Много мениджъри и предприемачи желаят да имат добър екип или екипи. Причината е в необикновените резултати, които създават добрите екипи.
Добрите екипи обаче не възникват от нищото. Обикновено те се създават от мениджърите. И преди изобщо да се събере някаква група от хора, на която да се съобщи, че са част от екип, е важно да се предприемат няколко подготвителни стъпки, за да се положат основите на успешната екипна работа.
Ето кои са тези стъпки.
1. Кажи “Сбогом!” на досегашните си представи за екип и екипна работа
Една от разпространените у нас представи за “екипна работа” е, че тя зависи изцяло и единствено от желанието на хората в екипа да работят съвместно, в атмосфера на разбирателство и взаимопомощ.
Това не е така. Добрият екип не се самосъздава. Важно е да се осъзнае, че добър екип означава целенасочени управленски решения и действия, които да трасират пътя на хората в екипа да работят заедно, в разбирателство и взаимопомощ.
Ето защо, не се заблуждавай, че твоят добър екип ще ти се “случи” от само себе си. Следва да си проактивната страна в процеса на неговото създаване.
2. Бъди наясно какво всъщност е “екип”
Не всяка група от хора е екип. Екипът е специфична група от хора, които са еднакво силно съпричастни към общата цел и работят съвместно в условия на взаимна зависимост. Тези две характеристики – общата цел и взаимната зависимост, отличават екипа от обикновените групи (отдели, звена, направления, фирми) от хора.
Ако искаш да се възползваш от високите резултати, които екипът носи, помисли дали групата, която ръководиш отговаря на следните условия:
- Има ли конкретна и значима цел, която трябва да постигне групата?
- Взаимно зависими ли са хората в работата си, за да изпълнят целта си?
- Еднакво силно ли е желанието на всички за постигане на целта?
В случай, че отговорът и на трите въпроса е “Да”, значи си ръководител на екип, а не просто на група от хора. От твоите проактивни действия зависи как ще насочиш работата на хората в екипа, за да се превърне той от средностатистически в успешен.
В случай, че отговориш на дори един от трите въпроса е “Не”, ти си по-скоро ръководител на група от хора, а не на екип. Тази група няма да ти даде същите резултати, каквито би ти осигурил екипът.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Преценени имаш ли основателна причина да създаваш екип
Не всичко, което се случва в организацията ти задължително изисква екипна работа. Следва да има достатъчно основателна причина за възникване на екип.
Такива основателни причини са например:
- влошени финансови резултати;
- свиване на пазарен дял;
- неконкурентоспособност;
- ниска мотивация на хората;
- липса на идеи и креативност.
Тези важни причини пораждат комплексни за изпълнение задачи и цели, които могат да се постигнат успешно чрез обединяване на хора в екипна структура.
Екипът обаче ще е излишен в случай на прости или лесни за изпълнение задачи. По-добре е да ги възлагаш индивидуално на конкретни служители без загуба на енергия и време.
4. Определи конкретна цел на екипа
Целта на екипа следва да е силно значима за организацията ти, а така също и силно вълнуваща за хората в екипа. Освен това, целта трябва да е SMART цел – ясна, измерима, предизвикателна, постижима, приета от хората и с крайни срокове за изпълнение.
Ще си помогнеш много, ако формулираш целта на екипа писмено – например в протокол от работна среща, в официален доклад, защо не и в длъжностните характеристики на хората от екипа. Това е силна предпоставка за създаване на мотивация и отговорност в служителите.
5. Избери внимателно участниците в екипа
Важно е хората в екипа ти да са подходящите хора. Това означава, че те трябва да са както технически компетентни относно екипната цел, така и да се допълват един друг в екипната работа.
Най-вероятно екипът няма да работи добре, ако всички хора в него си приличат, т.е. се изявяват в едни и същи роли. Например, ако всички хора в екипа само дават идеи. Или всички са само добри анализатори и критици на чужди идеи. Или всички са само добри изпълнители.
Тайната на екипната работа е в откриването на подходящия баланс на умения и поведения сред хората в екипа, с които те да се допълват взаимно.
Ще улесниш избора на подходящите хора за екипа си, ако мислиш за хората от гледна точка на специфичния им принос за постигане на екипната цел. За целта, привличай както “мислещи”, така и “правещи” и “чувстващи” хора. Всеки един от тях има с какво да допринесе за постигане на целта и осигурява нужния екипен баланс.
Повече по тази тема можеш да откриеш в статията “Десетте роли в екипа”.
6. От самото начало мисли за факторите на екипната ефективност
Още когато обмисляш каква да е екипната цел и кои да са хората в екипа, мисли и за факторите, които ще обуславят бъдещия успех (или неуспех) на екипа. Това са т.нар. “фактори на екипната ефективност”. Като ръководител, който създава екип, проявата на тези фактори зависят от теб в силна степен.
Още от самото начало мисли и се грижи за следните неща:
- атмосфера в екипа
- справяне с конфликти в екипа
- лидерство в екипа
- мотивация в екипа
- професионално и личностно развитие в екипа
- вземане на решения в екипа
- определяне на цел(и) в екипа
- сътрудничество в екипа
- кокуникации в екипа
- критика в екипа
- темп на прогрес към крайната цел
Всеки един от тези фактори е важен за екипния успех. Грижи се за проявата на тези фактори от самото начало и предприемай проактивни управленски действия за всеки един от тях.
Прочети повече: Екипен дух и лоялност. Как да си сътрудничим с останалите и да работим в екип.