Като работещ и делови човек вероятно получаваш покани за различни конференции, семинари и други подобни събития.
Ако решиш да приемете поканата за конференция, следващото ти решение е какво поведение да следваш. Има две алтернативи – поведението на “присъствие” и поведението на “участие”в събитието.
Поведение на “присъствие”
Като човек, който не ходи безразборно на конференции, а ги подбира според тяхната тематика, обхват и участници мога да кажа, че те са част от професионалния ми живот. Досега съм избирала да съм с поведение на “участник” – участвала съм почти винаги с доклад, презентация, самостоятелно изказване по време на дискусиите или със задаване на въпроси.
Знаейки добре какво печеля и какво губя от поведението на “участие”, напоследък с изненада наблюдавам увеличаващия се брой хора, които предпочитат поведението на “присъствие”.
Тези хора обикновено не отказват на поканите за конференция. Идват на мястото на събитието, регистрират се, заемат място в залата и първия ден до обяд са там, сред другите хора. Запознават се, разменят визитни картички, изпиват дежурните кафета в кафе-паузите, разменят по някоя “приказка”. А, за малко да пропусна – те присъстват и на коктейла.
Ако събитието продължава на следващия ден, не очаквай да видиш известна част от тези “присъстващи”. Те се наспиват добре в хотелската стая или просто си заверяват командировъчното и… си тръгват.
“Присъстващите” не изказват мнения, не правят коментари, не задават въпроси, не се вкючват в дискусия.
Ще кажеш, че хората са различни и всеки избира да прави това, което му хареса. Да, така е.
Въпреки това, нека да видим какво означава думата “конференция”, защо се провежда тя, защо компаниите изпращат свои служители на подобен форум и какво очакват да получат от това?
Какво е “конференция”?
Ако потърсиш определение за “конференция” в Google ще установиш, че това е предварително подготвено събитие, има предварително определена тема, дневен ред, насоки и области за дискутиране на определени въпроси, а участниците дискутират и обменят информация помежду си.
В този смисъл приемането на покана за конференция предполага поведение на “участие”. Това е единствено подходящото поведение, защото по време на конференцията са важни не само контактите, но и фактите, информацията, споделянето на опит, идеите. А това не може да се постигне с пасивност, мълчание и съзерцание.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Поведение на “участие”
Спомням си как преди няколко години колега от чужбина сподели с мен, че след конференцията, на която и двамата участвахме, е задължен да напише и предаде на ръководителя си “доклад” какво е чул, в какво се е изразявало неговото участие и какво смята да направи на своето работно място в духа на конференцията, на която е участвал.
Моментът е подходящ да кажа, че в редица компании по света се създават неформални екипи, които дискутират някаква идея, “пренесена” от конференция или семинар, на който служител от компанията е участвал.
Така е! Живеем във века на Познанието и всеки източник, който може да ни служи за добавяне на познание следва да бъде своевременно и ефективно използван в работата.
Конференцията е събитие, което може да те зареди с идеи и гледни точки, за да ги “влееш” по най-бързия начин в твоята работа. Това очакват мениджърите и работодателите, когато изпращат хората си на конференция.
Така че, когато получиш покана за конференция, помисли можеш ли да направиш от себе си “участник”. Не е задължително винаги и навсякъде да участваш с доклад или презентация.
Ако прочетеш нещичко по някоя от темите на конференцията (а те винаги се обявяват предварително), ще бъдеш в състояние да задаваш умни въпроси или да направиш кратко изказване.
Една от причините да не се задават въпроси и да не се правят изказвания е, че хората не знаят какво точно да питат. Друга причина за липсата на въпроси е, че хората в залата не проявяват интерес към темите на конференцията. В такъв случай, защо просто не са отклонили поканата да присъстват?
Поведението на “участник” ще те увлече и амбицира. По този начин ще знаеш, че си направил нещо полезно за себе си и за колегите си.