Трайният и устойчив успех в бизнеса не е плод на случайности. Има причини една организация да преуспява и да се развива, а друга – да изпитва трудности и да стагнира.
Но какви са тези причини? Как да разберем кои са атрибутите на преуспяващите фирми?
В търсене на този въпрос, Том Питърс и Робърт Уотърман формулират осем характерни черти на съвършените фирми. Това са осем характерни белега, които гарантират бизнес успех.
8 характерни черти на съвършените фирми
През 1982 г. американските консултанти от “Маккинзи & Къмпани” Том Питърс и Робърт Уотърман публикуват книгата си “In Search of Excellence”. Книгата, между другото, е една от първите “бели лястовици” от областта на бизнес литературата в България. Тя е публикувана у нас през 1988 г. под заглавие “Към съвършенство във фирменото управление”.
В книгата си Питърс и Уотърман цитират изследвания в период от 25 години в 62 американски фирми, които се ползват с висок престиж. В резултат на огромна емпирична работа, както и на солиден теоретичен фундамент, двамата автори предлагат осем характерни черти на съвършените фирми.
Осемте характерни черти на съвършените фирми са:
- Ориентация към действие;
- С лице към потребителя;
- Автономност и предприемчивост;
- Повишаване на производителността на труда с помощта на хората;
- Ръководство, основаващо се на ценности;
- Придържане към собствената дейност;
- Опростена форма, малък управленски щат;
- Едновременно строгост и свобода на действията.
Важно е да се отбележи какво разбират Питърс и Уотърман под “съвършени фирми”. За тях, това са преуспяващи фирми-новатори. Фирмите новатори не са просто фирми, които са способни да разработват продукти, радващи се на пазарен успех. Това по-скоро са фирми, които са в състояние непрекъснато да реагират на промени от всякакво естество в обкръжаващата ги среда.
Да разгледаме по-подробно осемте характерни черти на съвършените новаторски фирми.
1. Ориентация към действие
Съвършените фирми не губят много време в бюрокрация и формални комуникации. Вместо това, те залагат на “адхокрация” и интензивни неформални комуникации. Това създава възможност за хората, които трябва да контактуват помежду си, да го правят, за да се вземат по-бързи решения и да се действа.
Важен фактор, който допринася за неформалните контакти и обмен на информация, е стилът на управление, известен като “Управление чрез обхождане на място” (Management by Wanreding Around или MBWA). Това е основен принцип на действие на ръководителите на съвършени фирми, при който те не стоят на бюрата в офисите си, а се разхождат сред служителите, на техните работни места, като разговарят с тях, помагат им или им задават въпроси.
Друг важен фактор, който стимулира неформалните контакти, а оттам и реалните действия, е използването на т.нар. “малки целеви групи”. Това са по своята същност паралелни екипи с ограничен срок на действие, които се сработват бързо и търсят възможности за повишаване на качеството и производителността на труда.
Съвършените фирми са отворени към експеримента и действат по формулата “Направи – поправи – изпитай”. За тях хаотичното действие е за предпочитане пред регулираното бездействие. Желанието за експеримент, за изпробване на нещата, е много видимо в практиката на фирмите-новатори.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. С лице към потребителя
Съвършените фирми за близо до клиента и се учат от хората, които обслужват. Те осигуряват несравнимо качество, обслужване и надеждност – неща, които са действени и трайни.
Най-добрите продукти на много новаторски фирми са вдъхновени от клиентите им. Това се случва, когато компаниите внимателно и редовно се вслушват в потребителите си.
Съвършените фирми развиват мания за високо качество. Те познават цената на несъответствието със стандартите за качество и обслужване. Висшето ръководство има активно участие в тези процеси, като изповядва фирмена философия за съвършено обслужване.
Съществува директна връзка между предоставянето на качество, удовлетворение и висока стойност на клиента, и рентабилността на фирмата. Това е универсален бизнес закон. Ориентацията върху потреблителя неизбежно се отразява на приходите. Едното следва другото.
