Случайно по телевизията попаднах на филм, който не бях гледал – “Господар и Командир” с Ръсел Кроу. Загледах се в него.
Филмът предлага интересна приключенска история за британски кораб на име “Албатрос” и неговия 197 членен екипаж, който далеч от дома, близо до Галапагоските острови, се дебне на живот и смърт с френския боен кораб “Ахерон”. Действието се развива по времето на Наполеон и войната между Франция и Британската империя. Ръсел Кроу е в ролята на стария морски вълк Джак Обри – Щастливеца и е капитан на “Албатрос”.
В един момент от филма почувствах, че не просто гледам увлекателна приключенска история, а и получавам нагледен урок по лидерство. При това, не един урок, а цели шест!
Ето кои са тези шест урока за лидерството.
1. Вдъхновяваща визия и смела цел
Капитан Джак Щастливеца не просто е капитан на военен кораб, а е и човек с вдъхновяваща визия – да защити интересите на страната си. Това той внушава на екипажа си на няколко пъти в хода на филма, а целеустремеността му е заразителна за останалите.
Воден от своята визия, Джак Щастливеца си поставя смела цел – да победи по-големия и по-бърз френски кораб “Ахерон”. Французите тормозят неговия кораб и много други британски търговски кораби и на всичко отгоре са с по-многоброен екипаж.
Моряците от “Албатрос” не смеят да си представят как изобщо ще се доближат до французите, но Джак Обри гори от желание да превземе кораба. В края на филма дори успява да го стори, на абордаж!
Вдъхновяващата визия и смелата цел, които капитан Джак Щастливеца има, увличат и вдъхновяват хората му в бурното и негостоприемно море, сред несгодите, липсата на вятър, сушата и огромните вълни.
2. Активна комуникация с останалите
Капитан Джак Щастливеца общува с хората си. Не ежедневно и поотделно с всеки, но преди важна битка или друго важно събитие той застава отпред и ясно казва какво предстои, в името на какво ще се прави и защо това е важно това за всеки един на борда.
Капитанът на “Албатрос” не просто издава сухи заповеди от капитанската си кабина, а комуникира активно своята визия и важността на преследваните цели с хората си при всяка сериозна възможност. Това засилва харизмата му в очите на офицерите и матросите и открива път към сърцето и умовете на всеки един от неговите хора.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Силна вътрешна мотивация
Благодарение на вдъхновяващата си визия за бъдещето (както своето, така и на страната си) и комуникацията с останалите, Джак Щастливеца е прекрасен мотиватор.
Преди решителната битка с французите в открито море, той се изправя пред хората си и не просто им пожелава успех и късмет, а казва: “Нашият кораб не е просто кораб. Този кораб е Англия, това е нашия дом! Бийте се за своя дом!”
Каква по-силна вътрешна мотивация от това да се биеш в името на собствения си дом?
4. Ярък личен пример
Джак Щастливеца не е от капитаните, които обират лаврите само в спокойни времена, а бият отбой, когато стане напечено.
Секунди преди атаката за абордаж на “Ахерон”, той се изправя решително и извиква към хората си: “Последвайте ме! За Англия, за дома и за плячката!” След което просто тръгва напред.
Яркият личен пример на капитана на “Албатрос” заразява останалите. Те виждат, че командирът им не бяга от решителните схватки, а напротив – пръв ги повежда в тях.
5. Управление, базирано на принципи
Един от много характерните моменти в “Господар и командир” е, когато Джак Щастливеца разговаря с Холдъм – 30 годишен курсант на кораба, който има проблеми с екипажа.
Холдъм не се ползва с уважението на останалите, тъй като е мек и нерешителен. Капитан Джак Обри извиква Холдъм в каютата си и му иска обяснение за проблемите с екипажа. Холдъм отговаря, че опитва да се сприятели с екипажа, но не успява, на което капитанът казва:
“Не трябва да се сприятеляваш с екипажа! Ще си помислят, че си слаб и ще те презират. Но не бива и да си тиранин.
Те искат водач. Без уважение, няма дисциплина.”
В хода на филма Джак Щастливеца командва кораба с помощта на принципи. Той уважава хората си, но не се колебае да накаже сурово с дванадесет удара с камшик един от тях за нарушаване на реда на кораба и проява на неуважение към висшестоящ в йерархията. Грижи се за хората и ги възнаграждава (с допълнителна дажба грог) за добре свършената работа, но и непоколебимо повежда всички в битка, с риск мнозина да умрат.
6. Събиране на обратна връзка
Характерно за капитан Джак Щастливеца е, че той не е сляп и глух за околния свят и за всяка ценна обратна връзка, която му се подава. Да, той има свое виждане за нещата и следва принципите и целите си, но и черпи идеи от околните.
Например, след бурен спор, капитанът се вслушва в мнението на своя приятел – лекаря на кораба, и в крайна сметка оставя кораба си на котва на Галапагоските острови, вместо да продължи да преследва френския кораб. Това е правилен ход и действа освежаващо на целия екипаж.
В друг интересен епизод от филма, Джак Щастливецът разглежда една клечка, намерена на островите, когато му съобщават, че това не е клечка, а насекомо тип “Пръчица”, което се маскира като клечка, за да се спаси от неприятелите си. Джак Обри незабавно съобразява, че този подход може да се използва в битката с французите и променя тактиката – нарежда на хората си да се преоблекат като китоловци, сваля британското знаме от своя кораб и се преструва, че управлява търговски китоловен кораб. Французите се хващат на уловката, приближават се безразсъдно близо до британския кораб, с което дават началото на своя край.
В резюме
Понякога гледането на един филм може да бъде много вдъхновяващо преживяване, не само по отношение на основния сюжет на филма, а и на допълнителните сюжетни линии.
Така се случи с мен и филма “Господар и командир”.
Препоръчвам да изгледаш филма. Ако темата за лидерството, властта, харизмата и влиянието върху околните те интересува, ще има какво да научиш.
Прочети повече: 10 разлики между транзакционното и трансформационното лидерство.