Какви са шансовете ни да спечелим милиони? Какви са шансовете ни да открием истинската любов? Изобщо – какви са шансовете ни да постигнем в живота онова, което желаем?
Шансовете да постигнем в живота онова, което искаме са налице, но за целта е нужно да привлечем късмета на своя страна.
Как по-успешно да привличаме късмета? Отговор на този въпрос дава концепцията за 11 ключа към късмета. Нека я разгледаме.
11 ключа към късмета
Концепцията за 11 ключа към късмета е дело на Даниел Алман – психолог и експерт по личностното развитие от Франция, който я предлага в книгата си “11 ключа към истинския късмет” през 2006 г.
Алман подчертава, че късметът не е просто сляп шанс, случайност, съдба или предразположение, което носим завинаги в себе си. Напротив – късметът е черта на характера, която се придобива и развива.
Някои хора изграждат късмета в детството си, други в зряла възраст. Няма граници за достигнането му. Всички ние разполагаме с потенциал за късмет, но девет от десет души не знаят как да стигнат до него.
Късметлиите прилагат, без да си дават сметка за това, определени мисловни и поведенчески навици, които прокарват пътища до феномена “късмет”. Чрез прости за усвояване навици всеки може да привлече повече късмет в живота си.
Даниел Алман откроява 11 ключа за “отключване” (привличане) на късмета:
- Дайте свобода на въображението си да подхранва мечтите и очакванията ви.
- Предпочетете оптимизма.
- Доверете се на личните си стремежи.
- Култивирайте тайния глас на интуицията си.
- Бъдете отдадени 100% на това, което вършите.
- Не се тревожете за мнението на другите.
- Използвайте ефикасно възможностите на мисълта.
- Не мислете никога за провала.
- Подсигурете практическата страна на действията си.
- Намерете средства да действате ефикасно.
- Засилете възможностите си за спонтанно действие.
Всички тези единадесет способа за привличане на късмета са взаимно свързани. Те биха проявили своя пълен потенциал, когато се прилагат във взаимодействие, с други думи – всички заедно.
Очевидно, оптималният ефект няма да се появи изневиделица, още на същия ден, а постепенно. С постоянни тренировки 11-те ключа към късмета доближават човека до реализиране на благополучни явления.
Да разгледаме по-подробно всеки от 11-те ключа към късмета.
1. Дайте свобода на въображението си да подхранва мечтите и очакванията ви
Твърде много хора си забраняват да мечтаят или фантазират за най-доброто, което би могло да им се случи.
Това се превръща в такъв навик, че те са убедени, че нямат нито въображение, нито креативност, в резултат на което никога не прибягват до въображението си, тъй като се смятат лишени от такова.
Причините за подобен отказ от мечти за живота са много, но основните са две – или в ранна детска някой е убедил тези хора, че мечтите не водят до нищо, освен до загуба на време, или някой им е повторил хиляда пъти, че да се мечтае е рисковано и опасно, защото неизбежно ще последва разочарование или страдание.
За да избегнат разочарованието, много хора спират да мечтаят. Това е пагубно по отношение на привличането на късмета, тъй като ако човек започне да се ограничава, той се ограничава цял живот и сам се отказва от правото си да стане това, което някога е мечтал.
Ето защо, първият ключ към привличане на късмета е да подхранваме мечтите и очакванията си, за да се превърнат те в реалност. Докато правим това не бива да забравяме, че мечтите са продуктивни само, ако се изразяват чрез действия.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Предпочетете оптимизма
За много хора песимизмът е знак за трезвост и реализъм. Нерядко за тях оптимизмът е синоним на наивност, присъща на несериозните хора, които се залъгват с илюзии.
Но за да имаме късмет в живота, какви трябва да сме – песимисти или оптимисти? Достатъчно е да премислим практическите последствия от едното и другото и отговорът ще се наложи от само себе си.
Ако мислим песимистично, то единственото бъдеще, което ни е отредено, е гарантирано разочарование и провали. Логично, след като единствената перспектива, която имаме към света е, че всичко ще върви само на зле.
Но при положение, че сме песимисти, как бихме могли изобщо да сме проактивни и съзидателни, да осъществяваме амбициозни планове и да постигаме високи резултати? Това би било невъзможно.
