Всеки, който работи в областта на управлението и в частност на управлението на човешките ресурси би следвало да знае какво е “въвеждащо обучение”. Безспорно, то е много важно, защото помага на новоназначените служители да започнат по-спокойно и уверено своята работа.
В някои компании въвеждащото обучение е с продължителност от един-два месеца или дори повече. В други компании това обучение продължава една-две седмици. Някъде въвеждащото обучение е само един-два дни, а има и фирми, в които целият процес отнема един-два часа.
Колко продължително и какво да е по съдържание въвеждащото обучение зависи от грамотността в областта на управлението на човешки ресурси на ръководителите на всяка отделна фирма.
Има обаче и конкретни ситуации, в които независимо от фирмата въвеждащото обучение не върши работа и се проваля.
Ето една най-обикновена история, от която става ясно какво могат да причинят служителите на клиентите, въпреки че са имали въвеждащо обучение.
Истинска история
Преди време си купих разкошно растение – красива, голяма и доста скъпа юка с три отделни растения в една саксия.
Продавачката прибра парите, които й дадох в касата на магазина и изглежда си помисли, че е приключила с мен като клиент, защото се запъти към други посетители.
“Почакайте, ако обичате – извиках подир нея. Бих искала да ми разясните как да се грижа за растението. Как да го поливам, кога да го торя, при какви условия да расте?”
Отговорите на продавачката бяха бързи и лаконични. Реших все пак да се доверя на информацията й.
След два месеца едната от трите юки залиня, а листата й опадаха на земята. Обърнах се за съвет към същия цветарски магазин. Там продавачката беше друга, но и тя потвърди това, което вече ми бяха казали при покупката на растението.
След като и втората юка в саксията загина, потърсих консултация от друг, по-голям магазин. Любезна служителка ме свърза лично със собственика на магазина. От него разбрах, че досегашният режим на поливане е причината за загиването на моята юка.
Тази история може да бъде разказана и за служител, който продава дрехи, хранителни продукти, почивки, екскурзии, банкови продукти, автомобили… А може да е история с лекар, който предписва лечение, а пациентът, вместо да оздравее, се чувства по-зле и от преди.
Всеки нов служител получава в компанията някакво въвеждащо обучение. Най-малкото го запознават с продуктите, с цените, с най-често задаваните въпроси от страна на клиенти, с рутинните процедури. Въпреки това, има служители, които рано или късно причиняват някакви физически, морални и парични щети на своите клиенти. Защо се получава така?
Нека разгледаме кога въвеждащото обучение се проваля.
1. Когато обучението не се съобразява с философията на учене
Едно от най-важните правила е въвеждащото обучение да е подчинено на философията на учене.
На обучавания следва да се разкаже и покаже как се правят съответните неща, след това той да повтори действията, да се осигури време, за да репетира, след това да се наблюдава, да бъде оценен, да му се казват грешките и начините, да не ги допуска и така нататък.
В цветарския магазин най-вероятно не са се съобразили с това правило за заучаване. Наблюденията ми показват, че и в други компании не се съобразяват кой знае колко с философията на ученето.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Когато обучението не се съобразява с личния стил на учене на новия служител
Хората учат по различен начин. Знаят ли мениджърите, които провеждат въвеждащо обучение тези стилове и как прилагат това на практика?
Ако не ги знаят, то въвеждащото обучение няма да постигне своите цели при отделни служители и групи служители.
3. Когато се правят тежки компромиси в набора и подбора на служители
Много фирми наемат нови хора, правейки сериозни компромиси с изискванията, на които трябва да отговарят, за да заемат съответните длъжности. “Няма хора!”, казват те.
Реалността обаче е, че “от всяко дърво свирка не става”. Колкото и да обучаваме едно “дърво”, за да стане “свирка”, това трудно би се получило.
Затова, когато няма достатъчно кандидати за работа, направи друго. Преразгледай длъжностните характеристики, изискванията за работа, източниците на кандидати, техниките за подбор, както и подготовката на хората, които извършват подбор. Но компромиси с компетентността не прави. Особено, когато става дума за мениджърски длъжности.
4. Когато не се използват подходящи формати на въвеждащо обучение
Въвеждащото обучение се проваля, когато не се използват подходящи формати за целта. Особено, когато става дума за труден трудов пазар като нашия.
По тази причина някои фирми се опитват да изградят свои “корпоративни университети”. Те предоставят отлична възможност за въвеждащо обучение и една сериозна подготовка на новите служители за бъдещата работа във фирмата.
5. Когато обучението е “откъснато” от всичко останало
Ако въвеждащото обучение е откъснато от всички други важни дейности за управление на човешките ресурси като “оценяване”, “възнаграждения”, “развитие в кариерата”, то обикновено се проваля.
Например, ако по време на въвеждащото обучение се учи едно, а в края на месеца служителите се оценяват по съвсем други показатели или се възнаграждават по съвсем друг начин (не на основа на резултатите), просто няма как въвеждащото обучение да свърши кой знае колко полезна работа.
В резюме
Прегледай практиката на въвеждащо обучение в твоята фирма и оцени дали една от по-горните пет причини за провал не съществува и при теб.
Предприеми своевременни коригиращи действия, за да може въвеждащото обучение наистина да изпълни своето предназначение – да подготви служителите да работят качествено и уверено на новото си работно място.
Прочети повече: Пълно ръководство за успешно управление на човешките ресурси.
Снимка: ms.akr