Какво трябва да прави един ръководител, за да мотивира сътрудниците си?
На този въпрос през последните десетилетия са посветени голям брой проучвания и теории, които обясняват човешката мотивация.
Практични насоки към лидерите за ефективна мотивация на сътрудниците дава Джон Адеър със своите 8 правила за мотивация. Нека ги разгледаме.
8 правила за мотивация
Осемте правила за мотивация са формулирани от Джон Адеър – влиятелен експерт по лидерство от Великобритания, който ги публикува за пръв път в книгата си “Leadership and Motivation” през 2006 г. Адеър е автор и на популярния модел за лидерство, ориентирано към действие.
Джон Адеър счита, че ролята на лидера за по-високата мотивация на неговите сътрудници е от огромно значение. Той формулира осем основни правила за мотивация, които да служат като насоки за ръководителите.
Осемте правила за мотивация са:
- Бъди мотивиран самият ти;
- Избирай високо мотивирани хора;
- Отнасяй се към всеки човек като към личност;
- Определяй реалистични и предизвикателни цели;
- Помни, че прогресът мотивира;
- Създай мотивираща среда;
- Плащай справедливо възнаграждение;
- Отдавай признание.
За разлика от някои други теории и модели за мотивация, правилата на Адеър не са толкова сериозно подкрепени с академични изследвания, но въпреки това са много полезни.
Да ги разгледаме по-подробно.
1. Бъди мотивиран самият ти
Като лидер, ти никога няма да успееш да вдъхновиш последователите си, освен ако самият ти не се чувстваш вдъхновен.
Ентусиазмът на лидера може да бъде заразен, а когато се комбинира с отдаденост и доверие, всичко това дава прекрасен личен пример на сътрудниците и увеличава тяхната собствена мотивация.
За да даваш добър пример на служителите си, като лидер ти трябва да си:
- Открит. Действията ти следва да са ясни и прозрачни, за да може хората да разбират правилно намеренията ти и посоката, по която си поел.
- Спонтанен. Дръж се по естествен начин, давай изява на истинския си характер, не се прикривай.
- Експресивен. Върши нещата, в които си добър и които са естествени за теб.
- Скромен. Давай добър личен пример без излишна показност, не търси самоцелна слава и внимание.
За да има мотивирани сътрудници, самият ръководител най-напред трябва да е мотивиран.
Както казва Махатма Ганди:
“Бъди промяната, която искаш да видиш в света.”
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Избирай високо мотивирани хора
За да имаш успех като лидер, всеки член на твоя екип следва да е високо мотивиран, не само ти! Назначаването обаче на хора, които вече са високо мотивирани, не е проста задача.
Основните индикатори, които трябва да имаш предвид при селекцията на високо мотивирани служители, са следните:
- Енергия. Не е задължително потенциалният служител да е огромен екстраверт, но все пак следи дали кандидатът притежава достатъчна енергичност.
- Ангажираност. Разбери дали кандидатът е човек, който е готов да се ангажира със упорита работа по определена обща цел.
- Воля. Провери дали при сблъсък с трудности и препятствия кандидатът ще се бори, за да ги преодолее или ще се откаже лесно.
- Умения. Притежаването на висока компетентност демонстрира определени амбиции и лични цели.
- Целеустременост. Служител, който влага енергията си в определена посока обикновено е по-мотивиран от човек, който подобно на пеперуда блуждае от една в друга професионална сфера и от едно на друго работно място.
- Удоволствие. Ако кандидатът за работа не изпитва удоволствие или не открива поводи за радост на своето работно място, той няма мотивация. Удоволствието и мотивацията вървят ръка за ръка.
- Отговорност. Провери какво е желанието на потенциалния служител да търси и приема лична отговорност в работата си. Човек, който търси да поеме отговорност е човек, който търси израстване и притежава мотивацията да го постигне.
За да избираш правилните служители за твоя екип, като лидер ти трябва да търсиш конкретни доказателства за мотивацията, способностите и личността на различните кандидати по време на всяко интервю за работа.
3. Отнасяй се към всеки човек като към личност
Всеки човек е уникален, а всички хора са социални същества. Като такива, хората ценят идентичността си и се вълнуват от това как ги възприемат околните и как взаимодействат с тях.
Когато един ръководител се отнася към служителите си като с личности (а не слуги или роби), между двете страни се поражда доверие и уважение. Когато служителите се чувстват уважавани и зачитани, те са и по-мотивирани.
За да мотивираш по-силно сътрудниците си, като лидер ти следва да пораждаш в тях:
- Доверие. Няма как да се осъществява продуктивна комуникация помежду ви, ако отсъства каквото и да е доверие.
- Автономия. Всеки служител има нужда от известна самостоятелност и усещане за контрол на работното си място.
- Инициатива. Инициативата в служителите може да се развие, а това на свой ред е сила, която движи нещата напред.
- Интегритет. Това значи да се водиш от силни етични принципи в ежедневното си поведение, което на свой ред помага да създадеш усещане за цялостност като човешко същество.
- Сигурност. Не просто сигурност за работното място, но и чувството за сигурност в екипа и спрямо други важни хора в организацията.
Като лидер е важно да прекарваш достатъчно време с хората си, не просто с екипа като цяло, но и поотделно с всеки. Това дава на служителите усещане за значимост – както индивидуална, така и в екипа.
Персоналните разговори с всеки са отлична възможност за подкрепа, вдъхновение и коучинг на сътрудниците, което да им помага да се развиват в професионален и личностен план.
4. Определяй реалистични и предизвикателни цели
Една от главните задачи на всеки ръководител, без значение мястото му в йерархията, е да разбира добре мисията и визията на своята организация.
