Проблемът с ангажираността на служителите е сериозен.
Например, скорошно проучване на Gallup показва, че само 13% от служителите се чувстват ангажирани на работните си места, което означава, че останалите 87% от служителите не са ангажирани – безучастни са или са активно неангажирани.
Всичко това се отразява директно на ефективността, на микроклимата, на фирмените резултати.
10 фактора, които определят ангажираността на служителите
В презентация на тема “Какво трябва да знаеш за ангажираността на служителите” експертите от OfficeVibe.com показват които са най-важните фактори за изграждане на фирмена култура, ориентирана към силна ангажираност на служителите.
Десетте фактора, които определят ангажираността на служителите, са:
- Отношения с мениджъра;
- Щастие;
- Уелнес;
- Хармония с фирмените ценности;
- Удовлетворение на работното място;
- Взаимоотношения между колеги;
- Обратна връзка;
- Признание;
- Развитие;
- Посланичество.
Нека видим по-подробно кои са 10 стълба, които определят ангажираността на служителите.
1. Отношения с мениджъра
Проучванията показват, че три четвърти от хората, които напускат работа го правят заради прекия си ръководител и това се случва в случаите, в които взаимоотношенията между двамата не са добри. Връзката между мениджър и служител е от критична важност за ангажираността.
Отношенията между мениджър и служител могат да се подобрят чрез:
- Наставничество (коучинг) от мениджъра;
- Регулярна обратна връзка от мениджъра;
- Предоставяне на възможности за развитие.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Щастие
Щастливите служители са по-производителни служители.
Докато това не е много, все пак щастливите служители са и по-съпричастни и ангажирани към процесите във фирмата. Те се отнасят по-добре спрямо колегите си и са по-грижовни към клиентите.
Усещането за щастие може да се увеличи чрез:
- Уважение;
- Включване на служителите в раждането на идеи;
- Проява на искрена грижа.
За да са щастливи служителите е важно да им бъде показано какво може да ги направи по-щастливи на работните си места. Мениджърът може да помогне на служителите си да открият области на стрес от работата, които да неутрализират, както и области, които им носят радостни усещания, на които да се акцентира.
3. Уелнес
Грижата за здравето и благополучието на служителите увеличава тяхната ангажираност към работата. Много компании обаче не оценяват връзката между уелнеса и ангажираността.
Усещането за повече уелнес в живота на служителите може да се увеличи чрез:
- Насърчаване на разходките и раздвижването;
- Здравословна храна или закуски в офиса;
- Карта за фитнес зала.
Колкото повече служителите са в добра физическа форма и имат здравословни хранителни навици, толкова по-енергични и производителни ще са те.
4. Хармония с фирмените ценности
Начинът, по който служителите успяват да изравнят своите лични ценности с ключовите фирмени ценности оказва директно влияние върху ангажираността, ефективността и резултатите им от работата.
Ето защо е така важно във фирмата да се назначават “правилните хора” – не само според техническата им компетентност (знания, умения, опит), но и според отношението им към философията на работа във фирмата. Служителите трябва да подхождат на фирмената култура и обратното.
Напасването към фирмените ценности може да се подпомогне чрез:
- Периодично напомняне за фирмените ценности;
- Вдъхновяваща фирмена мисия;
- Яснота по визията и дългосрочните фирмени цели.
5. Удовлетворение на работното място
За по-силната ангажираност и съпричастие на служителите допринася откритата комуникация и честните взаимоотношения.
Проблемите в работата не бива да се замитат под килима. Към тях мениджърът следва да подхожда проактивно и да търси обратна връзка от служителите за възможни тесни места в работата, които да са предпоставки за неудовлетворение.
Мениджърът не бива да се притеснява да води разговор със служителите си за това какво би ги направило по-щастливи и удовлетворени на работа. Например, оправдават ли се техните очаквания от фирмата, длъжността или заплащането, знаят ли към кого да се насочат, ако имат нужда от някакво съдействие и т.н. Колкото по-открити и честни са нещата, толкова по-добре.
За по-високото удовлетворение на работното място допринасят:
- Справедливото заплащане;
- Подпомагането на служителите;
- Яснота по ролята на служителите и резултатите, които се очакват от тях.
