Ефективната комуникация лежи в основата на високите резултати и постижения в работата.
Хората обаче са различни, а една от разликите се състои в стила на комуникация, който те използват. Всеки човек, дори и да не осъзнава, изповядва характерен стил на комуникация, който на свой ред има както силни, така и слаби страни.
Съществуват различни модели, които обясняват комуникационните стилове, като един от най-полезните е моделът с 4 стила на комуникация на Мърфи. Нека го разгледаме.
4 стила на комуникация на Мърфи
Моделът с 4 стила на комуникация е дело на Марк Мърфи – американски експерт по управление и лидерство, консултант и автор на бестселъри.
Моделът на Мърфи се опира на две важни различия, които дефинират разликата в комуникацията при отделните хора:
- Степен, в която се комуникира с емоции или данни. Например, някой може да каже “Чувствам, че работата върви добре през второто тримесечие” (емоции) или да каже “През второто тримесечие имаме 7,4% увеличение на продажбите” (данни).
- Степен, в която се комуникира в линейна последователност или свободна форма. Например, някой може да започне с А, да премине към Б, после В, Г, Д и т.н. чак до Я (линейна последователност), а друг може да прескочи повечето от детайлите и от А и Б да се насочи право към Я (свободна форма).
В зависимост от тези две различия могат да бъдат обособени четири основни стила на комуникация:
- Аналитичен стил;
- Интуитивен стил;
- Функционален стил;
- Личен стил.
Моделът с четири стила на комуникация на Мърфи е представен на диаграмата по-долу:
Няма конкретен стил на комуникация, който да е по-добър от останалите. Ако обаче се избере неправилен стил пред определена аудитория, без значение дали става за един човек или хиляда души, това най-често води до проблеми.
Марк Мърфи отбелязва следното:
“Важно е човек да се научи да прилага гъвкавост в комуникацията с околните, с което да им позволи да чуят по-ясно важните неща от посланието, което иска да предаде.”
Нека да разгледаме по-подробно четирите стила на комуникация на Мърфи и проверим какви са техните силни и слаби страни, за какви ситуации са подходящи и как да ги използваме ефективно.
1. Аналитичен стил
Аналитичният стил е първият възможен стил на комуникация по модела на Мърфи.
Аналитичният комуникатор обича да борави с данни – цифри и факти, и предпочита да работи по ясно определени цели. Съответно, той се отнася с недоверие към хора, които не се придържат към фактите или спецификата на задачата.
Комуникаторът с аналитичен стил се придържа към ясен, конкретен език и не харесва общите приказки. Например, ако някой каже “Продажбите са добри този месец”, аналитичният комуникатор ще отговори с “Колко точно добри са? По-високи с 5% или с 105? Дай ми цифра.”
Аналитичният стил на комуникация е изпълнен с логика, от него отсъстват емоциите. Това може да ускори експедитивността в работата, от една страна, но от друга може да изглежда, че човек с подобен стил е твърде студен или безчувствен и не се интересува от нищо, освен от непосредствената задача, която трябва да се свърши.
Как да се общува с човек с аналитичен стил на комуникация:
- Осигури възможно повече данни и информация.
- Определи ясни очаквания.
- Дай възможност за автономност в работата.
Как да не се общува:
- Избягвай прекалено емоционалните разговори.
- Избягвай прекомерната критика в обратната връзка.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Интуитивен стил
Интуитивният стил е вторият възможен стил на комуникация по модела на Мърфи и този стил е пълна противоположност на аналитичния стил, разгледан по-горе.
Интуитивният комуникатор обича да има поглед върху “голямата картина” на нещата – главните идеи и важните концепции, свързани с определена цел или задача. За него дребните детайли не са от особено значение. Предпочита да мисли евристично и разчупено, вместо алгоритмично и “стъпка по стъпка”.
Комуникаторът с интуитивен стил е от голяма полза, когато трябва да се води дискусия с използване на креативно мислене и търсене на нестандартни подходи. От друга страна, когато задачата изисква вникване в подробностите, човек с подобен стил на комуникация не е достатъчно ефективен.
Как да се общува с човек с интуитивен стил на комуникация:
- Придържай се към “голямата картина” – основната идея, главната тема.
- Бъди готов да отговаряш на въпроси.
- Ограничи детайлите до минимум – винаги можеш да ги предоставиш на по-късен етап.
Как да не се общува:
- Избягвай затрупване с твърде много детайли.
- Не поемай прекалено големи ангажименти и не давай обещания, които след това е трудно да се реализират в практиката.
3. Функционален стил
Функционалният стил е третият възможен стил на комуникация по модела на Мърфи.
Функционалният комуникатор харесва да прави нещата систематизирано и последователно – стъпка по стъпка. Това е човек, който се стреми да работи с план и система, внимава в детайлите и не пропуска крайните срокове. Той иска да е сигурен, че нищо важно няма да бъде пропуснато.
Конуникаторът с функционален стил е винаги от голяма полза, тъй като е организиран и практичен. Той е идеален за ръководител на проект или администратор на някаква дейност. Понякога обаче, такъв човек може да направи работата по-малко забавна или дори скучна. Когато се общува с него, има риск да се залитне в твърде много правила или детайли.
Как да се общува с човек с функционален стил на комуникация:
- Слушай активно – чрез емпатия и задаване на уточняващи въпроси.
- Очаквай да се обсъждат детайлите и крайните срокове, дори когато разговорът е още във фаза на брейнсторминг.
Как да не се общува:
- Избягвай прекалено бързото вземане на решения.
- Не приемай прибързано, че оодобрява идеята на 100% – критиката му се изявява постепенно, на малки стъпки.
4. Личен стил
Личният стил е четвъртият възможен стил на комуникация по модела на Мърфи.
Комуникаторът с личен стил цени взаимоотношенията и връзката с другите над всички друго. Той е отличен дипломат и обича да работи в атмосфера на разбирателство и сътрудничество. Притежава висока емоционална интелигентност и е добър слушател.
Много често човек с подобен стил на комуникация спрямо околните е спойката, която прави възможно един екип да работи успешно. Той улеснява комуникацията между хората и сваля напрежението. Това обаче може не винаги да е по вкуса на другите, особено ако изповядват аналитичен стил, в който цифрите и фактите са от ключово значение.
Как да се общува с човек с личен стил на комуникация:
- Поддържай разговора лек и позитивен.
- Не се изнервяй, ако те попита как се “чувстваш” относно някакъв въпрос или обърне типично служебен разговор в личен.
- Резюмирай разговора с важни детайли и информация след края му – например по имейл.
Как да не се общува:
- Избягвай прекално деловия или песимистичен стил на общуване.
- Не пресирай с прекалено много детайли и информация.
В резюме
Моделът на Мърфи се опира на базисните различия в общуването между хората, съгласно които има четири основни стила на комуникация:
- Аналитичен стил;
- Интуитивен стил;
- Функционален стил;
- Личен стил.
За да общуваме ефективно, следва да сме гъвкави и да комуникираме с оглед на предпочитания стил на комуникация на другата страна, т.е. по начин, който да е ясен и добре възприеман от нея.
Прочети повече: Правило 7-38-55 за междуличностна комуникация на Мехрабян.