Един от мощните инструменти за личностно развитие е пробният период от 30 дни. Това е концепция, която взаимствах от shareware индустрията, когато можете да си свалите пробна версия на някакъв софтуер и да я тествате без ангажимент за покупка в рамките на 30 дни. Това е страхотен и изключително лесен начин да изградите нови навици.
Да си представим, че искате да придобиете нов навик, като например да тренирате за по-добра физическа форма, или пък че искате да се оттървете от лош навик, като например смученето на ракообразуващите пръчици (цигарите). Всички знаем, че да се престрашим и да започнем да се придържаме към новия навик е най-трудно през първите няколко седмици. Ако успеем да преодолеем първоначалната инерция, след това става много по-лесно.
В същото време, твърде често се въздържаме да стартираме с новия си начин на живот, защото в съзнанието си го възприемаме като трайна промяна – при това, още преди да сме започнали да променяме каквото и да е било. Изглежда ви прекалено трудно да мислите за голямата промяна и как ще се справяте с нея от днес до края на живота си, а в същото време сте силно подвластни на досегашния си навик. Колкото повече си мислите за промяната като за нещо трайно, толкова по-дълго не предприемате нищо.
Но какво би станало, ако погледнете на промяната като на нещо временно – да речем промяна за 30 дни, след което да сте свободни да се върнете обратно към старите си навици? Това не изглежда толкова непостижимо. Да спортуваме само през следващите 30 дни, след което да спрем. Да поддържаме подредено бюрото си за 30 дни, след това да спрем да подреждаме. Да четем по 1 час в продължение на 30 последователни дни, след което да се върнем обратно към телевизията.
Можете ли да го направите? Това отново ще изисква от вас дисциплина и отдаденост, но не толкова много, колкото би се изисквало при една необратима промяна. Всяко лишение ще бъде само временно. Можете да си отброявате колко дни ви остават до свободата. И поне за 30 дни, ще спечелите нещо. Не звучи толкова лошо. Можете да се справите. Това е само един месец от живота ви.
Ако наистина преминете пробния период от 30 дни, какво следва после?
Най-напред, ще сте стигнали достатъчно далеч в усвояването на нов навик, който ще можете да поддържате по-лесно в сравнение с началото.
Второ, ще прекъснете пристрастяването си към стария навик, в рамките на периода от 30 дни.
Трето, ще разполагате с 30 дневен успех зад гърба си, което ще ви даде по-голяма увереност, че можете да се справите и занапред.
Четвърто, ще получите 30 дневен опит, който ще ви даде практическа обратна връзка за това какво можете да очаквате, ако продължите напред, т.е. ще сте информирани при вземането на дългосрочно решение.
Следователно, веднъж след като завършите 30 дневния изпитателен срок, способността ви да направите навика си траен ще е чувствително подобрена. Но дори и да не сте готови за трайна промяна, можете да удължите пробния период до 60 или 90 дни. Колкото по-дълго продължи пробният период, толкова по-лесно ще ви бъде да превключите доживотно към новия си навик.
Друга полза при този подход е, че можете да го използвате, за да тествате нови навици, за които просто не сте сигурни дали искате да ги притежавате до края на живота си. Може би искате да преминете на нов хранителен режим, но не знаете дали той не е твърде рестриктивен. В този случай, преминете 30 дневния изпитателен срок и след това преценете ситуацията. Не е срамно да спрете, ако сте наясно, че новият ви навик не е за вас. Същото е, както когато си инсталирате нов софтуер на компютъра за 30 дни, след което го деинсталирате, ако не ви върши работа.
Ето няколко примера от моя живот, когато съм използвал изпитателния срок от 30 дни, за да изградя нови навици:
1. През лятото на 1993г. реших да опитам да стана вегетарианец. Нямах за цел да ставам вегетарианец за цял живот, но бях чел доста за положителните ефекти от вегетарианството върху здравето. Ето как, реших да стана вегетарианец, но само за 30 дни. По това време вече редовно спортувах и бях в прилична форма (1,80м, 78кг.), но обичайната ми храна включваше доста хамбургери.
Да стана вегетарианец за 30 дни се оказа далеч по-лесно, отколкото очаквах – мога да кажа, че изобщо не изпитах трудности и не се чувствах лишен от каквото и да е било. След седмица забелязах, че съм по-енергичен и по-концентриран и усещах мисълта си по-ясна. В края на 30-тия ден беше съвсем лесно да се придържам към вегетарианското меню. Тази промяна изглеждаше далеч по-трудна, отколкото бе всъщност.
