Една от най-известните книги за самопомощ в света без съмнение е “Монахът, който продаде своето ферари” от Робин Шарма. Книгата е публикувана за първи път през 1997 г. и успява да привлече вниманието на милиони читатели по целия свят.
Написана под формата на лек за четене роман, книгата “Монахът, който продаде своето ферари” предлага цялостна система за живот, изпълнен с повече вътрешен мир, радост, баланс и изобилие.
Нека разгледаме тази система.
7 добродетели на просветления живот
На страниците на “Монахът, който продаде своето ферари” Робин Шарма представя историята на главния герой Джулиан Мантъл – преуспяващ адвокат с небалансиран стил на живот, фокусиран прекалено много върху материалното.
Още в началото на книгата героят претърпява физически срив – получава сърдечен удар. Това го кара да преразгледа живота си и да потърси отговори на най-важните въпроси. Чрез търсенията му, Шарма ни представя цялостна система за живот, основана на т.нар. “7 добродетели на просветления живот”, с които може да се постигне сериозна и позитивна личностна промяна.
Седемте добродетели на просветления живот на Шарма са:
- Овладей ума си;
- Следвай целта си;
- Практикувай кайзен;
- Живей с дисциплина;
- Уважавай времето си;
- Служи безкористно на другите;
- Прегърни настоящето.
По своята същност, седемте добродетели са седем принципа за постигане на щастлив и смислен живот, наричан от Шарма “просветлен живот”.
Да разгледаме по-подробно седемте добродетели на просветления живот.
1. Овладей ума си
Първата добродетел на просветления живот е “Овладей ума си”.
Символ на този принцип е прекрасната градина – метафора на нашия ум. Идеята е, че ние трябва да се грижим нашите умове така, както добрият градинар се грижи за своята градина.
Например, ако в градината посаждаме добри семена и се грижим за нея, то след време там ще порастнат красиви цветя и вкусни плодове. Но ако не изкореняваме плевелите и не напояваме с вода растенията, то градината ще се занемари и ще ражда само бурени.
С други думи, посланието е, че ние можем да подобрим качеството на нашия живот, като подобряваме качеството на нашите мисли. Не е възможно да премахнем изцяло негативните мисли от умовете си, но не бива да им позволяваме да вземат връх над нас. Можем съзнателно да изберем да ги неутрализираме или заместваме с позитивни мисли.
Робин Шарма счита, че ако култивираме умовете си, те ще разцъфнат отвъд всички очаквания. Тоест, от нас зависи да изберем вътрешния мир, но това не е бърз процес. Всяка градина има нужда от време и грижи, за да разцъфне.
В тази връзка Шарма отбелязва:
“Бързите методи не действат. Всяка трайна вътрешна промяна изисква време и усилия. Упоритостта е майката на личната промяна.”
Робин Шарма обръща внимание на факта, че в съвременния свят ние сме непрекъснато бомбардирани от всевъзможни външни стимули – неща, които нон стоп изискват нашето внимание и с течение на времето започват да ни влияят на подсъзнателно ниво. Много от тези неща ни зареждат с негативни мисли и емоции, ето защо трябва грижливо да подбираме каква точно информация допускаме в умовете си.
Когато човек поеме съзнателно по пътя на щастливия и осъзнат живот, не всичко ще е по мед и масло. Неизбежно е да се допускат много “грешки”. Няма грешки – има само уроци. Ние следва да приемаме пораженията като възможности за разширяване на личността и духовен растеж.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Следвай целта си
Втората добродетел на просветления живот е “Следвай целта си”. Под “цел” тук се има предвид “висша цел” или “мисия” – предназначението на човек в живота.
Символ на този принцип е високият фар – метафора на посоката, която трябва да открием и следваме в живота.
Високият фар показва на корабите правилната посока. По сходен начин, ние също трябва да следваме правилния път в живота си. Но такъв път можем да открием, само ако знаем крайната точка на нашето пътуване. Именно тази крайна точка е нашата цел.
В тази връзка Шарма отбелязва:
“Целта на живота е живот с цел. Никога недей да живееш, затънал в незначителни неща.”
Шарма обръща внимание на факта, че най-често щастието в живота идва от постиженията, които имаме. Но без яснота по нашата основна цел, ние не можем да постигнем нищо. Нужно е да открием предназначението си в живота и да имаме ясни цели, при това формулирани писмено.
Робин Шарма изрично обръща внимание, че цел, която не е сложена на хартия, не е никаква цел. Причината за това е, че през главите ни всеки ден преминават средно 60 000 мисли на ден. Когато запишем нашите цели и желания на лист хартия, това изпраща мощен сигнал на подсъзнанието ни, че тези мисли са далеч по-важни от останалите 59 999. Тогава съзнанието се събужда и започва да търси възможности да реализира написаното и да сбъдне съдбата.