Сега да си представим, че сме пълни с ентусиазъм и оптимизъм. Вярваме в бъдещето и в себе си, с силата на инициативността и креативността. Изхождаме от принципа, че колкото повече действаме, толкова повече ще увеличаваме шансовете си за успех, т.е. ще привличаме късмета.
Очевидно в такъв случай нашата съзидателност и мотивация ще бъдат свободни и доведени до максимум. Ще имаме планове, ще се гмуркаме в живота и да гледаме ведро на реалността, с постоянство и енергия. Няма да пропуснем нито една възможност, която ни предостави животът.
Ето защо, вторият ключ към привличане на късмета е да изберем оптимизма пред песимизма. Тогава късметът ще бъде по-често на наша страна.
3. Доверете се на личните си стремежи
Кое е по-добре – да се вслушваме в гласа на разума и на общоприетите схващания, които са ни втълпени, или да слушаме сърцето си, т.е. собствените ни най-искрени желания?
Например, трябва да избираме професия, любовта на живота си или къде да живеем. Кого да последваме – разума или сърцето?
Да предположим, че гласът на разума предопределя житейските избори, които правим. Що се отнася до професията, безсмислено е да се колебаем – трябва да станем банкер, нотариус, аптекар или крупен бизнесмен. Половинката ни следва да е от богат род, сериозен/сериозна, да мисли много за работа и малко за развлечения. Ще трябва да живеем в къща извън града, на тишина и спокойствие, и да се храним единствено със здравословни неща, препоръчани от личния лекар.
Подобен живот, макар уреден и стабилен, нерядко е стерилен и скучен. При живот, в който всичко се прави в името на това, което повелява разумът, е лесно след време да изпаднем в униние или депресия. При това положение би било трудно да проявяваме висока креативност, въображение, мотивация и предприемчивост, а без тези неща трудно бихме могли да привлечем късмета на наша страна.
Ето защо, третият ключ към привличане на късмета е да се доверим на личните си стремежи, т.е. на спонтанната си интуиция. Тя не е гаранция за успех, но ще ни даде увереност, че живеем живота си по свой начин, който сами избираме, за да постигнем целите и мечтите, които най-много ни допадат.
4. Култивирайте тайния глас на интуицията си
Интуицията е чувство, впечатление или убеждение, което се налага спонтанно в съзнанието ни без да се замисляме.
Интуицията може да се отнася до бъдещето, до резултат от действие, до истинската природа на някой човек, до решението на даден проблем, до развитие на взаимоотношенията… до много и различни неща. Следователно, интуицията ни подава изпреварващам информация, без видими рационални причини.
Често се казва, че жените имат по-развита интуиция от мъжете. Това не е достатъчно точно! По-скоро, жените използват повече интуицията си за разлика от мъжете, които са научени да мислят строго логично и рационално, дори когато става дума за нещо напълно алогично и ирационално.
Даниел Алман обръща внимание, че в интуицията няма нищо ирационално. При нея става дума за особено точно знание, което придобиваме несъзнателно. Без да осъзнаваме, нашият мозък регистрира смайващо количество информация, близо десет пъти повече от тази, която възприемаме съзнателно, и подобна информация мозъкът запечатва и превръща в полезни квазирефлекси. Мозъкът складира, класира и създава връзки между тази информация и на това се дължи фактът, че понякога знаем много неща, без дори да предполагаме, че ги знаем.
Ето защо, четвъртият ключ към привличане на късмета е да култивираме тайния глас на интуицията си, т.е. да се научим да се вслушваме в него и да му се доверяваме. Когато интуицията е в несъгласие с разума, по-добре е да се вслушаме в нея. В повечето случаи няма да съжаляваме.
5. Бъдете отдадени 100% на това, което вършите
Основната пречка, която хората срещат при реализиране на своите мечти е не толкова липсата на пари, злонамерени действия или непредвидими събития, а неспособността за довеждане на плановете до успешен край.
Подобна неспособност обичайно се подхранва от съмненията, които изпитваме в собствените си възможности, които ни пречат да изживеем това, за което мечтаем.
