Темата за образованието и в частност самообразованието е важна тема за нас. В крайна сметка, това е и нашият бизнес – ние провеждаме обучения и онлайн курсове, с които подпомагаме за професионалното развитие на работещите хора.
Общата ни оценка за образованието в България, в частност икономическото образование, не е висока. Самата образователна система има редица недъзи и изпитва нужда от по-адекватни методи, които да не се свеждат до самоцелното запаметяване и възпроизвеждане на информация, а да стимулират мисленето, развиват талантите и обогатяват човека в професионален и личностен план.
Но когато човек осъзнава, че системата не се променя, той трябва да разбере, че не бива да се осланя повече на нея, а проактивно да потърси друг път и да изгради своя собствена система – за самообразование!
7 начина за самообразование
В съвременното постиндустриално общество, в което живеем, професиите не са онова, което са били преди години. Вече не е достатъчно просто да получим определено “стандартно” образование, което завинаги да задоволи всичките ни потребности.
В съвременния конкурентен свят, вместо да чака наготово някой да му даде някакви знания, всеки може да прояви инициатива и сам да се научи на различни неща. Това е напълно възможно и при систематична и дисциплинирана работа човек може да стане дори изключителен експерт в определена област.
Но за да се осъществи това е необходима стратегия за самообразование.
Подобна стратегия за самообразование включва седем основни дейности:
- Четене на блогове/сайтове;
- Четене на книги;
- Гледане на видео;
- Експериментиране с наученото;
- Споделяне на наученото с другите;
- Работа по реални проекти;
- Личен контакт с интересни хора.
Нека разгледаме по-подробно всеки от седемте начина за самообразование от световна класа.
1. Четене на блогове/сайтове
Четене! Колко често сме говорили за него в нашия сайт през годините!
В началото е най-добре човек да започне да чете блогове и сайтове, в които се предлагат интересни и полезни статии по определена тема. Блоговете се актуализират по-често от книгите. Освен това, блоговете са в голямо изобилие и предлагат безплатна информация.
Подборката на блогове за ежедневен преглед е първото нещо, което всеки би могъл да стори. Всички съвременни блогове и сайтове предлагат RSS емисия, безплатен имейл бюлетин или страница в социална мрежа. С помощта на съвременните технологии човек би могъл с лекота да се записва (или отписва) и следи различни блогове.
Нека споделя опит от личната си практика.
В годините назад аз лично следях значителен брой блогове, по най-различни теми – мениджмънт, маркетинг, продажби, човешки ресурси, интернет, блогове, презентации, продуктивност, електронна търговия и др. Във всяка една от тези категории поставях по 10-20 блога, а някъде и повече. Средно бях абониран за около 200-250 блога едновременно. Всеки ден преглеждах минимум по около 50 статии – години наред! Употребата на RSS четец правеше целия този процес по преглед на толкова голям брой блогове лесен, удобен и напълно автоматизиран.
Днес, след години на подобна практика, съм редуцирал значително броя на източниците си, като съм се фокусирал върху качеството, не върху количеството. Продължавам регулярно да чета блогове, въпреки че не винаги го правя абсолютно всеки ден, както преди.
И тук излиза на преден план следващата важна тема по отношение на самообразованието, свързано с четенето – знанието на английски език. В момента английският език е единственият език, с помощта на който човек може да получи самообразование от световна класа.
Да, английският език не е единственият език в света. Има блогове и на други езици, например на руски, немски, френски, испански и т.н. Работата е там, че водещите експерти и световните топ-специалисти – почти всички те използват за блоговете и публикациите си английски език. А и не само за блоговете си, а и за видео клиповете си, за уебинарите си, за книгите си, за онлайн курсовете си…
Ако човек иска сериозно самообразование, следва да поработи над английския си език. Съвсем не е необходимо да владее английски на ниво “Филология” или да е завършил английска гимназия, но езикът трябва да може да се ползва без проблеми за четене, разбиране и комуникация.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Четене на книги
Книгите са различни от блоговете/сайтовете и четенето на книги е различно изживяване от четенето на статии в интернет.
