В края на едно интервю за блоговете с един от най-популярните блогъри в света – Дарън Роуз от Problogger, водещият задава следния въпрос: “Как малкият бизнес може да използва блоговете, за да постига по-големи успехи?.
Във връзка с ползата от блоговете за бизнеса Дарън Роуз смята, че има много стратегически причини една малка фирма да поддържа свой блог.
1. Фирменият блог полага основите на марката и експертизата
Като се полагат системни усилия за развитието на фирмен блог, при това по начин, който добавя стойност в живота на читателите на блога в дългосрочен период, това може да има значим ефект върху начина, по който хората възприемат фирмата.
Много блогъри изграждат за себе си репутацията на експерти в тяхната сфера с помощта именно на блоговете си. Това може да се приложи и за малкия бизнес, ако той иска да се наложи като иноватор в своя бранш.
Системното поддържане на блог в дългосрочен период може да подпомогне в значителна степен изграждането на една марка и имиджа на продуктите на една фирма.
2. Фирменият блог дава възможност на служителите да се изразяват
Това, което привлича в блоговете е, че те са медиум, който пренася посланията на хората, които поддържат тези блогове.
Преди да започне да развива своя блог, Дарън Роуз е общувал основно с приятелите си, с професионалните си контакти и с членовете на семейството си. С помощта на един блог, посланията се предават в много по-голяма степен, за да се стигне до деня, в който хиляди хора влизат в контакт с нещо, което някой е казал или написал в блога.
За една фирма това е ценно нещо, а за една малка фирма може да е безценно.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Фирменият блог разширява маркетинга извън локалния регион
Много малки фирми се опитват да разширят присъствието си извън локалния си географски регион. Докато за някои малки фирми фокусът в географските им операции е важен, за много други фирми съществуват възможности да се изгради клиентска база на национална основа, и дори на международна.
Блоговете не познават граници и могат да стартират комуникацията с потенциални международни клиенти и партньори.
4. Фирменият блог създава лоялност и комуникация с клиентите
Някои фирми отчитат по-висок трафик към своите фирмени блогове, отколкото към официалните си уеб сайтове. Няма нищо чудно в това, тъй като стандартната фирмена уеб страница е статична и няма особена причина тя да бъде посетена повече от веднъж.
Блогът, по своята природа, привлича хората обратно и обратно към себе си. Блогът също така е интерактивно място, в което читателите не само откриват информация, но и имат възможност да общуват.
Това може да изглежда плашещо за някои, но е добра възможност за фирмите, тъй като с всяко посещение на блога и всеки оставен коментар читателят подсилва стойността на марката на фирмата в съзнанието си и може да се придвижи една стъпка по-близо до това да се превърне в клиент.
5. Фирменият блог създава доверие и изгражда взаимоотношения
Блоговете са страхотни за целите на изграждането на взаимоотношения и създаване на доверие.
Хората, които четат един блог получават персонални послания от една фирма ден след ден, което, с течение на годините, може да се превърне в нещо много мощно.
6. Фирменият блог помага за по-доброто позициониране в Google
Блоговете имат тенденцията да се класират добре в търсещите машини веднъж, след като се развият и утвърдят и това позволява на малките фирми да се конкурират с по-големите играчи в бранша, за да привличат трафик от Google.
7. Фирменият блог позволява провеждането на пазарни проучвания
Един от големите плюсове на блоговете е мълниеносната обратна връзка, която е възможно да се събира, което е чудесна възможност за правене на проучвания и колективно учене.
Не става дума за това да се питат читателите какво би ги убедило да си купят продукта. С течение на времето обаче с читателите на блога се създават взаимоотношения, които улесняват фирмата да създаде по-добри стоки и услуги.
8. Фирменият блог позволява PR с ниски разходи
Връзките с обществеността са важни за всяка фирма, било то малка или голяма, но много собственици на малки фирми трудно могат да отделят средства, за да ангажират PR експерт или да назначат PR мениджър.
Един фирмен блог позволява ниски разходи при изпращане на важните фирмени послания към обществото. Блоговете могат да бъдат ефективен инструмент за управление на проблем или криза, която касае фирмите, но така също са и чудесен способ за анонсиране на новини за нови продукти или фирмени постижения.
Фирмените блогове в български условия
Като човек, който вече над 10 години развива блогове и сайтове, ориентирани към потенциални клиенти мога да потвърдя, че именно благодарение на блоговете нашата фирма “Сита Мениджмънт Консулт” ООД поддържа едно добро присъствие в своята ниша, при това не с високи преки разходи.
Не виждам причина една амбициозна фирма, която има достатъчен потенциал за читатели, да не създаде и развива свой фирмен блог, също.
Към разсъжденията на Дарън Роуз от по-горе бих искал да добавя още нещо, което мисля, че има значение за фирмените блогове в български условия.
Тъй като България е сравнително тесен пазар, а и употребата на кирилица сама по себе си драстично ограничава кръга от възможни читатели (отпадат чуждестранните читатели), още ПРЕДИ да се вземе решение за създаването на фирмен блог, е нужно да се помисли много добре ЗАЩО и ЗА КОГО ще се създава блога. Отговорите на тези въпроси ще предопределят темите, които ще се публикуват в блога, както и кръга от читатели, които ще го посещават.
Не всички фирми имат нужните познания, за да старират своите фирмени блогове и предполагам, че това е една от основните бариери пред създаването на блог. Знанията и уменията обаче могат да бъдат придобити, както всяко друго нещо, било по пътя на самообразоването или по пътя на привличането на външна помощ.
Насърчавам фирмите, които имат нужда от повече познаваемост на продуктите и марките си, от PR с ниски разходи, от повече потенциални клиенти, както и от общуване с по-широки кръгове потребители, да обмислят възможността да добавят блога като още един инструмент в маркетинговия си арсенал.
Блогът не е панацея за маркетинг и брандинг проблемите на една фирма, но може да крие добри възможности. Струва си тези възможности да се проверят.