Твърде честото умуване дали сме способни и дали имаме нужната компетентност, или пък нямаме, в определен момент се превръща в самоосъществяващо се пророчество и накрая всичко това се превръща в една огромна спирачка за осъществяване на плановете ни.
Ето защо, петия ключ за привличане на късмета е да сме отдадени на 100% на това, което вършим – състояние в психологията, известно като “поток”. Така можем да неутрализираме лошия навик да размишляваме над себе си и над причините за неуспеха ни.
6. Не се тревожете за мнението на другите
Много хора се тревожат прекалено за мнението на другите. Но дори и околните да им мислят само най-доброто, никой не е на тяхно място. Никой не мисли и не чувства като тях.
Ако се тревожим прекомерно за мнението на другите, просто губим контрол над живота си. Започваме да живеем съобразно другите, а не със себе си и за себе си. Това далеч не е най-добрият, нито най-сигурният начин да привлечем късмета.
Ако попитаме сто души как трябва да постъпим в някаква сложна ситуация, вероятно ще получим сто различни отговора. И нищо няма да постигнем! Ако мнението на другите се различава от нашето, това ще породи в нас съмнение, което само ще расте и все повече ще ни сковава.
Поради тази именно причина никога не трябва да се съобразяваме с мнението на другите, счита Даниел Алман. Освен при едно изключение – когато спонтанно и твърдо се присъединяваме към мнението, което ни се предлага, независимо дали сме го искали или не.
Ето защо, шестият ключ за привличане на късмета е да не се тревожим за мнението на другите. По-правилно е да избираме и правим това, което чувстваме, че е правилно и полезно за нас самите.
7. Използвайте ефикасно възможностите на мисълта
Една от най-сериозните пречки пред привличане на късмета е неефикасното мислене. Под “неефикасно мислене” Даниел Алман разбира мислене, което спъва човека и поражда съмнение.
Например, може да имаме интересна бизнес идея, реализирането на която ще доведе до осъществяване на мечтите. Изведнъж в ума нахлуват дестабилизиращи въпроси от типа на “Ще бъда ли способен да се справя?”, “Дали няма да се проваля?” и “Дали няма да фалирам и да изгубя всичко?”.
Подобни въпроси, сами по себе си, са полезни за анализ на текущата ситуация, но ако мислим основно върху тях, трудно ще се заредим с креативност, мотивация и упоритост. Неефикасната мисъл парализира съзидателността, инициативността и действието.
Ефикасната мисъл има точно обратния ефект. Тя подтиква към действие. С нейна помощ развиваме нашата проактивност и търсим решение на проблемите.
Ефикасната мисъл е мисълта на съзиданието, действието и успеха. Но как да я продобием? Даниел Алман съветва да свикнем да си задаваме въпроса “Какво трябва да направя, за да се получи?” И да мислим само за това.
Ето защо, седмият ключ за привличане на късмета е да използваме ефикасно възможностите на мисълта. Постепенно по този начин ще се превърне в наш навик да използваме ума си за действие, действие, действие.
8. Не мислете никога за провала
Човешкият мозък е особено чувствителен към заобикалящата го среда. Прекарваме само един-два часа в болница и ето, че си тръгваме в мрачно и подтиснато настроение. Или, излизаме на среща с духовит стар приятел и след това се чувстваме весело и леко.
Начинът ни на мислене формира нашата нагласа, а тя на свой ред предопределя нашите действия. Ако чрез всичко, което ни заобикаля – хора, събития, информация и др. програмираме мозъка си за негативно мислене, обикновено ставаме пасивни.
Ето защо, често когато изникне интересна идея или възможност, която да развием, Без да си даваме сметка започваме несъзнателно да мислим защо и как тя няма да стане. “Много е трудно!” “Ужасно е сложно!” “Това е невъзможно!” Подобни мисли за провал нахлуват в главите ни, те трупат представи за все по-страшни бедствия и въображението ни блокира.
Как да се научим да мислим действено и резултатно? Даниел Алман съветва при всеки проблем, който възниква, да се постараем да си представим всички решения за преодоляването му и да се съсредоточим само върху това, гледайки с надежда и вяра в бъдещето.
Ето защо, осмият ключ за привличане на късмета е да не мислим никога за провала. Така ще развием естествен навик да мислим за успеха, не за провала.