2. През Януари 1997г. реших да стана пълен вегетарианец. Докато обикновените вегетарианци могат да консумират яйца и мляко, пълните вегетарианци не могат да ядат нищо от животински произход. Искаше ми се да стана пълен вегетарианец, но не бях обмислил как да сторя това. Как можех да се откажа от любимите ми вегетарианските омлети със сирене? Хранителният режим ми се струваше прекалено рестриктивен.
Но аз бях прекалено любопитен да опитам какво всъщност е да си пълен вегетарианец. Ето как, за пореден път опитах метода с 30 дневния изпитателен срок. В момента, в който реших да започна експеримента, откровено казано не смятах, че ще продължа след този срок.
През първата седмица отслабнах с 3,5кг, най-вече защото непрекъснато посещавах тоалетната, тъй като натрупаният млечен мукус се изчистваше от червата ми (сега разбирам защо кравите се нуждаят от четири стомаха, за да смилат храната си). Първите няколко дни се чувствах отпаднал, но след това енергията ми се повиши. Освен това усещах, че имам най-бистрия ум който съм имал някога, все едно някаква мъгла в мозъка ми бе изчезнала. Чувството бе все едно мозъкът ми е получил ъпгрейд на процесора и RAM паметта.
Но най-голямата промяна, която забелязах бе в издръжливостта ми. По това време живеех в Марина Дел Рей и често бягах по крайбрежната алея на кея на Санта Моника. Забелязах, че обичайният ми пробег от 5 километра изобщо не ме изморява и увеличих разстоянието на 7,5км, 15км, а няколко години по-късно започнах да бягам и маратон. Допълнителната издържливост повиши уменията ми по таекуондо.
Получените придобивки бяха толкова хубави, че храната, от която се отказах вече не ми се струваше толкова привлекателна. Ето как, не бе никак трудно да продължа с хранителния режим и след края на 30-тия ден и до ден днешен съм пълен вегетарианец. Това, което не очаквах след толкова дълго време на подобен режим бе, че храната с животински произход, която ядях преди вече не ми приличаше на храна, т.е. чувството за лишение отсъстваше в мен.
3. Отново през 1997г., реших че искам да спортувам всеки ден в продължение на една година. Това беше новогодишното ми пожелание за 1997г. Исках да тренирам аеробно най-малко 25 минути всеки ден, без да броя уроците по таекуондо, които вземах 2-3 дни в седмицата. Въоръжен с новия си хранителен режим, исках да вляза в още по-добра форма. Не исках да пропускам и един ден без тренировка, дори и дните, в които съм болен.
Да мисля за 365 поредни тренировки обаче бе много трудно, затова започнах с 30 дневен изпитателен срок. Не беше никак зле. След време всеки нов ден, в който спортувах поставяше нов мой личен рекорд: 8 поредни дни, 10 дни… 15 дни… Стана трудно да се откажа. След тридесет последователни дни, как можех да не тренирам на следващия ден и да не поставя нов, 31 дневен рекорд? А можете ли да си представите да се откажа след 250 дни? Нямаше начин.
След като първият месец изкова навика, останалото време през годината измина неусетно. Помня как през същата година отидох на един семинар и се прибрах у нас след полунощ. Имах настинка и бях изморен и при все това излязох да бягам в 02,00 под дъжда. Някои биха определили това за глупаво, но аз бях толкова отдаден и решен да постигна целта си, че не можех да позволя на болест или умора да ме спрат.
Успях – тренирах през цялата година без да пропусна дори един ден. Всъщност, продължих да тренирам дори още няколко седмици през 1998г. докато най-накрая реших да спра, което си беше трудно решение.
4. Още диети… След като бях пълен вегетарианец в продължение на няколко години, реших да опитам нова вариация на хранителен режим за пълни вегетарианци. Направих 30 дневни експерименти с макробиотична диета и със суровоядство. Това бяха диети, които ми дадоха храна за размисъл, но реших да не продължавам нито с една от двете.
С макробиотичната диета просто не се чувствах по-различно от преди. Специално в случая със суровоядството забелязах значителен приток на допълнителна енергия, но открих, че то изисква прекалено много време за приготвяне на храната, както и за пазаруване. Разбира се, можете просто да ядете сурови плодове и зеленчуци, но за да приготвяте интересни ястия се изисква значителен труд и време. Ако имах частен готвач, сигурно щях да продължа със суровоядството защото смятам, че то има определени достойнства.