3. Автономност и предприемчивост
Съвършените фирми поощяват и подкрепят много ръководители и новатори в рамките на организацията. Те не “стягат юздите” на хората, така че да ограничават творчеството им, а им предоставят условия за автономна работа и изява на тяхната креативност и предприемчивост.
Питърс и Уотърман отбелязват следното:
“Най-печалният факт в живота на големите корпорации е загубата на това, което ги е направило големи – новаторството.”
Двамата цитират проучване, според което малките фирми създават около 4 пъти повече нововъведения, отколкото средните, и около 24 пъти повече от големите комопании. Оказва се, че големите фирми рядко, а повечето случаи и никога, не са създавали съшществени изобретения в своя отрасъл.
За да стимулират творческата инициатива, съвършените фирми залагат много на осигуряването на автономия на креативни, доброволни ентусиасти. Тези хора, чрез експерименти, поемане на рискове и много полезни грешки, в крайна сметка стигат до интересни продуктови решения.
Съвършените фирми осъзнават централната роля на ентусиастите в иновациите и се стремят да поддържат цели системи от ентусиасти. Компаниите насърчават интензивните неформални комуникации и осигуряват както морална, така и материална подкрепа.
4. Повишаване на производителността на труда с помощта на хората
Съвършените фирми се отнасят към обикновените служители като към първоизточник за повишаване на качеството и производителността. Те не насърчават трудови отношения от типа “Ние и Те” и се стремят да отдават нужното уважение на всеки отделен човек.
Всеки служител се възприема като потенциален източник на идеи, а не просто като работен ресурс. На хората се осигурява обучение и повишение на квалификацията. Запазват се работните им места в случай на икономическа криза. Разговорите се водят на “ти”, без особени официалности.
В редица от най-добрите фирми цари чувството на принадлежност на всички служители към едно голямо семейство. Не е случайно, че вместо “служители” или “работници”, хората в съвършените фирми имат статута на “сътрудници” (Уолмарт), “членове на екипажа” (Макдоналдс) и дори “актьори от трупата” (Уолт Дисни).
По този повод Питърс и Уотърман отбелязват следното:
“Грижата за хората е в кръвта на мениджърите в тези фирми. Техните ръководители са на постовете си благодарение на хората и те никога не забравят това.”
Съвършените фирми осигуряват информация на хората си. Общите цели, задачи и ценности се обявяват, информацията се разпространява и хората бързо научават какво и как се случва и кой има заслуга за това. И подобно на едно голямо семейство, служителите се събират заедно на различни фирмени събития, както и празнуват заедно, когато има значим прогрес в работата, успехи и постижения.
5. Ръководство, основаващо се на ценности
Съвършените фирми управляват всичко в своята дейност на база на ценности. Това осигурява “връзка с живота” – лично внимание, упорство и пряка намеса от страна на ръководителите по отношение на прилагане на определена философия в ежедневната ддейност на организацията.
Питърс и Уотърман казват следното:
“Да предположим, че са ни помолили да дадем универсален управленски съвет – за една от истините, които сме разкрили благодарение на проучването на съвършените фирми.
Бихме се изкушили да отговорим: “Изяснете ценностната си система. Преценете какво символизира вашата фирма. С коя от дейностите на предприятието ви всеки се гордее най-много?”
Всяка от проучените съвършени фирми изключително ясно осъзнава какво символизира и гледа много сериозно на процеса на оформяне на ценностна система. Практически не е възможно една фирма да е съвършена, без да е наясно с ценностите си и без да има солидна ценностна система.
Изявленията за мисия, визия и ценности при съвършените фирми-новатори не са просто красиви приказки, а краен резултат от осъзнаване на настоящето и ясни идеи за бъдещето.