Разбирайки предназначението на своята организация, на свой ред лидерът ще е в състояние да предаде тези важни послания към сътрудниците си, под формата на значими конкретни цели.
Определянето на цели е пряко свързано с мотивацията на служителите, тъй като целите задават желаната посока на действие на хората. Важно е целите да са умни, а не глупави, тъй като глупавите цели снижават нивото на мотивация.
В тази връзка е полезно правилото SMART за определяне на цели, съгласно което една цел следва да бъде:
- S (Specific) – Целта следва да е специфична;
- M (Measurable) – Целта следва да е измерима;
- A (Accepted by you and/or others) – Целта следва да е приета от хората, които ще работят по нея;
- R (Realistic) – Целта следва да е реалистична;
- T (Time-bound) – Целта следва да има краен срок.
Когато е възможно членовете на екипа да се въвлекат в определянето на цели и вземането на различни решения относно целите, това има силно позитивно влияние върху съпричастността и ангажираността на хората в работата, а така тяхната вътрешна мотивация се повишава.
Разбира се, не винаги е възможно да се въвличат служители при вземане на решения относно цели. Като лидер, ти следва да отчиташ зрялостта и степента на развитие на хората си и доколко те са способни да вземат компетентни решения. В тази връзка е полезно да се използва моделът за лидерски континуум на Таненбаум и Шмид.
5. Помни, че прогресът мотивира
Известната теория за прогреса твърди, че когато хората предприемат систематично някакви стъпки напред – дори и малки стъпки, по смислени проекти – те са по-креативни, продуктивни и ангажирани, както и имат по-добри взаимоотношения с колегите си. Това оказва положително влияние върху резултатите от работата им, както и върху мотивацията им на работното място.
Тук на дневен ред излиза умението на лидера да подава обратна връзка към хората си относно това как се справят. Ефективната обратна връзка затвърждава доброто поведение в работата и същевременно подобрява определени области, в които хората изпитват затруднения.
Твоята обратна връзка към сътрудниците ти следва да е:
- Подкрепяща;
- Специфична;
- Регулярна;
- Навременна;
- Честна;
- Диалогична;
- Реципрочна.
За да няма разрушителен ефект върху мотивацията, обратната ти връзка не бива да е поучаваща, снизходителна, негативна или давана просто за ефект.
Поддържането на мотивацията зависи от информираността относно прогреса към целта и вдъхновението на хората. Правилото е винаги лидерът първо да дава информация (чрез обратна връзка), а след това да вдъхновява и насърчава. Не бива да се забравя, че истината лежи в основата на вдъхновението. Служителите трябва да имат реална представа за това как се справят, след което да се работи за повишаване на мотивацията им.
6. Създай мотивираща среда
Заобикалящата ни среда, в която работим – както физическата, така и психологическата, влияе силно на работното ни поведение. С други думи, средата е важен фактор за човешката мотивация.
Не е случайно, че в теорията на Хърцбърг за мотивацията се обръща сериозно внимание на факторите на средата.
Това са т.нар. “хигиенни фактори”, сред които спадат неща като:
- Безопасност на труда;
- Междуличностни отношения;
- Работна атмосфера и др.;
Ако физическата среда е опасна, или ако фирмената култура насърчава хаоса и конфликтите на работното място, тогава служителите ще изпитват сериозни трудности с мотивацията си.
7. Плащай справедливо възнаграждение
Парите са ключов стимул за повечето хора. Следователно, за да е налице висока мотивация, финансовите възнаграждения в един екип или организация следва да почиват на принципа на справедливостта и по възможност да са над средното за бранша.
Когато заплащането на служителите е ниско или несправедливо, това води до нежелание за работа, но така също и до чувство на обида, че трудът и приносите им не се оценяват по достойнство.
Заплащането следва да е в унисон с отговорностите на длъжността. То може да бъде изцяло фиксирано, или изцяло базирано на постигнатите резултати, или смесено – с твърда и променлива част. Всяка от тези системи за заплащане има своите плюсове и минуси, които е важно да се претеглят добре.
8. Отдавай признание
Ако заплащането е форма на мотивация в буквалния смисъл на думата, отдаването на признание за добре свършена работа отново е възнаграждение, но нематериално и морално. При това, подобна форма на мотивация има огромно значение за голям брой хора.
Всеки обича да бъде похвален за нещо хубаво, което е свършил. Всеки иска да чуе едно искрено “Браво!” по свой адрес. Хората искат да усещат, че са ценени и уважавани, а отдаването на признание помага това чувство да се развива и поддържа.
Като лидер, когато даваш признание, ти следва да се придържаш към следното поведение:
- Отнасяй се справедливо с всички;
- Отдавай признание за реални постижения и приноси;
- Хвали на всеослушание, когато е възможно;
- Отдавай признание и официално, и неофициално;
- Прави го искрено.
В допълнение към добрите думи, мотивацията на хората може да бъде допълнително затвърдена чрез малки материални или нематериални жестове, като например допълнителен почивен ден (заплатен), билети за кино или вечеря в ресторант, малки символични подаръци, включване във важен проект, промяна в името на длъжността и дори повишение.
В резюме
Осемте правила за мотивация на Адеър са:
- Бъди мотивиран самият ти;
- Избирай високо мотивирани хора;
- Отнасяй се към всеки човек като към личност;
- Определяй реалистични и предизвикателни цели;
- Помни, че прогресът мотивира;
- Създай мотивираща среда;
- Плащай справедливо възнаграждение;
- Отдавай признание.
Тези правила са по-скоро емпирично формулирани, но на практика отразяват важни научни открития за мотивацията, направени от други хора.
Ето защо, може да се направи извод, че осемте правила на Адеър са полезни за всеки ръководител, тъй като са практични и проверени.
Прочети повече: Правило 50:50 за мотивация на Адеър.