Защо служителите не работят добре и не правят това, което ръководителят иска? Това е важен въпрос, a oтговорът му касае пряко както служителите, така и мениджъра.
Най-напред, защо касае служителите? Защото служителите, които не оправдават очакванията на своя ръководител, получават редица негативи – упреци за несвършената работа, намаляващо доверие, по-ниско възнаграждение, неясна перспектива за професионално развитие.
Същевременно, в неизгодна позиция е и ръководителят. Когато служителите не работят добре, това влияе на успеваемостта на техния мениджър, а ако той има пряк шеф над себе си, доверието от негова страна намалява. От това едва ли има нещо по-лошо за един ръководител.
Защо служителите не работят добре?
Ако попитаме някой разочарован мениджър, ще чуем отговори от типа:
- Служителите ми са некомпетентни;
- Служителите ми не са мотивирани;
- Служителите ми не са инициативни;
Възможно е това да е точно така.
Но нека да помислим и от друга гледна точка. Дали не е възможно служителите да не работят добре, просто защото не знаят какво точно се иска от тях?
Възможно е. И се случва всеки ден.
Установено е, че трите основни управленски причини защо служителите не работят добре са:
- Ръководителят не поставя цели;
- Ръководителят не подава обратна връзка, не оценява и не възнаграждава;
- Ръководителят не обучава и не наставлява.
В една организация, наличието дори само на една от тези три управленски причини е сериозно основание служителите да не работят добре.
Нека разгледаме трите основни управленски причини малко по-подробно.
1. Ръководителят не поставя цели
Целта не е работната задача (“Твоята работа е да правиш това и онова”), а онова конкретно състояние на нещата, което следва да се постигне в резултат на работата, която се извършва.
Когато служителите работят без цел (или цели), е много лесно да се получи разминаване между очакванията на ръководителя към работата на служителите, от една страна, и самите служители, които не знаят какви са очакванията на ръководителя, тъй като той не им е поставил конкретни цели, от друга страна.
В подобна ситуация е естествено ръководителят да е недоволен от служителите и да ги упреква, че не работят добре. Проблемът обаче се корени в него самия, тъй като той не е определил една или повече цели на служителите си.
Най-добрият начин да се поставят цели на служителите е по правилото SMART.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Ръководителят не подава обратна връзка, не оценява и не възнаграждава
Когато ръководителят казва: “Искам да работите така, както трябва!”, но не уточнява “как трябва”, е логично служителите да не как точно да вършат работата си и да не работят достатъчно добре.
Освен това, когато ръководителят не уточнява “какво следва” от изпълнението на работата (признание, възнаграждение или др.), както и от неизпълнението на работата (порицание, наказание или др.), нормално е служителите да не правят това, което той очаква от тях.
В случая, става дума за несистематичен подход на ръководителя в подаването на обратна връзка, както и при оценяване и възнаграждаване на усилията на хората.
Или, в подобни ситуации проблемът отново е в ръководителя.
3. Ръководителят не обучава и не наставлява
Не е достатъчно да отправиш забележка на служител, че не работи добре. Забележката не е обучение, нито наставление, нито съвет.
Служителите се нуждаят от подходящи знания и умения, за да се справят добре с работата, която се изисква от тях. Тези знания и умения се придобиват по линия на тяхното собствено образование и практически опит, но така също и чрез обучение и наставничество от страна на техния ръководител.
Или, както и по-горе, и тук проблемът отново е в ръководителя.
В резюме
Когато служителите не работят добре и не правят това, което ръководителят очаква от тях, трябва да се види каква е основната причина.
Много често тя е управленска, и по-конкретно:
- Ръководителят не поставя цели;
- Ръководителят не подава обратна връзка, не оценява и не възнаграждава;
- Ръководителят не обучава и не наставлява.
Трите основни упраленски причини са добра отправна точка в търсенето на варианти за подобряване на ситуацията.
Прочети повече: Трите тайни на Едноминутния мениджър.