облика на работния месец, работната седмица, работния ден.
Ежедневните навици на богатите хора
Наскоро прочетох една интересна статия, озаглавена “9 неща, които богатите хора правят различно всеки ден”. Тя е от списание “Entrepreneur” и цитира изследванията на Томас Корли, който в продължение на пет години е наблюдавал отблизо навиците на две групи хора – богати и бедни.
За целите на своето проучване Корли е определил “богатите” като хора, които имат годишни приходи от над 160 000 долара и нетна стойност на ликвидните активи от 3,2 милиона долара, а “бедните” като хора, които имат годишни приходи от по-малко от 35 000 долара и нетна стойност на ликвидните активи от под 5 000 долара. Наблюдавайки двете категории хора (във всяка попадали по няколкостотин души), той стигнал до заключението, че и двете групи хора притежават навици, но всяка група притежава диаметрално различни навици от навиците на другата група.
Поучително е да се анализира какви са навиците на двете групи, доколкото става дума за неща, които не са директно свързани с парите.
1. Богатите хора винаги работят с цели
“Фокусирам се върху целите си всеки ден.”
- Богатите, които са съгласни: 62%
- Бедните, които са съгласни: 6%
Не само, че богатите хора масово си определят годишни и месечни цели, но 67% от тях записват целите си на хартия. Те смятат, че пожеланието не е цел. Целта е цел само когато е постижима и когато има конкретно физическо действие, което може да се предприеме, за да бъде постигната.
Повече за правилното определяне на цели можете да узнаете в статиите “Как да постигаш целите си”, “Големи, космати, дръзки дели” и “SMART цел”.
Важно е да се отбележи, че човек може да има много цели, но е важно да е наясно с приоритетите си и с това коя е неговата най-важна и голяма цел (към определения момент). Едва когато човек е наясно с главната си цел, той може да се фокусира лазерно към нея и да работи успешно за постигането й. Всичко това Брайън Трейси разяснява подробно в книгите си, като например “Изяж жабата!” и “Как да постигаме целите си”.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Богатите хора знаят какво трябва да се свърши днес
“Работя със списък със задачите за деня.”
- Богатите, които са съгласни: 81%
- Бедните, които са съгласни: 19%
Не само че богатите хора работят със списък със задачи, но 67% от тях завършват 70% или повече от планираните задачи за деня.
3. Богатите хора не гледат телевизия
“Гледам телевизия по един час на ден или по-малко.”
- Богатите, които са съгласни: 67%
- Бедните, които са съгласни: 23%
Само 6% от богатите са отговорили, че гледат риалити програми, в сравнение със 78% от бедните. Изследователят Томас Корли отбелязва, че една обща черта на всички богати хора е, че са силно продуктивни. “Състоятелните хора не гледат телевизия не защото притежават особено силна воля за това, а просто защото са ангажирани повече с нещо друго, което вършат често през деня – четенето.”
4. Богатите хора четат – но не за забавление
“Обичам да чета.”
- Богатите, които са съгласни: 86%
- Бедните, които са съгласни: 26%
Богатите обичат да четат, най-вече книги за самоусъвършенстване. Изследването показва, че 88% от богатите четат подобна литература средно по 30 минути на ден, в сравнение с 2% от бедните, които правят същото.
По въпросите, свързани с четенето сме публикували редица статии в NovaVizia.com в миналото, които биха могли да са от полза. Например “9 мита за четенето на бизнес книги” и “Култура на четене.
5. Богатите хора слушат активно аудио дискове
“Слушам аудио-книги на път за работа.”
- Богатите, които са съгласни: 63%
- Бедните, които са съгласни: 5%
Специално аудио-книгите не са популярни у нас. Съществуват издадени на CD подобни книги, но са твърде малко и по твърде ограничен брой теми. За хората, които знаят английски език обаче това не би следвало да е проблем, тъй като сайтове за онлайн търговия като Amazon или eBay правят доставки до България.
6. Богатите хора полагат екстра усилия на работа
“Върша повече, отколкото изисква работата (длъжността) ми”
- Богатите, които са съгласни: 81%
- Бедните, които са съгласни: 17%
Колко показателно! Всички сме чували са философията “Ще работя толкова, за колкото ми плащат”. На страниците на блога ни вече е ставало дума за това, че подобна философия е път без изход.
За подобни неща говори и Робин Шарма в книгите си, сред които “Лидерът, който нямаше титла”.
7. “Богатите хора не се надяват да спечелят джакпота
“Редовно играя на лотария.”
- Богатите, които са съгласни: 6%
- Бедните, които са съгласни: 77%
Това не означава, че богатите не обичат да поемат рискове. Напротив, Томас Корли обяснява, че повечето от богатите хора в неговото изследване са собственици на фирми, които непрекъснато поемат различни финансови и стопански рискове. Без рискове в днешно време просто не може да се успява или печели, както убедително разкрива Ранди Гейдж, в своята книга “Рискът. Новата сигурност”, например. Просто игрите на късмета не са източник на надеждите им за по-високи доходи.
Споменавайки “късмета”, не мога да не насоча към статии, които сме публикували по темата, като например “Успехът е следствие на някаква причина, не на късмет”. Безспорно, факторът “късмет” съществува, но очевидно за богатите той не се свързва със слепия шанс.
8. Богатите хора се грижат за фигурата си
“Всеки ден броя калориите си.”
- Богатите, които са съгласни: 57%
- Бедните, които са съгласни: 5%
Корли подчертава, че богатите ценят здравето си. И така е редно да бъде, наистина! Няма как да си успяващ или богат, ако нямаш стабилно здраве, което да ти позволява да си продуктивен и енергичен.
Наскоро гледах по телевизията интересно интервю с най-богатия предприемач в Словения. Между останалите интересни неща той сподели, че познава редица бизнесмени-милиардери във възрастовата група 70-80 години, които активно управляват своите компании и/или инвестиции и съвсем не са тръгнали да се пенсионират или умират. Мога да си представя обаче какво стои зад тази тяхна енергия като усилия и грижи за храна, тренировки, физическо и психическо възстановяване.
9. Богатите хора се грижат за зъбите си
“Използвам конец за зъби всеки ден.”
- Богатите, които са съгласни: 62%
- Бедните, които са съгласни: 16%
Тази девета точка е може би най-лесната и кратка за свършване, но колко от нас действително използват конец за зъби всеки ден? Каква прекрасна нагледна демонстрация за малък ежедневен навик! Разбира се, не става дума само за конеца за зъби и за ползата му за хигиената в устата. Дисциплината и систематичността са това, което стои зад подобен навик.
Разбира се, като всяко друго изследване, и към горецитираното изследване следва да подходим с нужната степен на резервираност и да не правим прекомерно генерални или крайни изводи.
И все пак поуката е, че зад успеха в живота стоят определени действия, които са плод на дисциплина, здрава работа и ежедневна отдаденост. Както капката пробива скалата, така и ежедневните действия (не винаги приятни за средностатистическия човек) извършвани по правилния начин и насочени в правилната посока, в дългосрочен план биха довели до сериозни постижения.
Прочети повече: Осемте характерни черти на успешните хора.