След време направих втори опит със суровоядство, този път за 45 дни, но заключенията ми бяха същите. Ако някога ми открият сериозно заболяване като рак например, незабавно бих превключил на суровоядство, тъй като вярвам, че то е възможно най-добрият хранителен режим за оптимално здраве. През живота си никога не съм се чувствал по-добре, отколкото когато бях суровояд. Но ми бе трудно да направя тази диета практична. В Лас Вегас има два ресторанта изцяло със суровоядно меню и аз обожавам да ходя там, особено след като някой друг приготвя храната.
Така или иначе, тези 30 дни бяха успешни, защото ми дадоха нови гледни точки и познания независимо, че и в двата случая умишлено се отказах да следвам новите си навици.
Една от причините защо 30 дни са толкова важни при хранителните режими е, че през първите една-две седмици организмът преминава през процес на детоксикация и преодоляване на глада, така че едва през третата или четвъртата седмица реално можете да разберете за какво става дума. Мисля, че ако не сте били на нов хранителен режим за 30 дни, вие просто не сте разбрали за какво става дума. Всяка диета се усеща различно отвътре спрямо това, което изглежда отвън.
Методът с 30-те дни работи най-добре за ежедневни навици. Нямах успех да го приложа за навици, които се проявяват само 3-4 пъти седмично. Независимо от това, той може да работи добре и в тези случаи, ако го прилагате ежедневно през първите 30 дни, след което превключите на по-лек режим. Така правя и аз, когато започвам нова тренировъчна програма, например. Да изграждаш навик е много по-лесно на ежедневна основа.
Ето някои идеи за приложението на 30 дневния изпитателен срок:
- Да откажем телевизията: записвайте всичките си любими предавания, но не ги гледайте преди края на изпитателния срок. Веднъж моето семейство направи това и бе чудесно.
- Да откажем онлайн форумите, особено ако усещате, че се пристрастявате към тях. Това ще ви помогне да се справите с пристрастяването и ще ви даде ясна представа дали участието ви във форуми реално ви носи полза (ако изобщо носи някаква полза). Винаги можете да си наваксате след края на 30-тия ден.
- Да вземаме душ или да се бръснем всеки ден. Знам, че ВИЕ нямате нужда да изпробвате това, така че моля поканете някой, който се нуждае от подобен опит.
- Да се запознаваме с по един нов човек всеки ден. Говорете с непознати.
- Да излизаме всяка вечер. Отивайте някъде всяка вечер и се забавлявайте – това ще бъде най-интересния ви месец.
- Отделяйте по 30 минути на ден, за да почистите и подредите дома или офиса си, всеки ден. Това са общо 15 часа месечно.
- Канете някого на среща всеки ден. Освен ако коефициента ви на успеваемост е под 3%, ще имате поне една среща този месец, а е възможно дори и да срещнете бъдещата си половинка.
- Ако вече имате сериозна връзка, масажирайте партньора си всеки ден в продължение на 30 дни. Или предложете да си поделите масажите – това са по 15 масажа на човек.
- Откажете цигарите, безалкохолните, бързата храна, кафето или други нездравословни неща.
- Попълвайте личен дневник всеки ден.
- Обаждайте се по телефона на хора от семейството, на приятели или бизнес партньори, всеки ден.
- Провеждайте по 25 телефонни обаждания на ден с цел продажба, за да разработите новия си бизнес. Професионалният лектор Майк Фери прави това по 5 дни в седмицата вече две години, дори в дните, в които изнася семинари. Той казва, че този навик му е помогнал да изгради бизнес с годишен оборот 10 милиона долара. Ако проведете 9000 телефонни разговора за продажба годишно, ще направите приличен бизнес, без значение колко лоши са уменията ви за продажба. Можете да приложите този навик във всяка маркетингова сфера, като например да поставяте нови линкове към или от уеб сайта си.
- Пишете по една тема в блога си всеки ден.
- Четете по 1 час дневно по тема, която ви интересува.
- Медитирайте всеки ден.
- Научавайте по една нова дума на чужд език дневно.
- Разхождайте се навън всеки ден.
Силата на 30 дневния подход се крие в неговата простота. Ще повторя, че не се налага да си мислите, че трябва да продължите с навиците си след 30-тия ден. Мислете само за ползите, които ще получите по време на тези 30 дни. След края на изпитателния период направете оценка на ситуацията. Със сигурност ще израстнете в професионален или личностен план, дори и ако навикът ви е бил съвсем временен.
Та, опитайте с изпитателния срок. Аз вече съм си поставил нова цел – да бягам или карам колело поне 25 минути дневно или да катеря планината поне 60 минути дневно, всеки ден в продължение на 30 дни. Времето в Лас Вегас е страхотно – съвсем подходящо да се върна към заниманията си на открито.
Прочети повече: Петте универсални закона за успех в бизнеса на Бърг и Ман.