Както казва Шарма:
“Тайната на щастието е проста: открий какво наистина обичаш да правиш и после насочи цялата си енергия към него. Щом го постигнеш, животът ти се изпълва с богатство и всичките ти желания се сбъдват лесно и елегантно.”
Откриването и постигането на подходящи цели – лични, професионални и духовни, носи на човек трайно удовлетворение. Само когато човек е наясно със своите висши цели, той получава и смелостта да действа за тяхното осъществяване.
Това извежда на преден план друга важна идея – че е необходимо да излизаме от зоната на комфорт и да действаме с борбеност, постоянство и ентусиазъм, за да постигаме значими цели и живеем щастливо.
3. Практикувай кайзен
Третата добродетел на просветления живот е “Практикувай кайзен”.
Думата “кайзен” е с японски произход и се състои от думите “кай” – промяна и “зен” – добро. Или, кайзен означава “промяна за добро”. Кайзен е философия, която е основана на убеждението, че всичко може да се подобри, дори ако изглежда, че работи добре в момента. Освен това, всички проблеми трябва да се разглеждат като възможности за подобряване на нещата.
Символ на този принцип е борецът по сумо – метафора на целеустремеността и систематичността, с която подобен състезател поддържа огромни килограми и едновременно с това – специални умения за борба.
Вместо да се опитваме за една вечер да въведем и реализираме някаква радикална промяна, е по-добре да започнем с малки, но ежедневни подобрения. Фокусът при кайзен е върху 1% подобрение на ден, всеки ден. Дори 1% постигнато подобрение е добре, според кайзен! Но е изключително важно да не се спира, а да се действа всеки ден.
Самоусъвършенстването лежи в сърцето на всяка значима личностна промяна. Успехът в която и да е сфера започва с малки, но постоянни стъпки. Просветленият живот може да се постигне благодарение на постоянното култивиране и усъвършенстване на ума, тялото и духа.
Свързани с принципа за кайзен са десетте ритуала за лъчезарен живот, които Шарма предлага, а именно:
- Ритуал на Уединението. Прекарвай 15-20 минути в тишина всеки ден.
- Ритуал на Физичността. Грижи се за тялото си ежедневно чрез енергични упражнения.
- Ритуал на Живото хранене. Напълни чинията си с пресни зеленчуци, плодове и зърнени храни.
- Ритуал на Изобилното знание. Чети поне тридесет минути на ден подходящи книги.
- Ритуал на Личната медитация. Прави обзор на всеки ден и размишлявай върху събитията от деня. Учи се от грешките и не ги извършвай отново.
- Ритуал на Ранното пробуждане. Ставай от леглото веднага щом изгрее слънцето. Не се нуждаеш от 8 часа сън. Вместо това подобри качеството на съня си и ставай по-рано.
- Ритуал на Музиката. Слушай музика, когато се чувстваш уморен. Музиката може да бъде един от най-добрите мотиватори.
- Ритуал на Изречената дума. Използвай позитивни утвърждения всеки ден, за да противодействаш срещу самоограничаващите убеждения и негативното мислене.
- Ритуал на Съгласувания характер. Твоите добродетели и навици изграждат характера ти, а именно характерът на човека определя съдбата му.
- Ритуал на Простотата. Живей опростен живот с по-малко нужди и желания. Научи се да се задоволяваш с по -малко.
Робин Шарма вярва, че най-ефективната техника за практикуване на кайзен е да правим това, от което най-много се страхуваме. Системното ангажиране в дейности, които обикновено ни притесняват или плашат, е най-прекият път към осъществяване на целите ни и същевременно – справяне със страховете ни.
4. Живей с дисциплина
Четвъртата добродетел на просветления живот е “Живей с дисциплина”.
Символ на този принцип е стоманеното въже – метафора на дисциплината и волята за успех. Стоманеното въже е направено от множество тънки нишки, усукани една около друга. Всяка поотделно е слаба и се къса лесно, но взети заедно, те създават нещо много по-силно от съставните му части и въжето става по-яко от стомана.
Както гласи една африканска поговорка:
“Ако събереш много паяжини в едно, ще вържеш с тях и лъв.”
Животът с дисциплина изисква самоконтрол и сила на волята, което на свой ред означава да извършваме различни дребни действия, които да ни каляват и да изграждат вътрешната ни сила.
Когато волята се комбинира с подходящи умения и правилни системи за действие, това води до забележителни резултати.
Робин Шарма отбелязва, че:
“Изграждайки самоконтрол и дисциплина в живота си, ще изпиташ и много силно чувство на свобода. То само по себе си ще промени всичко.”
Животът с дисциплина изисква преди всичко вътрешен локус на контрол, както и обявяване на война на слабите мисли, които проникват в съзнанието ни.
