Да намериш мечтаната работа не е лесно. Иска се да направиш точно определени неща, които само ти и никой друг може да направи.
Тези неща не се свеждат единствено до съставянето на въздействаща автобиография или до оставянето на добро впечатление по време на интервю за работа.
За жалост, на пазара на труда има много хора, които разчитат на “връзки”, на случайности, на късмет и на какво ли още не, но не и на себе си.
Затова и хората, които не могат да намерят мечтаната от тях работа, са много.
Ще споделя с теб три сигурни начина да не намериш работата, за която мечтаеш.
1. Нямаш отговор на въпроса “Кой съм аз?”
Когато нямаш отговор на въпроса “Кой съм аз?”, не разполагаш с ясна представа коя работа ти подхожда повече и коя по-малко.
“Кой съм аз?” Трудно се стига до обективен отговор на този въпрос, но не е невъзможно. За да може човек да се самоопредели, му е нужно да събере информация за самия себе си.
Опитай следните начини:
- Направи преглед на твоите ценности в живота, на твоите вродени таланти, на знанията, уменията и качествата си.
- Сравни се с твои приятели, колеги, състуденти, съученици. Потърси обратна връзка от част от тях, като ги помолиш да ти кажат как те самите те преценяват.
- Наблюдавай какви са реакциите на хората, с които общуваш и работиш, когато говориш или правиш нещо.
2. Не знаеш за каква работа мечтаеш
Когато не знаеш каква работа би жежал истински да работиш, резултатът е, че се луташ и губиш време, пари и напразни надежди.
Например, хиляди млади хора учат “нещо”, което не им допада. Това е чиста загуба на време и средства. Това не ги доближава до откриването на желаната от тях работа. По-скоро ги отдалечава.
Един изпитан начин да откриеш мечтаната от теб работа е да си отговориш на важния въпрос “Какво ми харесва да правя?”
Опитай. Задай си въпроса “Какво ми харесва да правя?” и най-важното – дай отговор на този въпрос. Отговорът ще те насочи към типа работа, за която мечтаеш.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Не вярваш в принципа, че никой няма да ти помогне, ако сам не си помогнеш
Ако не вярваш в принципа, че никой няма да ти помогне, ако сам не си помогнеш, резултатът е, че не правиш нищо за собствената си мотивация, не провяваш борбеност, придържаш се към поведение на пасивност, вместо поведение на проактивност.
Кой работодател ще те вземе на работа, след като забележи подобна апатичност?
В заключение
Разбери кой си, узнай какво е това, което дълбоко те вълнува като вид работа и сам се мотивирай, за да намериш подобна работа.
Ти можеш да откриеш мечтаната работа, но само ако истински го пожелаеш.
Прочети повече: Теория за кариерата на Сюпър.