Иновативните организации са децентрализирани, неформални, с минимален брой йерархични нива и много по-често с обща, отколкото със специализирана насоченост. Те притежават култура, която цени независимото мислене, поемането на риск и усвояването на нови знания.
Иновативните организации са толерантни към провалите и ценят различията. Силно застъпена е откритата комуникация, а между хората съществува силна степен на доверие и уважение.
В частност:
1. Иновативните организации имат визия
Организациите с визия ценят и използват по-добре креативните таланти на хората. Когато една организация притежава визия, тя се фокусира върху дългосрочните си цели и резултати. Истинската визия е способността от нищото да се създаде бъдещето. Всички организации имат минало, имат история. Организациите с визия притежават способността да създадат или оформят своето бъдеще без да са ограничени от нещата, които са се случвали от миналото до този момент.
Организациите с визия не преценяват дали нещо ще работи и ще дава резултати в бъдеще спрямо това, което е работило и е давало (или не е давало) резултати в миналото. Парадоксално, но това се балансира от способността на тези организации да учат от опита. Това означава, че организациите с визия търсят бъдещето си като ползват натрупания опит, но без този опит да им диктува и предопределя какво да правят.
2. Иновативните организации се променят защото виждат, че са възможни по-добри начини за работа, а не защото трябва да се променят
Иновативните организации са в състояние непрекъснато да се променят по един фокусиран и в същото време – гъвкав начин. Те са тласкани напред от настоящето, стимулирани от непреодолимата визия за бъдещето. Има огромна разлика между това да създаваш своето собствено бъдеще и това да реагираш на бъдещето, което в един хубав ден неочаквано те „удря” точно в десятката. Твърде често (в обикновените организации), на промяната се гледа като на последната възможност да се спаси положението.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Иновативните организации са винаги в търсене на нови продукти, нови пазари и нови начини за работа
Иновативните организации познават добре клиентите си и непрекъснато се учат от тях, като използват най-взискателните си клиенти за стимулиране на собствените си иновации и конкурентоспособност. Иновативните организации са непрестанно ангажирани в мислене и действия, които директно или индиректно се отразяват на бъдещата им работа.
4. Иновативните организации предпочитат съдържанието пред формата
Организационните култури, ориентирани към резултатите винаги ще са по-креативни. Културите, които поставят формата пред съдържанието, където следването на правилата и придържането към вече установените работни процеси е по-важно отколкото откриването на правилните решения и действия, са проклятието за всяка креативност и иновация.
Креативността и иновациите съществуват във всякакви култури, но са в разцвет при онези от тях, които вкарват идеите в работа, а не при онези, които ги задушават чрез придържане към официалните правила за работа.
Следователно, иновативните организации са „стягащо-отпускащи” организации: „стягащи” по отношение на крайните резултати от успешната работата, но „отпускащи” по отношение на начините, по които се постигат тези крайни резултати.
5. Иновативните организации вграждат креативността и иновациите в самите себе си
Когато един проблем се нуждае от разрешение, стандартният подход в иновативните организации е: „Как можем да направим това по-креативно?”. Креативността се насърчава както явно, така и (което е по-важното) скрито. Мениджърският екип знае как да постъпи, когато при него се появи служител с нова идея. Мениджърите оказват подкрепа и отдават нужното признание на креативния темперамент.
Креативните личности се използват за пример. За иноваторите непрекъснато се разказват легенди. На креативността не се гледа като на прерогатив на няколко „богоизбрани” личности, напротив – съществува очакването, че всеки може да бъде креативен в своята област.
6. Иновативните организации имат организационни структури, които са построени много по-често на екипен, а не на йерархичен принцип
Креативността често се разглежда като качество, присъщо на индивидите. Ние идеализираме креативните личности, които с помощта на брилянтни идеи стигат до иновативни решения. Също така, понякога ние казваме, че познаваме креативни екипи, но обикновено това означава, че тези екипи имат в състава си няколко креативни личности с власт или влияние вътре в екипа. Иновативните организации вярват, че е напълно възможно една креативна личност да даде максимума от себе си – и при това да работи в екип!
7. Иновативните организации предпочитат откритата комуникация пред формалните процедури и процеси
Организациите, които обменят информация, и в които хората са наясно какво се случва отвъд непосредствените им работни задачи, по правило ще бъдат по-креативни.
Свободната обмяна на информация тече по всички нива на организацията. Комуникационната практика в подобни организации позволява изразяването на отделната личност, намалява влиянието или игнорира традиционните структури, минимизира бюрокрацията, ускорява неформалните групови интеракции и подкрепя достъпа на проектните екипи до хората и до организационните ресурси.
8. Иновативните организации не персонализират конфликтите
Всъщност, иновативните организации предпочитат интелигентното несъгласие пред пасивното съгласие, тъй като първото предполага по-задълбочено разбиране на проблемите отколкото второто. Когато има несъгласия в хода на креативния процес, те обикновено са несъгласия между идеи, а не между хора.
Това е много различно схващане от конвенционалната бизнес среда, в която несъгласията са политически и персонализирани по своята природа. В креативната среда вирее чувството на партньорство, защото хората са фокусирани върху проблема или проекта, а не толкова върху самите себе си.