Питърс и Уотърман откриват няколко общи, доминиращи ценности, които се срещат в съвършените фирми, а именно убеденост че:
- те са “най-добрите”;
- и най-малката подробност в дейността е важна;
- хората имат значение, като личности;
- превъзходното качество и обслужването са топ-приоритет;
- повече от членовете на организацията трябва да бъдат новатори;
- неформалните контакти и комуникация са много необходими;
- важни са икономическият растеж и печалбата.
Веднъж, когато организациите имат яснота по ценностите си, мениджърите ги използват, за да въодушевяват хората до последното йерархично ниво.
6. Придържане към собствената дейност
Въпреки, че съществуват някои изключения, като цяло съвършените фирми се придържат към основната си дейност и избягват да се захващат с дейности, които не знаят как да извършват.
Съвършените фирми се въздържат от идеята за радикална диверсификация, тъй като тя разводнява основния им предмет на дейност. Диверсификацията изисква сериозна промяна както в ценностната система, така и в стила на управление на организацията.
Вместо това, съвършените фирми залагат на пазарно или продуктово развитие във сходни сфери до основната им експертиза. Определена степен на диверсификация е възможна, дори необходима, но не е никога самоцелна, от немай-къде, в името на потенциални печалби.
Този принцип е валиден и за сферата на придобиването на компании. Факт е, че повечето новозакупени фирми не вървят, както трябва. Потенциалните възможности са налице, но резултатите често са катастрофални. Често ръководителите в новозакупените от други компании фирми напускат. Остава само външната обвивка и амортизирани основни производствени средства.
7. Опростена форма, малък управленски щат
Съвършените фирми, дори когато са много големи, имат елегантно прости организационни структури за управление. Ръководното звено е малко, дори когато управлява огромни активи.
В основата на всичко лежи простотата на формата. Най-често срещаната форма е поделението, специализирано за определен продукт.
Като цяло, колкото повече една фирма съумява да поддържа проста дивизионална структура и стои настрани от усложнена матричната структура, толкова по-добре. В рамките на една опростена структура има голям потенциал за използването на различни видове групи и екипи.
Питърс и Уотърман акцентират на факта, че идеалната структура за управление на една организация следва да е стабилна дивизионална структура, ориентирана към производството на определен продукт и подкрепена с ясни ценности, малък щат и систематичен стремеж към оптимизация на дейността и промяна на старите навици.
8. Едновременно строгост и свобода на действията
Съвършените фирми са едновременно централизирани и децентрализирани.
От една страна, тези фирми се концентрират върху няколко много скъпи за тях ценности, които налагат в цялата организация. От друга страна, те се стремят да “свалят” автономността до равнището на производствен цех или развоен отдел.
Питърс и Уотърман откриват, че при съвършените фирми важните неща често не стоят “или-или”. По-скоро, става дума за “и-и”.
Например, гледа се еднакво отговорно както на дългосрочните, така и на краткосрочните резултати. Набляга се както на централизираното спазване на основни правила, така и на нужната автономност на отделните звена. Изисква се високо качество и в същото време се преследва по-ниска себестойност.
В резюме
Осемте характерни черти на съвършените фирми, според изследването на Питърс и Уотърман, са:
- Ориентация към действие;
- С лице към потребителя;
- Автономност и предприемчивост;
- Повишаване на производителността на труда с помощта на хората;
- Ръководство, основаващо се на ценности;
- Придържане към собствената дейност;
- Опростена форма, малък управленски щат;
- Едновременно строгост и свобода на действията.
Въпреки, че осемте характерни черти са формулирани преди няколко десетилетия, те имат своето сериозно значение и в наши дни.
В едно свое интервю от 2001 г. Том Питърс заявява, че ако трябва да направи актуализация на списъка, той не би извадил нищо от него. По-скоро би добавил още няколко черти на съвършените фирми – творческа компетентност, свобода и скорост.
Прочети повече: 6 качества на мениджъра за постигане на съвършенство във фирменото управление.