5. Уважавай времето си
Петата добродетел на просветления живот е “Уважавай времето си”.
Символ на този принцип е златният часовник – метафора, че най-ценният ресурс на всеки от нас е времето.
Всички ние разполагаме с 24 часа в денонощие, но хората, които умеят да управляват времето си извличат от него много повече ползи. Времето е невъзобновяем ресурс, ето защо ефективното управление на времето е на практика ефективно управление на живота.
Робин Шарма казва:
“Времето изтича през пръстите ни като пясък и никога не се връща назад. Онези, които го използват мъдро от ранна възраст, биват възнаградени с богат, продуктивен и щастлив живот.”
В сърцето на успешното управление на времето лежи умението за определяне на ценности и приоритети, поддържане на баланс и прекратяване на отлагането.
Робин Шарма не вярва, че е добре да се работи непрекъснато. Той разглежда опростяването на живота и фокуса към най-ключовите дейности като важна част от управлението на времето, но така също е радетел и на отделяне на достатъчно време за себе си, за постигане на висока продуктивност и същевременно – удовлетворителен живот.
6. Служи безкористно на другите
Шестата добродетел на просветления живот е “Служи безкористно на другите”.
Символ на този принцип са благоуханните рози – метафора, която намира своите корени в древната китайска поговорка: “Върху ръката, която ти дава розите, винаги остава лек аромат.”
Робин Шарма отбелязва, че:
“Качеството на твоя живот се свежда до качеството на приноса ти.”
Смисълът е ясен – в процеса на работа, чиято цел е да подобрим живота на другите, ние издигаме и собствения си живот. Когато се грижим всеки ден да направим нещо по-добро, собственият ни живот става много по-богат и придобива повече смисъл.
Това изисква сериозна промяна в мисленето и възприемане на нова парадигма – за ролята ни на този свят. Посланието на Шарма е, че за да променим драматично качеството на живота си, трябва да изградим нова перспектива за присъствието си тук на Земята. Трябва да осъзнаем, че ни е писано да напуснем света без нищо, точно както сме влезли в него без нищо. След като това е неизбежно, може да има само една истинска причина за присъствието ни тук, и тя е да допринасяме с нещо за другите.
Според Шарма това е рецептата за смислен живот. Добрите постъпки, искрените похвали, топлите жестове, дребните неща без повод – всичко това показва на близките и околните ни, че ги обичаме и създават много по-богати и стойностни взаимоотношения с най-важните за нас хора.
Заслужава си да споменем и тази мисъл на Робин Шарма:
“Няма нищо по-благородно от това да даваш на другите. Почни да се фокусираш върху висшата си цел.”
7. Прегърни настоящето
Седмата добродетел на просветления живот е “Прегърни настоящето”.
Символ на този принцип е диамантената пътека – метафора, която е свързана с потапяне в настоящето и изпитване на удоволствие от “пътя”, т.е. от процеса, а не от крайната точка на живота.
Тази мисъл на Робин Шарма красноречиво илюстрира това:
“Щастието е пътуване, а не дестинация.”
Да живеем за днешния ден – никога повече няма да има такъв, е послението на седмата добродетел на просветления живот. Да престанем да губим толкова време в преследване на големите удоволствия и да не пренебрегваме малките. Да спрем да отлагаме да живеем. Да не бързаме. Да се наслаждаваме на красотата и светостта на всичко около нас. Дължим го на себе си.
Робин Шарма съветва:
- Да живеем тук и сега. Да се насладим на подаръка на настоящето.
- Никога да не жертваме щастието заради постиженията.
- Да се насладим на пътуването и да живеем всеки ден като последен.
Едно от нещата, на които Шарма акцентира в тази връзка, е връзката ни с нашите деца.
Един от най-добрите подаръци, които можем да дадем на децата си, например, е нашата любов. Бихме могли да опознаем по-добре децата си, както и да им покажем, че те са много по-важни за нас тук и сега от мимолетните професионални постижения.
Важно е да отделяме много време за нашите деца, тъй като годините летят бързо и съвсем скоро те ще си тръгнат и ще изградят собствен живот и семейства. Ето защо, следва да изживяваме детството им заедно с тях, преди да стане твърде късно.
В резюме
Седемте добродетели на просветления живот, които Робин Шарма предлага в своята книга “Монахът, който продаде своето ферари”, са:
- Овладей ума си;
- Следвай целта си;
- Практикувай кайзен;
- Живей с дисциплина;
- Уважавай времето си;
- Служи безкористно на другите;
- Прегърни настоящето.
Като отнасяме тези принципи към живота си и ги превръщаме в лични добродетели, които изграждат нашия характер, ние можем да постигнем сериозна личностна трансформация, а с нея и щастлив и смислен живот.
Прочети повече: Робин Шарма. Биография и идеи.