В някои хора съществуват погрешни схващания за четенето на книги, но това са само митове, които разобличавам в статията си “9 мита за четенето на бизнес книги”. Не бива да робуваш на подобни митове!
Питаш се от къде да се снабдяваш с качествени книги за професионалното си развитие? Не се безпокой, пълно е с такива книги! В България има много класически книжарници и онлайн книжарници, които предлагат книги. Amazon също прави доставки в България, ако става дума за литература на чужд език, например. Налични са и редица възможности за ползване на електронни книги и аудио книги.
Ако започнеш редовно да четеш книги, рано или късно ще си изградиш така необходимата култура на четене. Това е нещо важно, без което четенето не е достатъчно ефективно.
Скоро след това може би ще стигнеш до идеята за план за четене, с който да се самообразоваш. Например план за това какви книги искаш да прочетеш през следващите три, шест или дванадесет месеца.
Например, в миналото аз лично съм използвал подобен план за четене. В момента не се придържам сляпо към план и чета по-скоро спонтанно, когато почувствам, че искам да чета. Но преди години, когато съм се нуждаел от знания в определена област, съм гледал на плана си за четене като на един от важните стълбове за моето самообразование.
Когато работиш с план за четене, вече ще ти се струва много по-възможно да постигнеш онова, за което много експерти говорят, а именно четене по 30 или 60 минути дневно. Така би могъл да четеш по една цяла книга на седмица! Но дори и да не е една книга на седмица, а една книга на месец или два, следвайки подобен план ти ще се заредиш с десетки и стотици идеи, факти, подходи и методи, с чиято помощ да бъдеше по-добър в работата си или в която друга сфера от живота си искаш да си по-добър.
А това именно е и целта на самообразованието, нали? Да станеш по-добър в това, с което се занимаваш.
3. Гледане на видео
Една снимка е повече от хиляда думи. А едно видео е повече от хиляда снимки. За твоето самообразование регулярното гледане на видео ще е особено полезно.
Какво видео, ще попиташ? Всякакво видео, стига да е качествено – от топ-автор, топ-лектор или топ-експерт и на топ-ниво. Разбира се, и тук, както при четенето на блогове, сносните познания по английски език са задължителни.
В зависимост от интересите си, можеш да гледаш специално подбрани видео беседи с топ-специалисти. Ако погледнем чисто математически, една или две подобни беседи седмично ще означават, че за месец все едно си участвал в цял еднодневен семинар. И така месец след месец след месец… Това ще са все едно 10-12 целодневни семинара годишно, с каквото постижение малцина могат да се похвалят, повярвай ми!
Как мислиш, дали 10-12 семинара годишно, водени от топ-експерти, ще са от полза за твоето самообразование? Мисля, че да, и то от голяма полза.
Изобилие от безплатни видео клипове има в YouTube.com, както и в сайта на TED.
Към гледането на видео ще причисля и уебинарите. Сред тях има много безплатни, както и платени.
Към гледането на видео ще причисля и онлайн курсовете. В света съществуват различни платформи за онлайн курсове. Онлайн курсове предлагаме и ние в сайта за онлайн курсове ZlatniPravila.com.
4. Експериментиране с наученото
Експериментирането е нещо критично важно. Можеш да четеш много блогове, редица книги, да гледаш видео. Но всичко това е само част от основата и средата на пирамидата на учене – част, при която се запаметява 10-50% от информацията.
За да има по-осезателен и траен ефект за теб, е нужно експериментиране с наученото. Най-безопасно е, ако е под формата на симулация.
Например, представи си, че искаш да подобриш уменията си да продаваш. Може би ще следиш блогове за продажбите, може би ще прочетеш 1-2 книги за продажбите. Може би дори ще се запишеш в моя онлайн курс по продажби. Но без експериментиране, т.е. без тестване и упражняване в практиката на наученото, никога няма да станеш достатъчно добър.
