🔥 🔥 Черен Петък: Нашата най-голяма промоция
Кога служителите са настроени негативно?
Това е сериозен въпрос. Обикновено мениджърите търсят отговора му, когато негативните настроения са повече от очевидни, а атмосферата и производителността са силно влошени.
Предлагам на вниманието ти няколко причини, които създават негативни настроения. Те са дефинирани в хода на едно проучване сред 1100 служители и 300 висши служители по управление на човешките ресурси в големи и средни по численост компании в САЩ и Канада.
5 причини за негативни настроения
Основните пет причини за негативните настроения сред служителите са:
- Свръхнатоварена работа.
- Съмнения, че мениджмънтът не е достатъчно компетентен, за да ръководи успешно компанията.
- Безпокойство за бъдещето в компанията (в т.ч. и пенсионната сигурност) и за приходите.
- Липса на каквото и да е предизвикателства в работата, съчетано с отегчение и фрустрация от свръхнатоварената работа.
- Недостатъчно признание за приносите и усилията, особено по отношение на заплащането, когато то не е обвързано с изпълнението.
Звучи ли ти познато?
Как да неутрализираме причините за негативни настроения?
Да се преодолеят негативните настроения сред служителите не е лека задача. И все пак, подобни настроения следва да се неутрализират, преди да се разпрострат навсякъде и да отровят атмосферата на работа във фирмата.
По-долу ще предложа три прости, но ефективни управленски действия. За тях би следвало да се грижат специалистите по управление на човешките ресурси, но ако компанията е малка, грижата и отговорността за тези действия са на нейния управител или собственик.
1. Преглед на длъжностите
Следва да се направи задължителен преглед на всички длъжности в компанията – какви са задачите и какви са отговорностите за постигането на определени резултати.
Доста често мениджърите (и особено собствениците) се безпокоят, че служителите им нямат достатъчно “уплътнен” работен ден. Затова те постоянно ги товарят с най-различни задачи, понякога съвсем несвойствени за длъжността им, или за нивото на тяхната компетентност.
Вместо да правят подобни неща, по-добре е наистина “да прегледат” всички длъжности. За целта могат да използват писмени въпросници, както и устни интервюта със самите служители.
Прегледът на длъжностите отнема време, но затова пък резултатът си струва. Вижда се, че някои са прекалено натоварени с работа и отговорности, а други – не толкова натоварени.
Следващата стъпка е преразпределянето на задачите, но хубавото в случая е, че се стъпва на “здрава” основа, вместо на субективна информация.
2. Ясна политика за възнагражденията
Препоръчвам да се използва системата на възнаграждения, на основа на месечно оценяване на постигнати резултати в работата.
Тази система отнема време да бъде съставена и да бъдат обучени хората да работят с нея. Но ако всичко се направи както трябва, служителите ще я възприемат за справедлива. И това е много важно, за да са негативните настроения по-малко.
3. Постоянна комуникация с хората
Мениджърите следва да поддържат непрестанна комуникация със служителите. Целта е те да бъдат информирани за това, което става в компанията и за това, което ще стане в близко бъдеще.
Ако комуникациите не са честа практика, идва ред на слуховете и предположенията. А това ражда негативни чувства.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В заключение
Негативните настроения на служителите са техните емоции и чувства към работата и към компанията. Използвай управленски механизми, за да управляваш тези емоции и чувства в конструктивна и добра посока.
Прочети повече: Пълно ръководство за успешно управление на човешките ресурси.