Как да живеем добре? Как да живеем щастливо? Подобни въпроси си задават от векове както най-великите философи, така и най-обикновените хора.
В края на XX век в САЩ възниква метод, наречен “Позитивна психология”. Целта на позитивната психология е да помага на здравите хора (не болните), за да направят живота си по-качествен и щастлив.
Позитивната психология открива 6 добродетели и 24 сили които, ако бъдат развити и правилно насочени, позволяват на човек да се радва на пълноценен живот.
Позитивна психология
За първи път терминът “позитивна психология” се използва от Ейбрахам Маслоу, но откривател и пионер на позитивната психология е психологът Мартин Селигман (на снимката горе).
През 1998 г. Селигман е председател на Американската асоциация по психология. За основна тема на своя председателски мандат той избира “позитивната психология”. По инициатива на Селигман трима психолози (Михай Чиксентмихай, Реймънд Фаулър и самият Мартин Селигман) организират на един мексикански плаж първата конференция по позитивна психология и полагат основите й.
Според създателите й, позитивната психология има за цел да помага на хора, които нямат психически проблеми (тревожност, депресия, невроза). Практически през цялата история на психологията учените са имали преди всичко за цел да лекуват болни хора. Според позитивната психология обаче, без човек да е болен, той може да увеличи радостта от живота и да стане по-щастлив.
През 2004 г. Кристофър Петерсън и Мартин Селигман откриват 6 добродетели и 24 сили, които позволяват на хората осезателно да усещат, че са част от живота. Описанието им по-долу следва структурата на изложение на книгата “Позитивната психология” от д-р Розлин Блум (Фама, 2011 г.)
6 добродетели
Добродетелите са възхитителни качества, които обезпечават морално съвършенство. Тези шест добродетели могат да бъдат намерени в повечето култури по света.
- Мъдрост и познание
- Смелост
- Човечност
- Справедливост
- Умереност
- Трансцендентност
Според позитивната психология, ако човек развива тези шест добродетели в себе си и съответните им сили, ще увеличи щастието и смисъла в живота си.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.24 сили
Има различни пътища към придобиване на всяка от шестте добродетели. В позитивната психология тези пътища се наричат “сили”. Силите са на практика умения и всеки може да придобие една или друга сила.
1. Мъдрост и познание
- Креативност – да измисляме нови начини на действие;
- Любопитство – да откриваме света;
- Широта на ума, критична мисъл и самоутвърждаване – да наблюдаваме хората и явленията от всички гледни точки;
- Удоволствие от ученето – да овладяваме нови познания;
- Чувство за перспектива и разсъдливост – да анализираме ситуацията отстрани.
2. Смелост
- Искреност и честност – да бъдем себе си и да се осмеляваме да кажем каквото мислим;
- Борбеност – да поемаме предизвикателствата и да се изправяме срещу трудностите;
- Постоянство – да довършваме започнатото;
- Ентусиазъм и оптимизъм – да се гмуркаме в живота и да гледаме ведро на реалността.
3. Човечност
- Доброта и щедрост – да правим добро около себе си;
- Любов – да придадем значимост на интимните и личните взаимоотношения;
- Емоционална интелигентност – да осъзнаем емоциите;
4. Справедливост
- Безпристрастност – да се отнасяме с всички по еднакъв начин;
- Екипен дух и лоялност – да си сътрудничим с останалите и да работим в екип;
- Лидерство – да организираме групови дейности.
5. Умереност
- Състрадание и прошка – да чуваме истински другите;
- Скромност и смирение – да не се стремим да блеснем на всяка цена;
- Търпение, предпазливост и уравновесеност – да мислим, преди да действаме;
- Самообладание – да бъдем господар на самите себе си.
6. Трансцендентност
- Оценяване на красотата и съвършенството – да виждаме и да ценим;
- Благодарност и признателност – да осъзнаваме доброто, което ни се случва;
- Надежда – да гледаме на бъдещето с вяра;
- Смях и хумор – да се забавляваме;
- Вяра и духовност – да живеем с чувството, че животът има смисъл.
В резюме
Шестте добродетели и двадесет и четирите сили, предложени от позитивната психология, очертават рамката от качества и умения, които човек следва да притежава, за да води щастлив живот. И тъй като всеки има свои силни страни, но така също и слаби страни, логично е да се заключи, че който се стреми към щастие, трябва съзнателно да развива качествата, които му липсват.
Целта не е да се постигне съвършенство, като се развият във висока степен всички шест добродетели и двадесет и четири качества. Съвършени хора няма, както няма и напълно щастливи хора.
Позитивната психология насочва към идеята, че ако системно се стремим към по-доброто и ежедневно извървяваме известен път към облагородяването, в крайна сметка ще се доближим по-близо до състоянието, в която бихме били по-завършени и следователно по-щастливи личности.
Прочети повече: “Мартин Селигман за трите пътя към щастието (видео)”.