9. Иновативните организации се фокусират върху това кого познаваш, както и върху това, което знаеш
По-голямата част от работата в иновативните организации се върши с помощта на взаимоотношенията. За своята креативна сила организациите разчитат основно на взаимоотношенията, а не толкова на структурата. Такива организации по своята същност приличат на „нервна система”.
10. Иновативните организации ценят индивидуалността и разнообразието
Различните типове на личността и културните особености на хората предполагат пъстра картина, която се взема предвид и се цени в иновативните организации. Тези организации ценят факта, че хората с тяхното разнообразно минало могат да виждат различни аспекти на един и същи проблеми или решения. Чрез търсене на разликите, те увеличават възможността за появата на нови идеи и връзки между хората. Вместо да се опитват да вместят всички хора в някакви рамки, иновативните организации ценят високо възможността да разполагат с различни и разнородни служители.
11. Иновативните организации насърчават забавленията на работното място
Когато в организациите има креативност, хората са ангажирани, оживени, съпричастни и овластени да мислят. Креативността е активен процес. Някои корпоративни култури работят с предпоставката, че ако хората се смеят, забавляват се или се наслаждават на работата си, то това не е работа и подобни поведения следва да се преустановят незабавно. Във всички случаи, няма да забележите особено креативно мислене в случаите, когато забавата или играта в работата липсват.
12. Иновативните организации възнаграждават любопитството
В тях е ниска толерантността към мениджъри, които казват (или заставят): „Просто направи това, което ти се казва”, „Ние винаги работим по този начин” или „Не съм те наел на работа, за да мислиш”. Да работиш по-умно се цени повече от това да работиш по-упорито.
13. Иновативните организации не вярват в универсалните решения
Какво се случва с хората, които са високо платени в организацията си за познанията, които притежават – позволява ли им се да се чудят и да обмислят нещата или от тях се очаква винаги да знаят „правилния” отговор? Типичната организация възнаграждава служителите си за тяхната способност веднага да дават правилните решения. Иновативната организация предоставя на хората си възможности за творчество, като им осигурява физическа и психологическа среда за размисъл.
Такава организация вярва, че има много начини да се стигне до дадено решение. Повечето професионалисти са учени на това, че във всяка ситуация има само един правилен отговор, но иновативните организации знаят, че са възможни множество отговори на всеки един конкретен въпрос.
14. Иновативните организации насърчават хората да се противопоставят на правилата
Те вярват, че хората трябва да „клатят” лодката и да търсят радикалните промени. Техните служители се гордеят с това, че са различни. Има нещо силно мотивиращо в това да нарушаваме правилата, с които не сме съгласни и да „прецакваме” системата, особено ако носим със себе си бизнес идея със значителна ценност за нашата организация.
Всички компании обичат да се хвалят с революционните обрати в своята култура (когато тези обрати са сработили) и да ги сочат за светъл пример за подражание на здраво работещите, интелигентни служители. Тъжното в цялата работа е, че тези усилия са изключение от правилото и изискват невероятна смелост, постоянство и голяма доза късмет, за да проработят. Повечето компании изпитват страх и се стремят да предпазят служителите си от лудите идеи, които могат да им дойдат наум.
15. Иновативните организации толерират грешките
Креативността преобладава най-вече в организации, които могат да поемат разумен риск и гледат на грешките като на част от креативния процес. Те осъзнават, че някои от креативните инициативи няма да успеят. Те са елиминирали непродуктивните негативни реакции към тези типично човешки грешки, така че да не се превръщат в омаломощаващи, бюрократични спирачки на организационния растеж.
Това не означава, че креативните организации са длъжни да толерират глупаците (хора, които повтарят едни и същи грешки няколко пъти), а по-скоро че трябва да правят разлика между глупаците и иноваторите, при това осъзнавайки, че двете групи хора често имат сходно поведение.
16. Иновативните организации избягват наказанията
Ако една организация има култура, която цени креативността, последната ще съществува. Ако една организация наказва креативността, тя ще отсъства или ще е скрита. Най-лошото нещо, което може да се случи на човек, който си е подал главата над парапета и е поел отговорността за определен креативен процес, е да бъде незаслужено критикуван в случай на провал.
Когато хората се страхуват, обикновено те се затварят в себе си и започват да вършат безопасни неща, такива, каквито им е казано да вършат – нито повече, нито по-малко от това. Манталитетът на „следване на правилата” взема връх винаги, когато хората чувстват, че трябва да внимават какво правят и да избягват да бъдат „заловени” да правят нещо, което не са им казали изрично да правят. Креативността изисква свобода. Свободата и страха от наказания не могат да съществуват на едно и също място.
17. Иновативните организации позволяват храбрите мисли и действия, времето за инкубиране на идеи, отвореността към съзерцанието и всички останали понякога странни поведения, които разкриват различно, креативно разсъждение
Ако наблюдавате работна среда, в която хората подлагат на съмнение съществуващите мисловни модели, поемат рискове, не се страхуват да загубят, не се блъскат в множество процеси и забрани, имат мощна визия за бъдещето и подкрепят взаимно помежду си креативното поведение, тогава е много вероятно да сте открили една креативна и иновативна организация.
Прочети повече: Десетте вида иновации на Доблин.