Новите си знания за продажбите можеш да тестваш сам, например пред огледалото! Можеш да разкажеш сам на себе си определена твоя презентация, или да упражниш първите си думи в началото на телефонен разговор с нов клиент. Можеш да се запишеш с камера и да анализираш на спокойствие резултата от това, което виждаш и чуваш. Ще останеш поразен колко силен ефект би могло да има това върху теб.
А можеш да експериментираш и с публика на живо – с приятели, роднини, колеги, дори шефове. Личната и бърза обратна връзка от друг човек ще обогати познанието ти за нещата и може да ти даде нови идеи.
По сходен начин може да се експериментира и в много други области.
Уебдизайнерът може да експериментира на воля със свои проекти, които дори и да не видят бял свят, ще са част от самообразователния процес.
Маркетинговият специалист може да експериментира със симулации на различни сценарии за налагане на марка, провеждане на кампания или др.
И т.н. и т.н. и т.н.
5. Споделяне на наученото с другите
Споделянето на наученото с другите е петият елемент на самообразованието.
Какво означава да споделяш наученото с другите?
Означава да погледнеш наученото за пореден път, да помислиш върху него, след което да го опишеш или представиш по подходящ начин пред други хора. Само по себе си това е част от самообразователния процес и спомага да по-доброто разбиране на съответния въпрос или материя. Споделянето с околните подпомага за кристализиране на собствените знания.
Споделянето може да става по различни начини – чрез собствен блог, чрез видео канал в YouTube, чрез презентация на живо, чрез издаване на електронна или хартиена книга… Споделянето е особено полезно, когато съдържа личен опит и впечатления от собствен експеримент.
По тази причина и ние от Нова Визия сме автори на стотици статии, стотици ревюта на книги, редица видео клипове, автори сме на книги… С помощта на всичкото това споделяне не само популяризираме дейността си или развиваме сайтовете си, а и се самообразоваме отново и отново, на още по-дълбоко ниво.
6. Работа върху реални проекти
Реалните проекти, т.е. реалната работа, стоят на върха на пирамидата за учене, за която споменах по-горе. Когато говорим за самообразование, говорим в крайна сметка за практика. А практиката учи най-добре.
Разбира се, има добра практика и лоша практика. За да сме сигурен, че практиката ти е добра, имаш нужда от другите нива на самообразованието от световна класа, които вече коментирах по-горе.
В крайна сметка, човек е толкова добър, колкото добри са неговите практически проекти. С течение на времето човек ще става все по-добър и по-добър и ще получава все по-добри и по-добри оценки и отзиви за работата си от своите клиенти. А междувременно ще учи нови и нови неща, ще избистря мирогледа си, ще обогатява професионалната си култура и всичко това е също част от самообразованието.
7. Личен контакт с интересни хора
Личният контакт с интересни хора, с които да общуваш е нещо много важно. Чрез общуването с други хора човек издига нивото на своето самообразование.
Според числата на Дънбар, човек е средноаритметично на петте души, с които прекарва най-много време заедно.” Защо някой от тези пет души да не е твоят учител, ментор или просто съветник?
Хубавото на личния контакт е, че не е задължително да е на живо, очи в очи. Съвременните технологии позволяват на всеки да поддържа аудио и видео връзка с всеки. Дори и дистанционна, тази връзка е все така активна, бърза, жива.
Личният контакт може да е под друга форма. Например, ако силно искаш да овладееш определени знания и умения, защо да не чиракуваш при майстор в определена сфера, дори ако трябва да работиш безплатно за известно време?
В резюме
Седемте елемента на самообразованието от световна класа са:
- Четене на блогове/сайтове;
- Четене на книги;
- Гледане на видео;
- Експериментиране с наученото;
- Споделяне на наученото с другите;
- Работа по реални проекти;
- Личен контакт с интересни хора.
Самообразованието е акт на отговорност към самия себе си. Човек, който поема по пътя на самообразованието прави първата крачка да инвестира в собственото си бъдеще.
Това е самата истина. Времената станаха такива, че вече няма как някой наготово да ти “даде” добро образование. Университетите дават дипломи, но не дават достатъчно добро образование, ако човек просто стои и чака да го получи.
Прочети повече: Модел 70:20:10 за учене и развитие.