Като човек, който цени времето и енергията си, напоследък усещам, че получавам твърде много е-мейли, писма, факсове и телефонни обаждания от консултантски организации, които ме приканват да се възползвам от техните услуги.
Като човек от бизнеса, който цени крайните резултати от своята работа, трябва да призная, че съм разочарован от непрофесионалните послания и предложения на по-голямата част от тези „консултанти”. Мнозина от тях сякаш се надпреварват да ми докажат каква грешка бих направил, ако им се доверя. Като че ли всичко, което чета или слушам в контакта си с подобни хора говори за съмнително качество на услугите им и 100% гаранция за загуба на времето и парите ми!
Като човек с интереси в обученията и консултирането реших да категоризирам основните причини, поради които НЕ бих повярвал на консултанти, независимо дали става въпрос за консултантски услуги, проучвания, изследвания, обучения, обучения, програми, проекти и т.н.
1. Притежава ли консултантът нужното образование или квалификация?
Надявам се, че не звуча старомодно, но за мен това наистина е важно! Не бих се вслушал (и заплатил) в „съветите” и „напътствията” на човек, който не е получил добра подготовка по темата, за която претендира, че е компетентен.
Ако трябва да приведа пример, няма да повярвам и на една дума от „консултанти” по човешки ресурси, които не са завършили специалност „Управление на човешките ресурси”, сходна квалификация, обучение към авторитетна институция, палата, камара или друго от тази сфера.
Наличието на ценз в областта, в която работи консултантът е важна част от доверието, което той ще печели от моя страна.
2. Притежава ли консултантът достатъчно трудов опит?
Ставало ми е весело, когато съм откривал, че някои „консултанти”, които ми предлагат услугите си чрез интернет сайтове, е-мейли, факсове и телефон са млади хора на 20-21-22 години. Някои от тях се представят за „треньори”, „модератори” или дори „мениджъри” и „ръководители на проекти”. Независимо какво пише на визитните им картички, не бих повярвал (и заплатил) и на една дума на подобни хора, при условие че им липсва нещо жизнено важно – достатъчен трудов опит в сферата, в която ще ме консултират или обучават.
Неотдавна изпитах на собствен гръб един трик – консултантска фирма предложи услугите си, като разговорите води „Титулярът” – авторитетен и зрял човек с опит, с дар слово и вдъхващ доверие. Той представи услугите на известната си фирма по убедителен начин и даде надежди, че лично ще участва в процеса на консултиране. В последствие, много голяма част от работата по договора се възложи на млади (и неопитни) хора – негови служители. Резултатите бяха плачевни.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. По какво точно е специалист консултантът?
Ако е специалист по всичко – по-далеч от подобен човек! Нагледах се и се наслушах на оферти от „консултанти”, които предлагат съвети или обучения в безкрайно дълъг списък. Не бих се доверил (и заплатил) на хора, които твърдят, че са експерти в множество области, особено, ако всяка една от тях е специфична и различна от останалите. Едва ли има такива експерти!
Ето пресен пример от последната седмица – на бюрото ми лежи оферта за консултации в областта на бизнес планирането, маркетинга, стратегическото управление, а също и в набора и подбора на персонал, в мотивацията, в длъжностните характеристики и какво ли още не… И всичко това – накуп от един човек. Как мислиш, дали ще му се доверя?
4. Има ли консултантът добра репутация?
Известни са ми „консултанти”, които се ползват с печална слава. Аз не бих се доверил (и заплатил) на хора, за които получа достоверна информация, че услугите, които предлагат, са с ниско качество.
Как можеш да откриеш по достоверен начин дали консултантът има добра репутация, т.е. предлага качествена услуга? Ето няколко начина:
- Поискай от консултанта си да ти каже няколко имена на ръководители на организации, в които той е консултирал. След това им се обади лично, за да ги попиташ за мнението им за съвместната им работа.
- Проучи дали консултантът ти е автор на някаква книга или блог (нерядко е така) и ако да – прегледай за какво става дума. Стилът на писане и съдържанието на книгата/публикациите ще те ориентират на какво можеш да разчиташ в една бъдеща работа.
- Опознай екипа на консултанта, офиса му, интернет страницата му, рекламните му материали, облеклото му и външния му вид – всичко това ще ти даде достатъчно индикации с какъв човек разговаряш.
5. Практически насочен ли е консултантът?
В редица области на консултирането у нас работят хора с добри или дори отлични теоретични познания, но неспособни да превърнат тези свои знания в практически ориентирана програма.
Аз силно уважавам знаещите хора, но ако трябва се вслушвам (и да заплащам) в съветите на консултант, без да мога да приложа поне отчасти идеите му на практика, защото и той самият никога не ги е прилагал, значи не съм попаднал на правилния човек.
Типичен пример са не малка част от университетските преподаватели. Мнозина от тях претендират, че са консултанти, но дали наистина е така? Наблюденията ми показват, че една много сериозна част от тях са неспособни да съдействат за реална промяна в поведението или нагласите в „консултираната” от тях организация. Причината – придържането към определени теоретични стереотипи, без нужното ниво гъвкавост, практическа ориентация, критичност и самокритичност. Резултатите – наистина хубави думи, но с нулев ефект! ( Примерът ми изключва случаите, в които липсата на реална промяна е по вина на клиента, не на консултанта).
6. Говори ли консултантът твоя език?
Има консултанти, които просто обожават да използват думи като „ейч ар”, „менторинг”, „трейнинг”, „асесмънт”, „рикрутмънт”, „хендлинг”, „пойнт ъф сейлс”, “хед хънтинг”, “екзекютив сърч”, “стаф” и т.н. Само преди седмица бях на среща с важен мениджър от известна консултантска организация, който за близо час ми наговори около 500 думи директно на английски език. Отдавна не бях ставал свидетел на подобна нелепа ситуация!
Ако консултантът, който предлага някаква услуга, не е в състояние да обясни идеите си логично и на разбираем език по време на един предварителен разговор – твърде жалко за съвместната ви работа! Предполагам, че немалка част от консултантите съзнателно използват сложни и объркани фрази, за да си придадат важност или да демонстрират знания, но аз не бих се доверил (и заплатил) на човек, който общува трудно с мен или ми говори на сложен и непонятен език.
В резюме
Това са накратко шест причини, поради които не бих се доверил на услугите на консултанти. Съветвам и теб да претегляш всички „за” и „против” още следващия път, когато се сблъскаш с „кандидат-да-ти-бъде-консултант”. Когато разглеждаш оферта за консултантски услуги, помисли за 6-те причини и ако откриеш дори една – благодари учтиво, но не приемай предложението. Аз лично смятам, че има по-добри причини да похарчиш парите си!
Прочети повече: Четирите нива на компетентността.