Животът е кратък. Най-ценният ресурс, с който човек разполага на този свят, е времето. Но времето тече и… все повече намалява.
Предвид това, добре е да имаш план как да използваш времето, което ти е отредено, за да постигнеш определени неща в живота си. Добре е да знаеш отговорите на иначе клиширани въпроси – “Какъв е смисълът на живота?” и “Защо съм роден?”
Обикновено всеки има своя собствена представа за смисъла и целите на живота. И все пак, има четири основни цели на живота, които имат отношение към всеки човек. Постигането на тези цели прави човешкия живот по-пълноценно изживян.
4 основни цели на живота
Още древни философи като Платон и Аристотел твърдят, че главната цел в човешкия живот е щастието. Но щастието не е еднозначно понятие и всеки влага в него нещо различно.
Вдъхновен от идеите на античните философи, Мартин Селигман, баща на позитивната психология, популяризира трите пътя към щастието – приятен живот (удоволствия, позитивни емоции), добър живот (постижения, взаимоотношения) и смислен живот (служене, кауза отвъд личното щастие).
През 2014 г. неизвестният на широката публика индиец Сандийп Гаутам, софтуерен разработчик, автор на блога The Mouse Trap и колумнист в Psychology Today, надгражда теорията на Селигман, като добавя четвърто важно измерение на човешкия живот, което води до щастие – т.нар. “морален (етичен) живот”.
Гаутам дефинира моралния живот по следния начин:
“Моралният (етичен) живот е живот, изпълнен с почтеност и пораждащ чувство за високо вдигната глава и минимум угризения на съвестта на смъртния одър.”
Дълбокото чувство на удовлетворение, както и усещането, че човек няма от какво да се срамува, е нещо, към което мнозина се стремят като основна цел в живота си.
Оттук можем да формулираме и четирите основни цели на живота:
- Щастие;
- Успех;
- Смисъл;
- Морал.
Нека разгледаме малко по-подробно всяка от четирите основни цели на живота.
1. Щастие
Първата цел на живота е постигането на щастие в хедонистичния смисъл на думата – удоволствие и наслада от живота.
Това е “приятен живот” по Селигман – живот в настоящето и стремеж към занимания, които доставят изобилие от позитивни емоции, персонално на конкретен човек.
Вкусната храна, веселата компания, смехът, игрите, приключенията, пътуванията до екзотични места, участието в приятни партита и социални събития, вълнуващият секс – това са все примери за щастлив живот в хедонистичния смисъл на думата.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Успех
Успехът е втората основна цел в живота. Мнозина искат да са успешни в своето професионално или творческо поле на изява – в кариерата, бизнеса, спорта, изкуството, науката, политиката, обществото.
Нашето общество издига успеха на пиедестал. Успешните хора са по телевизията, в новините, на кориците на списания, в сайтовете… Те получават награди, овации, възхищение… Неслучайно има и толкова много книги за успеха, издавани в многомилионни тиражи по цял свят.
Това е нещо естествено. Постигането на успехи и творческата самоизява надграждат позитивните емоции, поставят човек в “поток” и могат да осмислят живота му за продължителен период от време.
3. Смисъл
Третата основна цел в живота е смисълът.
Да постигнеш подобна цел означава да живееш живота си автентично, в унисон с личните принципи и ценности.
Смисълът в живота се крие също и в постигането на любов и хармония в отношенията с най-близките хора – семейство, партньор, деца, най-скъпи приятели.
Смисъл в живота човек открива и чрез служба на нещо – някаква голяма цел или кауза, отвъд личното щастие. Тук радосттта от живота извира от осъзнаването, че допринасяш, че си полезен на другите, че правиш света по-добър.
4. Морал
Моралът (етиката) е четвъртата основна цел на живота, свързана с отношението ни към околните хора и света като цяло.
Един човек може да е живял живота си добре – с множество приятни емоции, с реализирани сериозни постижения, с добро семейство… Дотук – чудесно!
Какво обаче, ако на смъртния си одър подобен човек изпитва тежки угризения на съвестта – че в миналото е постъпил безотговорно, непочтено, или че умишлено е лъгал, мамил, крал и по този начин е разбил нечии мечти, сърце, живот…?
За много хора ще е трудно да напуснат този свят с чувство за задоволство от един страхотно и достойно изживян живот, ако съвестта ги гризе, че са постигнали личното си щастие на гърба на чуждото нещастие.
Особености на четирите цели на живота
Ако щастието, успехът, смисълът и моралът са четирите основни цели на живота, интересно е да проследим какви са техните особености и по какво се отличават една от друга тези цели.
Може да се каже, че:
- Щастието е свързано с настоящето и като цяло е нещо субективно. Получаваме го живота си сега, в този момент. Щастието е нещо, което се определя от възприятията на всеки отделен човек.
- Успехът е свързан с миналото и като цяло е нещо обективно. Сдобиваме се с него в резултат на наши усилия, резултати и постижения в миналото и няма гаранция, че и занапред ще сме успешни. Успехът е нещо, което се определя от околните, на база на определени критерии за успех или неуспех.
- Смисълът е свързан с бъдещето и като цяло е нещо, което поне още един човек възприема субективно. Например, като родител, моите грижи за децата ми ще имат смисъл, ако имат смисъл за тях. Въпреки, че ги полагам в момента, тяхната посока е насочена към бъдещето, където нашите взаимоотношения ще израстват и развиват.
- Моралът е непреходен във времето и не е нито обективен, нито субективен. Почтеността и добродетелността са трансцедентни и са над всичко.
В резюме
Ние можем да преследваме четири основни цели на живота:
- Щастие;
- Успех;
- Смисъл;
- Морал.
И четирите цели си заслужават, а животът е най-смислен, когато те се съчетават и постигат синергично, всички едновременно.
Прочети повече: Модел PERMA за благополучие.