9. Подсигурете практическата страна на действията си
Очевидно е, че проект или инициатива, които реално са неосъществими, са обречени на провал. Затова, преди да действаме, следва да се уверим, че това, което сме решили да предприемем, е постижимо.
Как да разберем дали едно действие е постожимо или не? Като умоваме с часове, дни, седмици? Със сигурност не! Прекалено дългите съмнения водят до колеблива духовна нагласа, което внушава още повече колебания и песимистични перспективи.
Ето защо, деветият ключ към привличане на късмета е да подсигурим практическата страна на действията си.
Нужно е да търсим отговора във фактите и действителността. Единствено те са надеждни, тъй като са безспорно доказателство за това кое е осъществимо и кое – не.
Също така, трябва да се обръщаме за помощ към хора, които са имали сходни проблеми на нашите и вече са минали по същия път, имат дълъг опит, правили са проучвания. Тези експерти могат да премахнат съмненията ни и да ни покажат ясно правилния път.
10. Намерете средства да действате ефикасно
За да ни се усмихне късметът, независимо от естеството и мащаба на нашите планове, трябва да освободим ума си, да мобилизираме всичките си възможности и да се посветим главно и единствено на действията, нужни за постигане на резултата, към който се стремим.
В живота не всичко тече по предварително установения план. Възникват всякакви тревоги и грижи – финансови, семейни, междуличностни, здравни, административни, които отклоняват вниманието ни от действията, които вършим. Това влияе негативно на нашата ефективност.
Ето защо, десетият ключ към привличане на късмета е да намерим средства да действаме ефикасно.
Нужно е да създадем такава организация на работата си, че да я направим възможно най-ефективна. Това често ще изисква да изберем подходящата среда и обкръжение, в което да работим, както и да съберем нужните финансови средства, за да действаме.
В повечето случаи, когато мислим за действието, ще намерим и правилния път за неговото осъществяване.
11. Засилете възможностите си за спонтанно действие
Този единадесети и последен ключ към привличане на късмета е най-важният, най-решаващ и най-необходим, според Даниел Алман, за оползотворяване на нашия потенциал (капитал) от късмет.
Каква е главната причина хората да не оползотворяват своя потенциал от късмет? Некомпетентността? Липсата на средства? Нереалистичните желания?
Нищо подобно! Алман посочва, че хората не постигат желаното поради съвсем друга причина – те не вярват в себе си достатъчно продължително време, за да кацне късметът на рамото им.
С други думи, те предварително се отказват, без в действителност да са опитали късмета си, или спират по средата на пътя, убедени, че никога няма да постигнат целта си. Това, което им липсва, е постоянство.
Ако имаме идея, проект, желание или стремеж, които искаме да видим сбъднати и сме се уверили, че това е нещо наистина осъществимо, от критично значение е да действаме, действаме, действаме, с твърдо постоянство и без да се отказваме, освен само ако низ от факти не ни покажве, че не сме на прав път.
Даниел Алман отбелязва:
“Никой малшанс не устоява на активните жени или мъже.”
Когато превърнем действието – спонтанното и конструктивно действие – в наш приоритет, късметът ще ни служи вярно. Просто трябва да действаме спонтанно, без много да мислим, без да разсъждаваме, без да умуваме, и много скоро тази техника ще стане за нас естествено действие.
И резултатите ще ни изненадат.
В резюме
Даниел Алман вярва, че късметът не е просто случайност, съдба или предразположение, което носим завинаги в себе си, а е черта на характера, която се придобива и развива.
За да привлечем повече късмет към живота си, Алман предлага 11 съвета:
- Дайте свобода на въображението си да подхранва мечтите и очакванията ви.
- Предпочетете оптимизма.
- Доверете се на личните си стремежи.
- Култивирайте тайния глас на интуицията си.
- Бъдете отдадени 100% на това, което вършите.
- Не се тревожете за мнението на другите.
- Използвайте ефикасно възможностите на мисълта.
- Не мислете никога за провала.
- Подсигурете практическата страна на действията си.
- Намерете средства да действате ефикасно.
- Засилете възможностите си за спонтанно действие.
Прочети повече: Житейски принципи на Далио.