Повечето хора изпитват стрес в една или друга степен, както на работните си места, така и в личния си живот.
Стресът вероятно е неизбежен в наши дни, но ако го познаваме по-отблизо, бихме могли да го управляваме по-добре. На свой ред, това би ни донесло значителни ползи, под формата на по-висока продуктивност, по-добри взаимоотношения и по-спокоен живот.
Известна е класификация, която дефинира четири основни вида стрес и начините, по които можем да се справяме с всеки от тях.
4 вида стрес
През 1979 г. Карл Албрехт, консултант по управление от САЩ и пионер в създаването на методи за намаляване на стреса сред работещите хора, очертава четири разпространени вида стрес в книгата си “Stress and the Manager” (“Мениджърът и стреса”).
Четирите вида стрес по модела на Албрехт са:
- Стрес, свързан с времето;
- Стрес, свързан с бъдещето;
- Стрес, свързан със ситуацията;
- Стрес, свързан с друг човек.
Според Албрехт, първата стъпка в справяне със стреса е да разберем стреса.
Нека разгледаме четирите вида стрес и се опитаме да ги разберем по-добре.
1. Стрес, свързан с времето
Стресът, свързан с времето е вероятно един от най-често срещаните видове стрес в съвременната, бърза и динамична работна среда.
Много често се налага да работим по проекти с кратки крайни срокове, а времето все не стига. Липсата на достатъчно време, за да се свърши една задача е повод хората да изпитват тревога, да се чувстват все едно са в капан и да са нещастни. Стремежът една дейност да се свърши на всяка цена в определен срок нерядко води до влошено качество и неизпипване на детайлите.
Как да управляваш стрес, свързан с времето:
- Фокусирай се върху главните приоритети. Ако една задача не допринася в достатъчно голяма степен за осъществяване на генералните ти цели и планове, тя не бива да е от топ-приоритет за теб. Запознай се с правилата на матрицата на приоритетите.
- Планирай важните задачи предварително. За да работиш по важни, а не спешни задачи, е нужно да планираш напред в бъдещето (например една седмица напред) блокове от време, в които да можеш спокойно да свършиш необходимото. Запознай се с правилата на матрицата за управление на времето на Кови.
- Изготвяй списъци със задачи. В началото на всеки ден записвай петте най-важни задачи, които трябва да свършваш, и се насочвай незабавно към най-трудната от тях. Делегирай всичко останало на твоите сътрудници, ако си мениджър.
- Научи се да казваш “Не”. Отказвай по любезен, но категоричен начин да се ангажираш във всякакви дейности, които крадат от времето ти за по-продуктивна работа. Концентрирай се върху твоя собствен календар, цели и списък със задачи.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Стрес, свързан с бъдещето
Стресът, свързан с бъдещето е свързан с бъдещи събития, които не можем да предскажем, но които се явяват повод за тревога или притеснение.
Подобен стрес може да е много фрустриращ, тъй като бъдещето е свързано с несигурност и нерядко ние не просто можем да направим нищо, за да го контролираме. Понякога подобен стрес може да е причинен от конкретно събитие, което предстои в близко бъдеще (например, явяване на интервю за работа или презентация пред клиент). В подобни ситуации човек се замисля: “Ами ако нещо се обърка?!”
Как да управляваш стрес, свързан с бъдещето:
- Работи с резервен план. По този начин ще преодолееш страха от провал, тъй като ще знаеш, че ако нещо се обърка, имаш яснота за следващата стъпка. Анализирай какво може да се обърка и как ще те засегне.
- Използвай позитивни утвърждения и визуализация. Представяй си как всичко ще мине по план и си напомняй, че ще се случи така. Различни изследвания демонстрират, че с визуализация и позитивни утвърждения човек препрограмира мозъка си. Запознай се с ефектите на Пигмалион и Галатея.
- Медитирай. Практиката да се медитира успокоява ума, подпомага фокуса и концентрацията и намалява напрежението и тревогите.
- Работи върху самочувствието си. Стресът, свързан с бъдещето понякога възниква поради ниско самочувствие. Наблегни на подготовката и репетициите, тъй като много често те помагат да имаш увереност с готови отговори и решения в трудни ситуации.
3. Стрес, свързан със ситуацията
Стресът, свързан със ситуацията е свързан с напрежението, което хората изпитват, когато нямат контрол върху някакви текущи случки или събития.
Например, подобен стрес може да се появи в резултат на извънредни ситуации (например уволнение или някакъв форсмажор) или когато допуснем някаква внезапна грешка и това доведе до криза, а много често и в конфликтни ситуации. Подобен стрес води до усещане за безпомощност и липса на подкрепа.
Как да управляваш стрес, свързан със ситуацията:
- Научи се да разпознаваш симптомите на стреса. Стресът се изявява под формата на характерни физически и емоционални симптоми, но за да реагиращ на тези симптоми по подходящ начин, е нужно най-напред да съумяваш да ги разпознаваш. Например, ако твой колега е лесно раздразним и е склонен да влиза в пререкания на висок глас, е по-разумно да не влизаш в директен сблъсък с него, а просто да преброиш до 10, преди да отговориш.
- Подобри уменията си за справяне с конфликти. Съществуват различни стилове на поведение, когато е налице конфликт, и изборът на подходящ стил може да спомогне за по-хладнокръвното справяне със специфична спорна ситуация. Научи повече за петте стила за управление на конфликти.
4. Стрес, свързан с друг човек
Стресът, свързан с друг човек произтича от взаимодействието ни с околните. Нерядко ние изпитваме притеснение и напрежение просто от мисълта, че трябва да говорим или взаимодействаме с конкретна личност. Например, притесняваме се да общуваме с доминантен пряк шеф, прекалено капризен клиент или агресивен роднина.
Подобен стрес обикновено е налице, когато поддържаме оживено взаимодействие с множество хора. Примери за професии, в които е налице този тип стрес са лекарите, социалните работници или мениджърите на средни и големи фирми. В ежедневието си подобни специалисти трябва да са постоянно нащрек, тъй като работят с всевъзможни хора, респективно са най-различни възможностите да станат жертва на неочаквано, неприемливо или неприятелско поведение.
Как да управляваш стрес, свързан с друг човек:
- Усъвършенствай социалните си умения. По този начин ще можеш да работиш по-уверено с различни личности.
- Развий емоционалната си интелигентност. Така ще съумяваш да разпознаваш по-точно различните емоции в теб и хората, с които се срещаш. Добрата емоционална интелигентност е основа за добри взаимоотношения.
- Приеми собствените си ограничения. Не се опитвай да бъдеш всичко за всички и да си полезен навсякъде и по всяко време. Всеки човек има определен капацитет да поддържа смислени взаимоотношения с околните, който трудно може да бъде надхвърлен.
В резюме
Четирите вида стрес според Албрехт са:
- Стрес, свързан с времето;
- Стрес, свързан с бъдещето;
- Стрес, свързан със ситуацията;
- Стрес, свързан с друг човек.
Албрехт отбелязва, че има и много други източници за стрес и че като цяло е невъзможно стресът да бъде изцяло избегнат.
Въпреки това, важно е да се познават и разбират основните видове стрес, тъй като само когато човек е наясно с някакъв проблем, той може да положи конкретни усилия да се справи с него и да го неутрализира.
Прочети повече: 5 стъпки да овладеем стреса в бизнеса по време на криза.