6. Взаимоотношения между колеги
Според проучване, взаимоотношенията между колегите и степента на социализация между тях е доказано силен фактор за удовлетворение на работното място и извън него. И обратното, ако един служител бива игнориран на работното си място, това се отразява изключително лошо на ангажираността и ефективността му в работата.
Взаимоотношенията между колегите могат да се насърчат чрез:
- Тиймбилдинг събития;
- Насърчаване на неформалните контакти между служителите;
- Осигуряване на възможности за групова и екипна работа.
7. Обратна връзка
Служителите се нуждаят от регулярна обратна връзка за това как се справят с работата от страна на своите мениджъри. Фирмите, в които се дава обратна връзка на хората регистрират по-силна съпричастност и по-ниско текучество.
Даването на обратна връзка веднъж годишно (например по време на т.нар. “годишна атестация”) е крайно недостатъчно – това е прекалено голям период от време. Служителите се нуждаят от много по-честа обратна връзка, за да са сигурни, че се движат в правилната посока и че израстват. Това засилва тяхната ангажираност към работата.
Даването на обратна връзка може да се подобри чрез:
- Регулярни срещи между мениджър и служител всеки месец;
- Насърчаването на обратна връзка от страна на колеги на служителя;
- Търсене на нови идеи и предложения от служителя.
В идеалния случай мениджърът следва да дава обратна връзка на хората си дори и по-често от един месец. Например веднъж на всеки две седмици, чрез кратки и неформални разговори за работата и представянето на служителя.
8. Признание
Признанието е изключително мощен начин за засилване на вътрешната мотивация на хората и повишаване на тяхната ангажираност и съпричастност. 78% от служителите казват, че мотивацията им се увеличава, когато получават признание за добре свършена работа.
Отдаването на признание следва да се прави с регулярна честота, когато има и истински поводи за това, разбира се. Думата “Браво!” не бива да се чува само веднъж годишно, например по време на коледното парти или при получаване на годишния бонус.
Отдаването на признание може да се подобри чрез:
- Изказване на похвала веднъж седмично от мениджъра към служителя;
- Насърчаване на колегите да изказват похвали един към друг;
- Изказването на похвала трябва да е много конкретно – защо точно се хвали и какво хубаво се е случило.
9. Развитие
Проучвания установяват, че фирмите, които инвестират в обучение и развитие на своите служители са с по-високи ключови показатели за ефективност спрямо конкурентни фирми, които не инвестират в израстването на служителите.
За мениджърите е от полза да имат служители, които стават все по-добри и по-добри в работата с всеки изминал ден. Това са ангажирани и съпричастни служители, които са по-продуктивни и ефикасни.
Професионалното и личностно развитие на служителите може да се подпомогне чрез:
- Окуражаване на служителите да се включват в странични проекти, които ще развиват уменията им;
- Насърчаване към непрекъснато учене, наставничество и менторство;
- Напомняне на фирмената мисия.
10. Посланичество
Въпросът, който си струва да се зададе на служителите е “По скалата от 0 до 10, как бихте оценили вероятността да препоръчате тази фирма за работа на ваш приятел?”
Служителите, които биха препоръчали фирмата за работа на свой приятел са силни “посланици” на фирмата. Служители, които биха препоръчали и дори ползвали продуктите на фирмата са силни “посланици” на марката или продукта. Това са все силно ангажирани служители.
Посланичеството на фирмата може да се насърчи чрез:
- Акцентиране на ролята на служителите във фирмата;
- Периодични мотивиращи интервюта;
- Събиране на обратна връзка за фирмената култура.
В резюме
Десетте фактора, които определят ангажираността на служителите, са:
- Отношения с мениджъра;
- Щастие;
- Уелнес;
- Хармония с фирмените ценности;
- Удовлетворение на работното място;
- Взаимоотношения между колеги;
- Обратна връзка;
- Признание;
- Развитие;
- Посланичество.
Ангажираните служители не се “случват” просто ей така, неочаквано и случайно. Необходими са конкретни мениджърски действия, за да се поддържа и развива ангажираността и съпричастието на хората на работните им места.
Десетте фактора за ангажираност, представени по-горе са десет важни емоционални метрики, които могат да донесат ползи за организациите, които им обръщат внимание и инвестират достатъчно време и енергия в тях.
Прочети повече: Модел за вътрешна мотивация на Пинк.